Aktualności

Paweł Tarnowski czwarty w regatach Pucharu Świata!

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zdobyli srebrny medal w regatach Pucharu Świata w Hyeres w żeglarskiej klasie 49er. O podium w windsurfingowej klasie iQFoil otarł się Paweł Tarnowski, który zajął 4 miejsce. Wyniki te są zwieńczeniem udanego tygodnia dla polskich żeglarzy, którzy w Hyeres wywalczyli w sumie 7 medali i trzy kwalifikacje olimpijskie. 

Dzisiaj w Hyeres w regatach Pucharu Świata miały odbyć się wyścigi medalowe, ale z powodu sztormowej pogody żeglarze nie zeszli na wodę. Wyniki zostały zatem ustalone pod dniu wczorajszym, a najwięcej powodów do radości mieli aktualni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy uplasowali się na 2 miejscu w klasie 49er. 

– To były wymagające regaty, nie tylko z powodu warunków pogodowych, ale przede wszystkim ze względu na stawkę. Ze ścisłej światowej czołówki zabrakło praktycznie tylko jednej brytyjskiej załogi, wszyscy na dodatek ścigaliśmy się w jednej flocie, więc była to realna weryfikacja formy i możliwości. Zdecydowaną większość z 14 wyścigów rozegraliśmy dobrze taktycznie, podejmowaliśmy dobre decyzje, żeglowaliśmy w czołówce, więc jesteśmy bardzo zadowoleni – mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

Regaty wygrali Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie polskie załogi – miejsce 7 zajęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland), a tuż za nimi na miejscu 8 sklasyfikowana została kolejna gdańska załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. 

To kolejny świetny występ polskich żeglarzy w tej klasie. W niedawnych regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce też mieliśmy trzy załogi w czołowej dziesiątce, a Przybytek z Piaseckim zdobyli brązowy medal. 

W Hyeres dobrze spisał się też Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Aktualny wicemistrz świata zajął 4 miejsce w windsurfingowej klasie iQFoil. Wśród kobiet na 10 miejscu uplasowała się Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland). 

W regatach rangi Pucharu Świata w Hyeres rywalizowali zawodnicy z krajów, które mają już zapewnioną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Z kolei zawodnicy z krajów jeszcze nie zakwalifikowanych rywalizowali w Hyeres w Last Chance Regatta, których stawką były nie tylko medale, ale przede wszystkim ostatnie „przepustki” olimpijskie. Polscy żeglarze stanęli na wysokości zadania i wywalczyli kwalifikacje olimpijskie w klasach Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn i 49erFX. 

Ponadto złoty medal w klasie 49er FX wywalczyła załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), zaś medal srebny zdobyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). W klasie Formula Kite z Hyeres ze srebrem wrócili Maks Żakowski wśród mężczyzn i Julia Damasiewicz (oboje AZS Poznań) wśród kobiet, zaś na najniższym stopniu podium stanęli Jan Marciniak (Aqua Włocławek) i Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń). 

W klasach 470 i ILCA 7 polskim żeglarzom nie udało się zrobić niespodzianki i nie wywalczyli kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. Na akwenie olimpijskim w Marsylii, gdzie odbędzie się żeglarska część Igrzysk Polska będzie miała reprezentantów w siedmiu z dziesięciu konkurencji. O medale walczyć będą żeglarze w klasach Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn, iQFoil kobiet, iQFoil mężczyzn, 49er, 49erFX i ILCA 6. 

Wyniki regat PŚ i Last Chance Regatta w Hyeres

https://sof.regatta.ffvoile.fr/en/default/races/race-resultsall

Źródło: www.pya.org.pl, fot. Sailing Energy

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top