Aktualności

Polacy liderami w żeglarskim Pucharze Świata na Majorce

Paweł Tarnowski w windsurfingowej klasie iQFoil oraz załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er prowadzą w klasyfikacji generalnej regat o Puchar Księżniczki Zofii. Regaty te odbywają się na Majorce, mają rangę Pucharu Świata i dla żeglarzy są jednym z najważniejszych sprawdzianów formy przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. Medalistów poznamy w sobotę 6 kwietnia. 

Tegoroczna, 54 już edycja regat o Puchar Księżniczki Zofii zgromadziła na starcie ponad 1100 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów. Rywalizacja toczy się w 10 olimpijskich klasach żeglarskich, w siedmiu z nich startują Polacy. Regaty zaczęły się od niemal sztormowego wiatru, w kolejnych dwóch dniach była wymarzona żeglarska pogoda, a dzisiaj lekka bryza skutecznie storpedowała możliwość przeprowadzenia wyścigów w niektórych klasach. 

Niezależnie od warunków, w niektórych klasach wiodące lub znaczące role odgrywają polscy żeglarze. W windsurfingowej klasie iQFoil piękny pojedynek toczą Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) i Włoch Nicolo Renna, czyli zawodnicy, którzy dwa miesiące temu zdobyli odpowiednio tytuły wicemistrza i mistrza świata. Jak na razie, w korespondencyjnym pojedynku (stawka 107 zawodników podzielona jest na dwie floty) górą jest Polak, który wygrał aż sześć z ośmiu rozegranych wyścigów i prowadzi w klasyfikacji generalnej. Renna, z czterema wygranymi wyścigami jest pięć punktów za plecami Tarnowskiego. 

W klasie 49er świetnie spisują się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Polacy aż sześć z dziesięciu wyścigów ukończyli w pierwszej trójce, dwa z nich wygrali i prowadzą w klasyfikacji generalnej. Tuż za ich plecami, z taką samą ilością punktów plasują się Diego Botin le Chever i Florian Trittel Paul. Hiszpanie to bardzo utytułowana załoga – w ostatnich trzech mistrzostwach świata zdobywali dwa razy brąz i raz srebro, są też mistrzami Europy z roku 2022, a na Igrzyskach w Tokio zajęli 4 miejsce. 

Za plecami liderów w klasie 49er dość ciasno, różnice punktowe są niewielkie, więc jeszcze wszystko się może zdarzyć. Ważne, że w grze o awans do czołowej 10-tki, która uzyska prawo startu w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym, są też dwie inne polskie załogi. 10 miejsce zajmują aktualni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), a na miejscu 13 plasują się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland), piąta załoga niedawnych mistrzostw świata. 

O miejsce w czołowej dziesiątce klasy ILCA 6 heroicznie walczy też Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń / PGE Sailing Team Poland). Polka, po przeciętnym początku regat, w drugiej części spisuje się znakomicie, a wygrany w znakomitym stylu wyścig dodał jej wiary we własne możliwości. Aktualnie Wiktoria jest na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej. 27 miejsce zajmuje Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland). W klasie iQFoil kobiet po ostatnich wyścigach z czołowej 10-tki wypadła Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski). Jej strata jest jednak niewielka i Polka jutro będzie walczyła o zakwalifikowanie się do sobotnich wyścigów medalowych. 

W pozostałych klasach (ILCA 7, 470, 49erFX) Polacy plasują się poza czołówką. Regaty Pucharu Świata na Majorce zakończą się w sobotę 6 kwietnia. 

Wyniki: https://www.trofeoprincesasofia.org/en/default/races/race-resultsall

Źródło: www.pya.org.pl, fot. Sailing Energy

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top