Kap Verde

Kap Verde (Zielony Przylądek) - SalPasatowy spot zimowy
Sal należy do grupy wysp Kap Verden na zachód od senegalskiego wybrzeża i 1500 km na południe od Kanarów. Jak już sama nazwa wskazuje ,SAL – płaska i i wąska wyspa o charakterze pustynnym swoją nazwę zawdzięcza wydobyciu soli, jadnemu z najważniejszyc hdóbr exportowuch Kap Verden. Tytaj jeszcze nia ma natłoku turystów, pomimo jego znacznego rozwoju w ciągu ostatnich 2 lat. Na wyspie znaleĽć można plażę, piasek, słońce i dobre warunki do serfowania. Całkiem na południu wyspy, tylko 18 km od lotniska, leży mała miejscowość Santa Maria ze swoją wspaniałą piaszczystą plażą i turkusowo niebieskim morzem. Życie nocne w Santa Maria jest bardzo gorące : w póĽnych godzinach wieczornych spotyka się w barach, lokalnych dyskotekach i na imprezach plażowych, tańczy się przy Funana lub reagge i popija się miejscowy „Grog” m który podobno oślepiab i rozczula. Pod względem sportu Sal oferuje oprócz windsurfingu; jazdę na falach, nurkowanie, siatkówkę plażową. Co się naprawdę opłaca to wycieczki na inne wyspy. Dojazd małymi samolotami lub od niedawna promami. Dla każdego wędrowca obowiązkowa jest wyprawa na zieloną wyspę „San Antao” albo wyspę wulkaniczną „Fogo”, wyspę kwiatową „Brava” a kto chce doświadczyć stylu starego miasta kolonialnego powinien odwiedzić Mindelo na „San Vincente”. Czasami może zdarzyć się konieczność noclego w Kauf, bo w rozkladach lotów między małymi wyspami często są zmiany.

Spot
4 km długa zatoka Santa Maria zalicza się do najlepszych spotów świata. Pośrodku długiego odcinka plaży Swanta Maria, który ciągnie się do spotu falowego Ponta do Lerme Velho, bezpośrednio przed hotelem Albatros znajduje się Centrum serfowania VIVA-Sun-System. Stacja wyposażona jest w deski F2 i Naish jak również zagle Neil Pryde. Kilkoma krokami przekracza się Shorebreak i za nim można w spokoju startować z plaży. Wiatr dmucha titaj ukośnie od lądu z lewej i tworzy niepofałdowaną płytką wodę. Wielbiciele prędkości i freestylu mogą się tu nieĽle wyszaleć. Po przeserfowaniu 700m na lewo dochodzi się do „Pleasure Dom” Santa Maria. Tutaj fale pasatowe okręcają się o przylądek „Ponta Leme” oferując doskonałe warunki dla poczatkujących wavowcó jak również całe mnóstwo ramp do skakania dla maniaków. Przy serfowaniu koło przylądka udaje się uchwycić umiarkowane martwe fale Atlantyku. Przy powrocie z przylądka jest frajda przy 2-2,5 m falach. I to bez obawy, bo wiatr i prąd nie zniosą Was na ląd. Spot jest mieszaniną Isla Coche i Barbados i przez to wymarzonym rewirem dla każdego serfera. Szeroka plaża przy hotelu Belorizonte wspaniale nadaje się to kiteserfingu.

Krótko i mało
Wyspa Sal znajduje się obecnie troche na przełomie, tzn. buduje się kilka nowych hoteli. Rzeczy wartościowe należy zawsze pozostawiać w sejfie hotelowym, bo niestety w ostatnich latach wzrosła tu przestępczość. Kto jedzie do Sal, ten zawsze znajdzie się w innym świecie, w którym wszystko kręci się dookoła serfingu i gdzie każdy znajdzie mnóstwo szpasu dla siebie.


Transfer :ok..15 minut
Różnica czasu : w stosunku do MEZ 2 godziny
Waluta : miejscowe escudos (można wymieniać tylk ona miejscu)
Środki płatnicze : escudos, czeki podróżne, karty kredytowe,
Opieka medyczna : wystarczająca
Język obowiązujący : kreolski , angielski i francuski prawie wszędzie
Jazda samochodem : wypożyczenie auta 45 Eur/dzień

StatystykiWasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.