Administrator serwisu 2011-06-11 17:56, Administrator serwisu

Praktyczne porady cz. 241. Statecznik jest tańszy od deski. Zakres użyteczności większości desek można zwiększyć, gdy mamy do jednej deski więcej niż jeden statecznik i wymieniamy go w zależności od warunków.

42. Co pewien czas sprawdzaj dokręcenie strapów w deskach (ręka do góry, kto robi to regularnie!). Spektakularny efekt zignorowania tej rady widać na zdjęciach
Windsurfing - wyrwany strap 1 Windsurfing - wyrwany strap 2

43. Zawsze wymieniaj choćby lekko przetarte linki. Sprawdzaj regularnie ich stan.

44. Pomagaj innym windsurferom, szczególnie tym o mniejszych umiejętnościach. Niech każdy z nas będzie ambasadorem windsurfingu.

45. Ustaw żagiel płasko, jeśli zamierzasz się uczyć wszelkich manewrów front to sail (helikopter, upwind 360 itp.).

46. Jeśli płyniesz na wiatr, mając pojedynczy strap na tylną stopę, wysuń stopę ze strapa i umieść ją bliżej krawędzi nawietrznej.

47. W marginalnych warunkach, wpływając w dziurę wiatrową i tracąc szybkość, wyjmij tylną stopę ze strapa i postaw ją przed nim, aż do kolejnego szkwału.
Windsurfing - ustawienie stóp

48. Naucz się pływać, trzymając bom jedną ręką, a także puszczając go na chwilę obiema rękoma.

49. Pływaj intensywnie przez krótszy czas, a nie odwrotnie (mniej czasami znaczy więcej!).

50. Notuj optymalne ustawienia sprzętu w danych warunkach.

51. Eksperymentując z trymem sprzętu, zmieniaj tylko jedno ustawienie naraz.

52. Nie żegluj bezmyślnie. Przed zejściem na wodę zrób plan, co zamierzasz zrobić na wodzie i czego będziesz się uczył. Miej plan B, jeśli warunki się zmienią.

53. Przy nauce manewrów koncentruj się na poprawnej pracy jednej części ciała na raz.

54. Naucz się żeglować rogiem szotowym do przodu. Możesz zacząć od słabego wiatru.

55. Naucz się startu z wody w niestandardowych sytuacjach (przy słabym wietrze, z odwróconą deską, rogiem szotowym do przodu).

56. Przy zwrocie przez rufę, szczególnie w warunkach przeżaglowania, przesuń tylną rękę mocno do tyłu na bomie przed inicjacją skrętu. W momencie wejścia w zwrot dużo łatwiej będzie wybrać żagiel.
Windsurfing - zwrot przez rufę

57. Żegluj z ludźmi, którzy cię motywują.

58. Żegluj na jak największej liczbie różnych akwenów. W ten sposób powiększasz swoje doświadczenie.

59. Naucz się wykorzystywać maksimum ciągu pędnika w warunkach marginalnych i kontrolować jego nadmiar w przeżaglowaniu.

60. Dbaj o swoją ogólną sprawność fizyczną i doprowadź ją do najwyższego możliwego poziomu.

61. Poza pływaniem wykonuj wiele ćwiczeń stabilizujących tułów i ćwiczeń równoważnych.

62. Po pływaniu na desce zawsze rozciągnij mięśnie.

63. Przed zejściem na wodę wykonaj lekką kilkuminutową rozgrzewkę rozciągającą mięśnie, ścięgna i więzadła.

64. Oglądaj na wideo wzorowo wykonane manewry, których się uczysz. Potem próbuj wizualizować je w pamięci. Staraj się na sucho naśladować ruchy ciała wykonywane podczas tych manewrów.

65. Na szerokiej desce ułatwisz sobie podniesienie żagla, gdy w pierwszej fazie staniesz stopami bliżej nawietrznej krawędzi deski
Windsurfing - podnoszenie żagla

66. Niech ktoś sfilmuje cię podczas nauki manewrów lub twoją pozycję na halsie na różnych kursach. Możesz być bardzo zdziwiony, widząc jak bardzo różni się to, co robisz od tego, co ci się wydaje.

67. Pamiętaj o odpowiedniej diecie. Intensywny windsurfing wymaga wiele energii. Mówi się, że nie będzie ognia bez paliwa.

68. W sezonie sprawdzaj codziennie prognozę pogody. Planuj tydzień/dzień w zależności od warunków. Pamiętaj – wiatr nie czeka!

69. Zapisz się do klubu windsurfingowego, a jeśli go nie ma w pobliżu, dołącz choćby do nieformalnej grupy windsurfingowej.

7Windsurfing - nieprawidłowe mocowanie fału startowego.0. Zawsze mocuj fał startowy do umieszczonego centralnie na głowicy bomu zaczepu fału, a nie do rurki bomu

71. Lekcje z instruktorem są nie tylko dla początkujących! Jeśli nie możesz pokonać pewnego etapu we własnym rozwoju windsurfingowym, dobry instruktor może zdziałać cuda, a także oszczędzić ci wiele czasu i wysiłku, również w manewrach zaawansowanych.

72. Jeżeli jest zimno, w czasie przerwy na odpoczynek natychmiast ubieraj coś na piankę. Ciepła czapka, kurtka żeglarskiego sztormiaka lub piankowy płaszcz to konieczność.

73. Wystartuj w regatach windsurfingowych, choćby amatorskich. Poznasz fajnych ludzi, dużo się nauczysz i miło spędzisz czas.

74. Oglądaj regaty lub zawody na wysokim poziomie. Analizuj to, co robią zawodnicy.

75. Zaprenumeruj i czytaj regularnie magazyn windsurfingowy.

76. Maksymalna długość statecznika dla danej deski nie powinna być większa niż jej szerokości rufy (mierzona 30 cm od końca rufy).

77. Maksymalny rozmiar żagla dla danej deski zależy przede wszystkim od typu deski, a dla tego samego typu – od jej szerokości i szerokości rufy, dopiero potem od pojemności.

78. Znacznie łatwiej jest podnieść żagiel za fał startowy, jeśli jednocześnie będzie się go ciągnęło do góry i w stronę wiatru.

79. W warunkach przeżaglowania lub bardzo szkwalistego wiatru przesuń zaczepy linek trapezowych bardziej w kierunku tylnej ręki.

Tekst: Mariusz Goliński
Zdjęcia: Rafał Czepułkowski

www.Mariuszgolinski.pl

Zapraszamy na windsurfingowe WYJAZDY SZKOLENIOWE z Mariuszem Golińskim

Zobacz pełną ofertę WINDSURFINGOWYCH FILMÓW SZKOLENIOWYCH
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.