Administrator serwisu 2011-06-11 17:59, Administrator serwisu

Praktyczne porady cz. 4119. Jeśli masz wybity lub zwichnięty palec, sklej go srebrna taśmą z palcem sąsiednim.
Windsurfing - zwichnięty palec Windsurfing - chowanie żagla do pokrowca

120. Zawsze wkładaj zwinięty żagiel do pokrowca rogiem szotowym (nawet jeśli instrukcja producenta mówi co innego!). (fot. 26).

121. Jeśli nie musisz, nie wykręcaj strapów z deski, gdy transportujesz ją samolotem. Stanowią one doskonałą ochronę pokładu przed uszkodzeniem. Jeśli brakuje miejsca w torbach, wykręć strapy tylko z jednego inserta (i wyjmij wkręty!).

122. Jeśli żagiel w pokrowcu musi stać pionowo, zawsze należy go stawiać na kieszeni masztowej, nigdy na rogu szotowym.

123. Jeżeli chcesz ściągnąć żagiel z masztu nie gniotąc go, to zawiąż na dole masztu wyblinkę i drugi koniec linki przywiąż do jakiegoś solidnego przedmiotu. Teraz możesz ściągać żagiel stopniowo z topu i od razu go zwijać.
Windsurfing - ściąganie żagla z masztu

124. Nie podpływaj bliżej innych windsurferów niż długość masztu, o ile nie masz 100% zaufania, że panują nad swoim sprzętem.

125. Jeśli współdzielisz bom z inną osobą, lepiej mieć na bomie założone linki trapezowe o regulowanej długości.

126. Jeśli podczas żeglugi pęknie rurka bomu, ale obie jego końcówki są całe, możesz zdjąć bom i odwrócić go o 180 stopni, tak aby pęknięta rurka znalazła się po stronie zawietrznej. W ten sposób bez problemu dopłyniesz do brzegu.

127. Reguluj rozmiar strapów, mając stopę włożona w strap. (fot. 28).
Windsurfing - regulowanie strapów

128. Jeżeli robisz przerwę w pływaniu dłuższą niż 20-30 minut, zdejmij piankę i przebierz się w suche ciuchy, nawet jeśli miałoby to oznaczać ponowne ubieranie się w mokrą piankę.

129. Nie musisz płukać żagli w słodkiej wodzie po każdym pływaniu na morzu. W wodzie z wodociągów znajduje się kamień, który, gdy woda wysycha, zostaje na żaglu i jest bardzo trudny do usunięcia.

130. Nie zostawiaj deski do góry statecznikiem w miejscach, gdzie wokół na plaży leżą inne pędniki.

131. Zawsze wieszaj piankę na wieszaku z szerokimi ramionami (fot. 29).
Windsurfing - wieszanie pianki

132. Nie przechowuj pianki odwróconej na lewą stronę.

133. Nie susz pianki na pełnym słońcu.

134. Nigdy nie zostawiaj nieprzywiązanej deski na dachu samochodu. Nawet na chwilę!

135. Nigdy nie przepływaj między leżącym w wodzie latawcem a jego właścicielem.

136. Kajterów najbezpieczniej mijać po stronie nawietrznej, a jeszcze lepiej nie pływać razem z nimi na tym samym akwenie.

137. Sklej połówki masztu taśmą przed wsunieciem masztu do kieszeni jeśli używasz top trimu. Jeśli wypchniesz maszt omijając top trim i cofniesz go połączenie masztu może się częściowo rozsunąć. Wtedy o złamanie masztu będzie nietrudno. Wbrew temu co się powszechnie sądzi, zaklejanie połówek masztu może nie zapobiec zapiaszczeniu i ew. zakleszczeniu się połówek masztu.
Windsurfing - oklejanie łączenia połówek masztu

138. Rozejrzyj się dookoła, zanim zaczniesz robić zwrot.

139. Płetwa grzbietowa rekina płynącego przy powierzchni jest widoczna cały czas, płetwa delfina zanurza się co chwilę. Wynika to z tego, że rekin ma płetwę ogonową ustawioną pionowo, a delfin – poziomo.

140. Na zatłoczonym akwenie lepiej jest pływać (o ile to możliwe) po nawietrzenej stronie pozostałych windsurferów.

141. Jeśli zdarzyło ci się zgubić kwadratową nakrętkę mocującą paletę do szyny masztu, po nakręceniu jej na gwint, nałóż na jego koniec trochę kleju do gwintów Loctite, lub pomaluj 2-3 ostatnie zwoje gwintu lakierem do paznokci.

142. Jeśli chcesz zrobić beach start w warunkach bezwietrznych (np. przy wietrze od brzegu), oprzyj pędnik nokiem bomu o dno po stronie zawietrznej i wejdź na deskę, opierając się o maszt, następnie doprowadź maszt do pionu, ciągnąc za niego lub za fał startowy.
Windsurfing - wchodzenie na deskę na płytkiej wodzie

143. Nie sprawdzaj prognozy pogody na dłużej niż 3 dni do przodu. Na dalsze terminy równie dobrze możesz prognozować wiatr wróżąc z fusów.

144. Spal wszystkie linki trapezowe krótsze niż 24 cale.

145. Po sklarowaniu przypatrz się swojemu żaglowi. Na 90% musisz go jeszcze dociągnąć po liku przednim.

146. Nie podniecaj się za bardzo dobrą prognozą pogody na następny dzień. Chyba, że lubisz rozczarowania.

147. Przed wyjazdem na pływanie przeleć w myślach listę rzeczy koniecznych do pływania i sprawdź, czy czegoś nie zapomniałeś (np. pasa trapezowego, lub palety).

148. Nad mielizną można bezpiecznie przepłynąć, przechylając deskę mocno na krawędź nawietrzną. Tylną stopę warto oprzeć o zawietrzny przedni strap.
Windsurfing - przepłynięcie nad mielizną

149. Przy słabszym wietrze, jeśli chcesz wcześnie w ślizg, podnieś nieco wysokość zamocowania bomu na maszcie.

150. Nie zostawiaj sprzęt leżącego na słońcu, szczególnie żagli.

151. Nie ufaj poradom dotyczącym techniki żeglowania czy sprzętu windsuringowego publikowanym w Internecie przez osoby, o których wiedzy i poziomie umiejętności nic nie wiesz.

152. Jeśli odklejają się footpady, przyklej je klejem kontaktowym i dociśnij paskami do mocowania deski na dachu samochodu.

152. Szkła okularów przeciwsłonecznych noszone nad wodą lub na wodzie powinny mieć filtr polaryzacyjny.

153. Zjedz kolację bogatą w złożone węglowodany (ryż, makaron, płatki), jeśli spodziewasz się, że kolejny dzień spędzisz na wodzie.

154. Jeśli masz problem z napięciem żagla po liku przednim, napnij go najpierw maksymalnie po bomie.

155. Jeśli podczas wywrotki w przyboju stracisz kontakt ze sprzętem, zakryj rekoma głowę i twarz gdy będziesz się wynurzał.

156. Staraj się dobrze bawić, nikt na desce nie pływa za karę.
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.