Aktualności

Reedin Superwing X – pierwsze skrzydło z x-ply

Postęp w rozwoju sprzętu do wingsurfingu idzie w zawrotnym tempie. Jednym z projektantów, który ma w tym procesie znaczny wkład, jest Damien Girardin, znany z tworzenia skrzydeł dla takich firm jak Naish, Takuma czy Ensis. Od niedawna Damien projektuje też dla własnej firmy Reedin kites, którą założył wraz Kevinem Langereenem. I właśnie spod znaku tej firmy kilka dni temu wyszło na świat pierwsze seryjne skrzydło do wingsurfingu, prawie w całości wykonane ze specjalnego materiału X-PLY. 

Do tej pory praktycznie wszystkie skrzydła szyte były z materiału canopy, podobnie do kitesurfingowych latawców. Damian Girardin nie uważa go jednak za idealny materiał, głównie z uwagi na jego mniejszą sztywność i tendencję do trzepotania liku, szczególnie gdy skrzydło znajduje się w neutralnej pozycji. Już we wcześniejszych swoich projektach, Damian starał się maksymalnie usztywnić konstrukcję poprzez zastosowanie dodatkowych szwów naprężających. Mimo to, wciąż nie udało mu się wyeliminować trzepotania liku w 100%. Postanowił więc zbudować skrzydło z innego materiału. Pierwsze próby przeprowadził z x-ply’em, jaki znamy z żagli windsurfingowych. Niestety materiał ten okazał się zbyt ciężki, co całkowicie przekreślało zalety tego rozwiązania. Dopiero zastosowanie nowego, cieńszego materiału x-ply przyniosło zamierzony efekt. 

Jak zapewnia producent, skrzydło Reedin Superwing X oferuje nieosiągalną dotychczas sztywność, wytrzymałość i kierunkowe dostarczanie mocy. Znając z doświadczenia, jak zachowuje się skrzydło Girardina pod marką Takumy, można oczekiwać prawdziwego generatora mocy o niesamowitej stabilności na halsie. Czy jednak x-ply nie okaże się aż przesadnie sztywny w wingowym zastosowaniu? To zapewne wykażą pierwsze testy, gdy tylko skrzydło trafi do rąk użytkowników.  

Reedin Superwing X dostępny będzie w siedmiu rozmiarach od 2.1 do 6 m2. Ceny tego niezwykłego winga zaczynają się od 1099€. Więcej informacji o sprzęcie Reedin znajdziecie na stronie https://www.reedinkites.com/

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top