Leucate

Francja - Leucate


RELACJA

Człowiek ma taką naturę , że bardzo lubi miłe niespodzianki. Taką niespodzianką było dla mnie w tym roku Lucate. Już w kwietniu albo w maju opłaciłem rodzinny wyjazd na południe Francji. Pod uwagę brałem jedynie spokojną miejscowość, bliskość do morza i ładny apartament. Wszystko to, co mogło zadowolić moją rodzinę. O desce nawet nie myślałem. No może nie do końca. Do jej zabrania nie byłem przekonany, biorąc pod uwagę moje ostatnie dwa wyjazdy do Chorwacji, gdzie za każdym razem pływałem po jednym dniu i to przy "trójce". Francja to przecież nie Fuertaventura, Tarifa czy Rodos.

Dopiero wypowiedź na grupie jednej z osób , bodajże był to andrzej.l/gd , że ...jak się jedzie nad morze , to zawsze zabiera się deskę", przekonała mnie , że warto 2000 km wysłuchiwać jej świstu.

Dojazd

Leucate to mała miejscowość położona w okolicach Perpignan pomiędzy morzem Śródziemnym a jeziorem Leucate. Dzieli się na Leucate Plage, Leucate Vilage i Port Leucate. Dojazd autostradą A9, zjazd numer 40 i potem 8 km do Leucate.

Miejscowości

Zaletą tej okolicy są dwie rzeczy: wiatr i możliwość uprawiania windsurfingu na morzu i na jeziorze.

W zasadzie jest to identyczne miejsce jak nasz Półwysep Helski. Różni się tym, że powierzchnia jeziora jest zdecydowanie mniejsza niż zatoki, a zamiast kempingów wzdłuż jeziora jest kilkukilometrowy parking (stara szosa) wykorzystywany jedynie przez windsurferów.


Dojazd do morza też jest rewelacyjny. Samochody parkuje się na dużym parkingu przed plaża o szerokości około 20m i jedynie przez ten odcinek należy przenieść sprzęt do morza.


Znajduje się tu pięć sklepów windsurfingowych , w tym trzy obok siebie przy wjeĽdzie do Leucate Vilage. Wszystkie są dosyć dobrze zaopatrzone, ceny umiarkowane, a nawet niektóre bardzo niskie. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu oraz kupna sprzętu używanego. Widziałem dwa kampingi jeden położony bezpośrednio nad jeziorem przy wjeĽdzie do Leucate Vilage oraz drugi położony w Leucate Plage, 50m od morza. Towarzystwo typowo windsurfingowe. Ponadto niezliczona ilość apartamentów dla osób bardziej wymagających

Ceny akceptowalne nie licząc sezonu lipiec- sierpień, gdzie wszystko rośnie o 100 i 200%. W sklepach jednak znacznie drożej niż w Polsce, nie mówiąc o lokalach gastronomicznych.Warunki


Wiatr jest wielką zaletą tego miejsca. Najsilniejszy ma nazwę TRAMONTANE i zdarza się, że wieje przez miesiąc powyżej 7Bf. ( jak ci ludzie tam mieszkają ???) Gdy zaczyna wiać w nocy to wieje tylko przez jeden dzień, gdy zaczyna wiać w ciągu dnia to wieje 3, 6 lub nawet 9 dni. Około 50% wiatrów w tym regionie to Tramontane.


Podczas mojego pobytu wyglądało to tak :

1-2 Bf - 15% - 24h

3-4 Bf - 30% - w godzinach popołudniowych

6-7 Bf - 55% - 24h


Jeden dzień wiało powyżej siedmiu i niestety w tym dniu mój najmniejszy żagielek 5m2 musiał pozostać w pokrowcu. Zawsze się zastanawiałem po co ludziom żagle np.3,5 m 2 ale właśnie wtedy przekonałem się, że ostrzeżenie "UWAGA NA RADARY " nie było dowcipem lecz faktem. Prędkości rozwijane na płaskiej wodzie jeziora Leucate mogą przyprawić o zawrót głowy. Natomiast to, co zobaczyłem od strony otwartego morza znałem dotychczas jedynie ze zdjęć w kolorowych czasopismach. Ekipa kilkunastu lokalesów robiła LOOPY i inne nieznane dla mnie cuda. Wszystko udało mi się sfilmować i mam w tej chwili prawie 90 minutowy show w wykonaniu ludzi, dla których dwumetrowe fale to radość a nie przekleństwo.

Jezioro Leucate jest bardzo płytkie. Na całej swojej powierzchni nie przekracza 1m głębokości. A w zasadzie to większość akwenu ma od 30 do 50 cm. Tak wiec można tam pływać jedynie na bardzo krótkich finach i to w dodatku bardzo wygiętych do tyłu lub antygrasach, gdyż ilość wodorostów lub miejsc o głębokości około 20 cm jest znaczna.

Ja pływałem na F2 Xantos III lub F2 Axxis z finem 28 cm. Zdarzało mi się kilka razy wykonać efektowną katapultę przy wjechaniu na płyciznę. Nie mieli z tym problemu ludzie znający lepiej ten akwen i mający odpowiednie finy.Podsumowanie

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek połączony z pływaniem.

Idealne miejsce dla osób mających problemy z pływaniem na morzu.

Idealne miejsce dla ludzi lubiących pływać na morzu.

Idealne miejsce do nauki windsurfingu.

Idealne miejsce do szaleńczego speedu.

Idealne miejsce do freesylu i wave.

Wszystko to w jednym miejscu.1600 km od Wrocławia.


LINKI

Trochę tekstu po francusku, zdjęcia i statystyka wiatrów.

http://nordfunboard.ifrance.com/nordfunboard/dossier/leucate/spots.htm

http://www.multimania.com/leucate/pages/fr_somm.htm


Link do strony autora: www.yaacek.prv.pl i do Akademii Windsurfingu z którą jest związany (emocjonalnie).

Autor relacji: Yaacek


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz
Goran
Postów: 0
Goran 27.03.2015 | 16:09
Byłem tam 3 razy kwiecień lub maj. Pojechaliśmy na pierwsze pływanie. Było rewelacyjnie. Dodałbym jeszcze informację że na morzu woda płaska ale wiatr głównie od brzegu. Rewelacyjne sery, kiełbaska fuet, bagietki no i wina "Fitou" od pobliskiego winiarza, po które mmożna wybrać się z własnym naczyniem. Gorąco polecam, staramy się jeździć tam co roku na pierwsze pływanie.
#1

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.