Porady

Narzędzia do trymu żagla

Wybieranie żagla po maszcie jest jedną z najważniejszych czynności, które trzeba wykonać, przygotowując pędnik do zejścia na wodę. Bez należytego naprężenia liku przedniego nasz żagiel będzie po prostu pracował bardzo źle, znacznie ograniczając osiągi oraz przyjemność z pływania. Aby to zrobić dobrze, wygodnie i bez zbędnego nadwyrężania sił oraz kręgosłupa, warto posłużyć się jednym z narzędzi do trymu żagla. Unifiber, producent masztów, desek i różnego rodzaju akcesoriów, przygotował dla windsurferów aż cztery rodzaje „wyciągarek”, które można dobrać do własnych wymogów i specyfiki różnych pędników. 

Downhaul Tool Basic

To prawdopodobnie najbardziej popularne narzędzie spośród wszystkich dostępnych rodzajów windsurfingowych „wyciągarek”. Prosta i mocna konstrukcja oraz niewielkie wymiary powodują, że zawsze łatwo mieści się w torbie lub kieszeni spodni czy kurtki. Linka blokowana jest przez stalową knagę, a ergonomicznie wyprofilowany uchwyt ułatwia proces wybierania żagla po maszcie. 

Wadą jest mniejszy efektywny uchwyt dłoni, przez co wybieranie dużych żagli, np. typu race, może przysparzać problemy. Nie nadaje się do użycia z linkami o średnicy poniżej 4 mm. Cena: 106 zł. 

Downhaul Tool Eco

Niezwykle pomocna plastikowa „rączka” z uchwytem na dwie dłonie i prostym systemem blokady linki. Pozwala na bardzo wygodne i efektywne przełożenie siły, co znacznie ułatwia wybieranie nawet większych żagli. Tania i prosta w obsłudze, ale trochę większa od stalowej „wyciągarki”, przez co trudniej jest ją trzymać zawsze przy sobie. Cena: 91 zł. 

Downhaul Tool HD ze zintegrowanym wkrętakiem

Narzędzie podobne do modelu Downhaul Tool Eco, jednak wykonane ze stali lub stali nierdzewnej oraz ze zintegrowanym wkrętakiem, dzięki któremu możemy przykręcić statecznik lub poprawić mocowanie strzemion. Cena 132 lub 166 zł, w zależności od rodzaju stali. 

Korba z funkcją „rączki”

Przyrząd szczególnie przydatny podczas wybierania dużych żagli race, ale nie tylko. Narzędzie Unifibera można stosować na dwa sposoby. W pierwszym spełni rolę podobną do wcześniej wymienionych „rączek”, czyli przeplatamy linkę, blokujemy i naciągamy dłońmi, korzystając z wyprofilowanych uchwytów. Drugim sposobem jest zamocowanie narzędzia w stopie masztu i skorzystanie z dołączonej do kompletu korby. Tym sposobem wybierzemy przy minimalnym wysiłku nawet najbardziej oporny żagiel. Wadą mogą być większe gabaryty przyrządu i zabawa z oplataniem linki, jednak ulga dla kręgosłupa jest tego warta. Cena: 279 zł. 

Zobaczcie film prezentujący wymienione narzędzia Unifibera:

Przykładowe ceny produktów pochodzą ze strony sklepu Easy-Surfshop.pl

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top