Aktualności

Ezzy Wings 2024

Po dwóch latach intensywnych prac projektowych i testów firma Ezzy przedstawia swój premierowy model wingfoilowego skrzydła – The Flight! Jego powstanie to efekt pracy projektantów: José Fernandeza i Davida Ezzy. Skrzydła, podobnie do żagli windsurfingowych, produkowane są w tej samej fabryce Ezzy na Sri Lance.  

Praca nad modelem The Flight koncentrowała się na opracowaniu skrzydła o odpowiednim profilu aerodynamicznym, w połączeniu z wysokim naprężeniem materiału i cichą pracą na wietrze. Te trzy czynniki mają ogromne znaczenie dla mocy, stabilności, sterowności i trwałości skrzydła.

Jak tłumaczy producent, stosunkowo łatwo jest stworzyć skrzydło o przyzwoitym profilu, ale jeśli nie ma wystarczającego naprężenia wewnętrznego, profil szybko zmienia się pod wpływem nawet najmniejszego naporu wiatru. Niskie napięcie materiału przekłada się na niestabilność skrzydła. 

Łatwo jest też stworzyć skrzydło z dużym naprężeniem poszycia, ale jeśli nie zrobi się tego dobrze, profil może zostać nadmiernie spłaszczony, co sprawi, że skrzydło będzie niestabilne i pozbawione mocy. 

Do tego dochodzi problem trzepotania krawędzi spływu. Jest ono nie tylko rozpraszające, ale może też w ciągu kilku minut zniszczyć skrzydło ze względu na szkodliwy wpływ na splot i wiązania żywiczne tkaniny. Jeśli skrzydło trzepocze, tkanina rozciąga się, a skrzydło zmienia kształt, wpływając na moc, stabilność i sterowność. Ezzy zapewnia, że w jego skrzydle udało się osiągnąć zarówno wysokie naprężenie materiału, jak i stabilny profil. Wszystko po to, by skrzydło oferowało zarówno moc, stabilność, jak i dobrą sterowność. Krawędzie spływu skrzydeł Ezzy mają być pozbawione efektu trzepotania, nawet w sytuacji „przeżaglowania”. 

The Flight wyposażony jest w sztywne uchwyty, dwie niezależnie pompowane tuby i został uszyty z wysokiej jakości materiałów. Będzie dostępny w ośmiu rozmiarach od 2.2 do 6.0 m2. 

Źródło: https://ezzywings.com

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top