Administrator serwisu 2011-06-11 17:57, Administrator serwisu

Praktyczne porady cz. 380. Jeżeli chcesz przenieść deskę jedną ręką, a nie możesz jej objąć, możesz ją przenieść na ramieniu, trzymając za przedni strap. Jeśli jest wiatr, to deska oczywiście musi być po stronie zawietrznej
Windsurfing - przenoszenie deski

81. Płynąc na wiatr w warunkach bezślizgowych na desce bezmieczowej, wciśnij w wodę nawietrzną krawędź deski.

82. Wkręcając zaworek odpowietrzający, upewnij się, że jest na nim nieuszkodzona gumowa uszczelka.

83. Pamiętaj, że większość europejskich linii lotniczych nie zabierze twojej torby ze sprzętem windsurfingowym, jeśli będzie ważyła więcej niż 32 kg.

84. Jeśli chcesz zaoszczędzić sporo miejsca w quiver bagu, połóż rozwinięte żagle jeden na drugim i postaraj się zwinąć je razem.

85. Jeżeli przenosisz zestaw oddzielnie, zanieś nad wodę najpierw deskę, potem pędnik. Znosząc sprzęt z plaży – odwrotnie.

86. Jeżeli na plaży musisz zostawić sam pędnik, ustaw go topem pod wiatr i zasyp top piaskiem lub przyciśnij ciężkim przedmiotem.

87. Zastanów się 2 razy, zanim kupisz używany sprzęt wyczynowy od zawodnika.

88. Podnosząc za fał startowy żagiel kamberowy, upewnij się, że kambery są skierowane ku dołowi
Windsurfing - podnoszenie żagla kamberowego 1 Windsurfing - podnoszenie żagla kamberowego 2

89. Zapisz i trzymaj wszystkie numery seryjne swoich desek, masztów, stateczników itp, a także wszystkie możliwe rachunki czy kwitki zakupu.

90. Podpisz swój sprzęt, w tym trapezy, pianki itp. niezmywalnym pisakiem, najlepiej w 2 miejscach – widocznym i niewidocznym. W tym pierwszym choćby swoje imię lub pseudonim, w drugim także nazwisko i numer telefonu.

91. Napisz niezmywalnym flamastrem swoje pełne dane adresowe na każdej torbie, w której przewozisz sprzęt windsurfingowy.

92. Przewożąc samolotem torby ze sprzętem, zaklej razem końce zapięć zamków błyskawicznych lub załóż na nie małe kłódeczki.

93. Żeglując w ślizgu na wiatr, przesuń piętę tylnej stopy o kilka centymetrów do przodu.

94. Zmieniając położenie stóp podczas ciasnego zwrotu z wiatrem w warunkach bezślizgowych, postaw „starą” przednią stopę za tylną
Windsurfing - zwrot z wiatrem

95. Latając ze sprzętem do bardziej egzotycznych krajów, miej w kieszeni po kilka dolarów na napiwki dla bagażowych na lotnisku. Jest szansa, że łagodniej potraktują twój sprzęt podczas przenoszenia. W przeciwnym wypadku mogą być złośliwi, a to może cię kosztować o wiele więcej.

96. Ugniatając i zaklejając uszkodzenie plastelinę epoksydową (Dr Ding), dodaj do niej kilka kropel wody albo napluj na nią.

97. Jeśli nie tęsknisz za poważną kłótnią, to nie ucz pływać na desce własnego partnera/partnerki. Jeśli kiedykolwiek fantazjowałeś o zamianie partnerów, możesz to bezpiecznie (choć może nie tak przyjemnie) zrealizować właśnie przy nauce windsurfingu.

98. Wysikaj się przed założeniem pianki, nawet jeśli za bardzo ci się nie chce. Nie dotyczy osób regularnie sikających w pianki. Ci drudzy powinni swoje pianki od czasu do czasu zostawić na noc w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (taka tabletka barwiąca wodę na fioletowo).

99. Jeśli nie chcesz, żeby podczas transportu strapy twoich desek się zniekształciły, włóż w nie stare piłki tenisowe.

100. Nie męcz się, jeśli warunki się zmienią. Zmień sprzęt na bardziej odpowiedni (o ile go masz).

101. Staraj się pływać z ludźmi lepszymi od siebie.
Windsurfing - przedłużka masztu
102. Zaznacz niezmywalnym pisakiem na przedłużce i bomie ustawienia dla różnych żagli. Zaoszczędzi ci to sporo czasu przy klarowaniu.

103. Jeżeli żona ma pretensje o twoje wydatki na sprzęt, kupuj nowe deski i żagle w tym samym kolorze, co stare. Nie zorientuje się, że coś zmieniłeś. Ona z resztą zrobi ci ten sam numer ze swoim nowym futrem.

104. Przewożąc deskę na krótkim dystansie, nie potrzebujesz bagażnika. Połóż delikatnie deskę (w pokrowcu) na dachu samochodu i przywiąż ją paskami wokół dachu. Raczej nie dotyczy osób, które traktują swoje auto jako wyznacznik pozycji społecznej lub przedłużenie (najczęściej wątpliwej) męskości.

105. Nie ufaj do końca sponsorowanym zawodnikom, gdy rekomendują ci sprzęt.

106. Kilkumetrowa, cienka linka, zwinięta i przywiązana do pasa trapezowego może kiedyś bardzo się przydać na wodzie w sytuacji awaryjnej.

107. Plastikowe nalepki mogą posłużyć do awaryjnej naprawy małych uszkodzeń żagla.

108. Srebrna taśma wodoodporna (Duck Tape) jest najlepszym przyjacielem windsurfera. Miej ją zawsze pod ręką.

109. Zabieraj nad wodę maksymalną ilość sprzętu, która mieści ci się w aucie. Zgodnie z prawem Murphy’ego zawsze najbardziej potrzebny będzie ten żagiel, który uznałeś za niepotrzebny i zostawiłeś w domu.

110. Szybko wysuszysz piankę (choć nie całkiem), gdy wywróconą na lewą stronę położysz na dużym ręczniku kąpielowym, zwiniesz go razem z pianką i pochodzisz po nim stopami. W domu robisz to samo, gdy musisz szybko wysuszyć majtki lub skarpetki, choć je najlepiej suszyć w mikrofalówce.
Windsurfing - suszenie pianki

111. Jeśli masz zamiar przewieźć sprzęt windsurfingowy samolotem, sprawdź zasady obowiązujące w danych liniach lotniczych, zanim pojawisz się na lotnisku.

112. Jeśli żeglujesz na zwolnieniu lekarskim (lub powiedziałeś żonie, że jedziesz w delegację), używaj sun blockera o najwyższej liczbie SPF.

113. Schodząc z deski przy nieznanym brzegu, stawiaj stopy na dnie bardzo ostrożnie, a jeśli widzisz rafę lub ostre skały, połóż się najpierw delikatnie w wodzie na plecach, zanim zdejmiesz stopy z deski.

114. Jeżeli w miejscu, gdzie masz zamiar pływać, skok pływu jest bardzo duży (większy niż 2 m), przed zejściem na wodę zaznajom się z lokalną tabelą pływów i zapytaj miejscowych żeglarzy o panujące tam warunki. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać na środku wyschniętej zatoki po kolana w mule albo skończysz na walce z bardzo silnym prądem i/lub niebezpiecznym przybojem.

115. Miej zawsze ze sobą na plaży batona energetycznego (ale nie jakieś byle co w postaci snickersa) lub choćby kilka bananów.

116. Wymień przegub, gdy tylko zobaczysz na nim jakiekolwiek uszkodzenie czy pęknięcie
Windsurfing - pęknięty przegub

117. Jeśli dużo pływasz, nie zapomnij o ćwiczeniu mięśni antagonistycznych do tych, które pracują podczas pływania na desce: mm. piersiowe, mm. prostowniki ramion i przedramion, m. naramienny i czworoboczny.

118. Jeżeli podczas wywrotki (szczególnie na fali) deska często wywraca się dnem do góry, wymień przegub na bardziej miękki lub mechaniczny.

Tekst: Mariusz Goliński
Zdjęcia: Rafał Czepułkowski

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.