Administrator serwisu 2011-06-11 17:54, Administrator serwisu

Praktyczne poradyMożecie pływać do końca życia, nie stosując się do żadnej z poniższych porad, ale po co się tak męczyć! Poniżej jest (ciągle rosnąca) prosta lista "tipów", które wynikają z mojego i moich kolegów z zespołu testowego, już dość długiego obcowania z windsurfingiem. Nie znajdziecie tutaj wielu wyjaśnień, dlaczego warto postępować tak, a nie inaczej, bo zajęłoby to zbyt wiele miejsca. Ale zapewniam, że jest tu tylko to, co sami stosujemy i w co sami wierzymy, więc jest to informacja z pierwszej ręki od osób, które mają razem w sumie ponad 100 lat doświadczenia windsurfingowego! Porady nie są posortowane ani pogrupowane w jakikolwiek sposób i jest to zabieg celowy. Niektóre z nich wydadzą się oczywiste, ale gdy uczciwie sobie odpowiecie, czy rzeczywiście się do nich zawsze stosujecie, to okaże się że nie zawsze, albo, o zgrozo – nigdy. Inne mogą się wydać kontrowersyjne lub ironiczne, a z jeszcze innymi nie będziecie się zgadzać. Ale na pewno warto się z nimi zapoznać. Mam nadzieje, że przejrzenie ich będzie dla was tak dobrą zabawą, jaką dla nas było ich zebranie i spisanie.
 
1. Nogawki pianki, która nie ma na dole rozcięć dużo łatwiej włożyć, gdy przedtem nałożysz na stopę worek foliowy. Jeśli nie masz pod ręką – włóż stopę w nogawkę w skarpetce (fot. 1).
Windsurfing - nakładanie pianki

2. Jeśli żagiel ma na rogu halsowym jedynie remizkę, dużo łatwiej będzie napiąć lik przedni, jeśli wcześniej posmarujesz linkę świeczką lub Sex Waxem.

3. Bloczki w rogu halsowym i przedłużce będą działały o wiele lepiej, jeśli psikniesz na nie teflonem lub silikonem w sprayu.

4. Gdy pływasz cały czas w szortach w bardzo słonej wodzie, łatwo możesz nabawić się otarć w okolicach pachwin i krocza. Wystarczy przed pływaniem posmarować się w tych miejscach wazeliną lub kremem na odparzenia dla niemowląt.

5. Wkręcając do deski przednie strapy, zawsze ustaw je tak, aby zewnętrzne rzepy zapinały się od przodu w kierunku rufy i środka deski, nie odwrotnie. (fot 2.)
Windsurfing - ustawienie strapów Windsurfing - linki trapezowe

6. Jeśli używasz regulowanych linek trapezowych, regulacja powinna być umieszczona przy tylnej ręce. W ten sposób o wiele łatwiej regulować ich długość podczas żeglugi. (fot. 3).

7. Wkładając maszt to kieszeni masztowej, nie próbuj wsunąć całego masztu od razu, trzymając za róg halsowy żagla. W taki sposób można dość łatwo przebić kieszeń masztową. Naciągaj żagiel stopniowo, przesuwając kieszeń w dół masztu w połowie jego długości.

8. Ustaw tak długość bomu, aby po sklarowaniu odległość między rogiem szotowym żagla a nokiem bomu była jak najmniejsza.

9. Jeśli przed pływaniem smarujesz się kremem do opalania, przed zejściem na wodę umyj ręce ciepłą wodą i mydłem, inaczej po chwili twój bom będzie śliski i niemożliwy do trzymania.

10. Jeśli masz alarm/centralny zamek w kluczyku od auta, możesz włożyć kluczyk do prezerwatywy (najlepiej nieużywanej), zawiązać ją na supełek i schować do kieszonki trapezu.

11. Jeśli klarujesz żagiel na szorstkim podłożu (asfalt, beton), po wsunięciu masztu od razu załóż bom na maszt. Podczas napinania żagla po liku przednim żagiel nie będzie tarł o podłoże.

12. Sprawdź, czy linki trapezowe są symetrycznie ustawione po obu stronach bomu.

13. W dużych żaglach freerace i race stosuj płynną regulację rogu szotowego. (fot.).
Windsurfing - płynna regulacja napięcia rogu szotowego

14. Jeśli używasz trapezu biodrowego, dociągnij jego paski po pierwszych kilku minutach pływania, gdy trapez i paski się zmoczą.

15. Jeżeli używasz niskich butów piankowych, uważaj żeby się do nich nie dostał piasek. Nawet kilka ziaren piasku może po dniu pływania zedrzeć skórę z grzbietu palców stóp. Jeżeli po odpłynięciu od brzegu czujesz piasek w butach, połóż żagiel na wodę i dokładnie wypłucz wnętrze butów.

16. Bom maksymalnie skrócony będzie znacznie bardziej sztywny niż bom o tej samej długości maksymalnie rozciągnięty. Ten drugi będzie jednak z reguły znacznie lżejszy.

17. Jeżeli masz dłuższy niż konieczny maszt w żaglach z systemem top trim, to zawsze używaj maksymalnie skróconej przedłużki (lub jeszcze lepiej – samej stopy masztu) i jak najkrótszego top trimu. (fot. 6.)
Windsurfing - top trim

18. Uczącemu się startu z wody łatwiej będzie go wykonać z trapezem taliowym niż biodrowym.

19. Jeżeli masz problemy z wejściem w ślizg lub startem z wody, przesuń przednią rękę bardziej do tyłu (blisko przedniego zaczepu linek trapezowych) i wyprostuj ją. 

20. Ucząc się startu z wody, pomoże ci skierowanie wzroku i głowy w kierunku stopy masztu.
Windsurfing - zwijanie żagla
21. Zwiniesz żagiel ciaśniej, jeśli zaczniesz zwijać go przy liku tylnym. (fot.).

22. Nie smaruj przedniej części tułowia i nóg kremem do opalania, jeśli na początkowym etapie nauki często spadasz z deski. Wdrapując się na nią po upadku, zostawisz krem na pokładzie i będziesz się na nim ślizgał. Jeśli musisz się chronić przed słońcem, włóż koszulkę z lycry.

23. Nie pływaj na desce w kąpielówkach. Będziesz wyglądał, jakbyś na chwilę wyskoczył z klubu S-M albo parady gejów, szczególnie jeśli łączysz kąpielówki z trapezem biodrowym. Zainwestuj w prawdziwe szorty surfingowe (szorty do grania w siatkówkę plażową są tylko ciut lepsze niż elastyczne kąpielówki!). Kobiety mogą, a nawet powinny pływać w bikini, szczególnie jeśli właśnie uczą się body draga!

24. Nie pływaj na desce w rękawiczkach bez palców. Jeśli boisz się, że dostaniesz odcisków – zmień dyscyplinę sportu, najlepiej na jet ski, ale pamiętaj, że tam rękawiczki muszą pasować kolorem do pianki i auta, którym przyjechałeś.

25. Jeśli nie jest bardzo zimno, nie pływaj w butach piankowych. Dziesiątki tysięcy windsurferów pływających boso nie może się mylić. Pływanie na windsurfingu w butach to tak jak jedzenie cukierka przez papierek, żeby nie użyć bardziej dosadnego porównania.

26. Żagle regatowe zwijaj na zmianę raz w jedną raz w drugą stronę. Jeśli nie jesteś zawodnikiem, możesz sobie darować.

27. Podczas pływania, szczególnie przy silnym wietrze, mokra koszulka z lycry wychładza ciało bardziej niż gdybyś ją zdjął. To samo dotyczy koszulki z lycry założonej na piankę.

28. Jeśli trzymasz sklarowany sprzęt na noc, poluzuj lekko żagiel na obu rogach; 3-4 cm wystarczy, aby wystarczająco zmniejszyć napięcie. Żagle kamberowe, w których nakłada się kambery po włożeniu masztu w kieszeń masztową, trzymaj przez noc ze zdjętymi kamberami, pozostałe rozklaruj po każdym pływaniu.

29. Nie zapomnij o piciu w trakcie pływania na desce. Pół litra na godzinę to absolutne minimum podczas intensywnego pływania, w czasie upałów nawet więcej.Najlepiej pić wodę lub sportowy płyn izotoniczny.

30. Nie pij piwa w czasie przerwy podczas pływania! Piwo odwadnia, a alkohol zaburza równowagę. Browarek otwórz dopiero jak zakończysz dzień na wodzie.

31. Nakładaj minimalną ilość kremu do opalania na czoło. Nawet wodoodporny będzie po chwili spływał do oczu i mocno szczypał.

32. Jeśli uszkodzisz delikatnie poszycie deski i nie jesteś pewien, czy nabiera ona wody, przyłóż usta do uszkodzenia i próbuj zassać. Jeśli poczujesz przepływ powietrza lub wilgoć, natychmiast zejdź z wody i napraw uszkodzenie, choćby prowizorycznie.

33. Nie zakładaj, że jeśli miałeś paletę masztu ustawioną na przykład w środku szyny na jednej desce, to środkowe ustawienie będzie dobre także na innej desce, choćby podobnej. Deski mają szyny masztowe montowane w różnych miejscach (które czasami nawet się nie pokrywają!).

34. Jeżeli wchodząc z wody na deskę, nie chcesz uszkodzić burty lub pokładu hakiem od trapezu, połóż jedną dłoń na pokładzie, a drugą na maszcie i w ten sposób wejdź na deskę (fot. 7).
Windsurfing - wchodzenie na deskę

35. Twoje buty piankowe przetarły się na podeszwie na wylot? Użyj grubszej samoklejącej łatki do dętek rowerowych, a buty posłużą jeszcze jakiś czas.

36. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w katalogach producentów sprzętu.

37. Żagle kamberowe zawsze należy klarować zgodnie z instrukcją producenta. Może się zdarzyć, że próbując robić to inaczej, spędzimy wiele frustrujących godzin bez żadnego efektu (albo jedynym efektem będą połamane listwy).

38. Wykręcając zawór odpowietrzający przed transportem deski samolotem, zawsze wykręć go całkowicie, owiń w kawałek foli i wciśnij w szczelinę szyny masztu. W ten sposób nigdy nie zapomnisz o nim przed ponownym zejściem na wodę.
Windsurfing - zawór odpowietrzający

39. Uważaj, kupując żagle o sąsiadującej powierzchni (np. 4.2 i 4.7) dwóch różnych firm. Może się okazać, że w praktyce skończysz z dwoma żaglami o identycznym zakresie wiatrowym!

40. Dbaj o przednie krawędzie i końce swoich stateczników, zawsze przeszlifuj wszelkie zadziory po wjechaniu na mieliznę.

Tekst: Mariusz Goliński
Zdjęcia: Rafał Czepułkowski

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.