Aktualności

Nitro – superlekkie skrzydło Starboarda

W wingfoilu droga od pierwszych eksperymentów do wartościowego produktu w wielu przypadkach nie wiedzie pod górę. Postęp konstrukcyjny odbywa się tak szybko, że wprost trudno uwierzyć, że jeszcze 3 sezony temu mało kto potrafił stworzyć naprawdę dobrze pracujące na wietrze skrzydło. Jedną z firm, która z pełnym zaangażowaniem weszła w temat pompowanych pędników jest Airush/Starboard. Niedawno mieliśmy okazję poznać rekreacyjnie zorientowany model FreeWing GO, teraz Starboard zaprezentował kolejne skrzydło, którego konstrukcja ma być szczytowym osiągnięciem współczesnej technologii. 

Nitro to z pozoru normalnie wyglądający wing, jednak kryjący w sobie kilka niezwykłych rozwiązań konstrukcyjnych. Do budowy tub głównej i poprzecznej Starboard użył nowego materiału Ho’okipa Ultra PE, będącego bardzo lekką i wytrzymałą tkaniną na bazie specjalnego polietylenu o wyjątkowo długich łańcuchach molekularnych. Techniczne czary-mary sprowadzają się m.in. do tego, że materiał Ultra PE jest do 32x mocniejszy od poliestru, 15x mocniejszy od stali o tym samym ciężarze oraz 2x lżejszy do włókna węglowego. Materiał ten jest na tyle lekki, że unosi się na wodzie. Jednocześnie charakteryzuje się sporą wytrzymałością na rozcięcia, przetarcia oraz wykazuje dużą odporność na promienie UV. Całe skrzydło stało się dzięki niemu o 30% lżejsze od standardowej konstrukcji. 

Wzmocniony materiał tub pozwolił konstruktorom na użycie wyższego ciśnienia powietrza (od 12 do 9 psi w zależności od rozmiaru skrzydła), co miało bezpośrednie przełożenie na usztywnienie całego winga. Ultra PE zastosowano też w pasach kontrolujących naprężenia głównego materiału canopy. Dzięki temu konstrukcja winga jest mniej podatna na rozciąganie i utratę pierwotnego kształtu, co jest dość częstą przypadłością wśród bardzo lekkich skrzydeł, szczególnie po jakimś czasie użytkowania. 

FreeWing Nitro dostępny jest w rozmiarach 3, 4, 5 i 6 m2 oraz w wersjach z oknami i bez okien. 

Źródło: https://freewing.star-board.com/freewing-nitro/

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top