Testy

Mystic Majestic 5/4 mm

W nasze ręce trafiła ostatnio nowa pianka Mystic Majestic. To ciepła pianka zbudowana z neoprenu o grubości 5/4 mm na zimniejsze dni. Wybraliśmy wersję z zamkiem z przodu, aby sprawdzić zalety i wady tego rozwiązania. 

To co wyróżnia piankę Mystica to zastosowanie neoprenu MX4 Yamamoto 39, który pozwala zachować jednocześnie wysoki współczynnik rozciągliwości i doskonałą izolację termiczną. Kombinezon, oprócz samego neoprenu, posiada nowoczesne warstwy wewnętrzne: dodatkowe wyściółki: Flaremaesh+ i Foxfleece, które tworzą dodatkową warstwę docieplającą, jednocześnie wpływając na poprawę komfortu użytkowania. To wszystko jest naprawdę wyczuwalne. Dodatkowe wyściółki są bardzo przyjemne w kontakcie ze skórą i odczuwalnie podwyższają nasz komfort cieplny. 

Niestety nowoczesne materiały mają jedną wadę. Większe przenikanie wiatru w porównanie do starych, sztywnych neoprenów, który były na zewnątrz wykończone gładką i twardszą warstwą gumy lepiej chroniąca od samego wiatru. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu są bluzy-kurtki-kangurki przeciwwiatrowe, często wykorzystywane w żeglarstwie. 

Podajemy kilka linków to tych produktów:

https://hydrosfera.pl/152,G.04.06_Bluzy__kurtki__plaszcze

https://www.decathlon.pl/p/kangurka-zeglarska-500-meska/_/R-p-148721

Testowana pianka jest odczuwalnie elastyczna i, pomimo swojej grubości, nie krępuje ruchów. Wkładanie i zdejmowanie neoprenu również nie sprawia większych problemów. W tym punkcie warto wspomnieć również o przednim zamku. Front zip z jednej strony zwiększa izolacje termiczną i elastyczność pianki ale drugiej strony trochę utrudnia jej zakładanie i zdejmowanie. Obawiałem się tego rozwiązania z uwagi na kontuzje barku. Okazał się jednak, że elastyczność neoprenu umożliwia zakładanie górnego fartucha nawet osobą z ograniczoną ruchomości ręki. Na wodzie zastosowanie przedniego zamka daje dużo większy komfort i znacząco ogranicza penetrację wody do środka pianki.  

Model Majestic posiada oczywiście wszystkie szwy zabezpieczone wodoodporną taśmą oraz rzepy na nogawkach, które ograniczają penetrację wody do środka pianki. Na nogawce znajdziemy „patent” do chowania kluczyka. Na koniec musimy jeszcze pamiętać że zastosowanie dodatkowych, miękkich i puszystych  wysiółek wydłuża czas suszenia pianki. 

Podsumowanie

Pianka Mystic Majestic 5/4 mm nie tylko w pełni spełniła moje oczekiwania, ale wręcz zaskoczyła komfortem termicznym i swobodą ruchów. Po zmianie z „gumowanej” pianki starszego typu to istna rewelacja. Mogę ją śmiało polecić do pływania w temperaturze powietrza do około 7–10 stopni C, czyli w sam raz na jesienne/wczesno wiosenne wiatry. Wspomniane walory uzupełnia bardzo dobra jakość wykonania. 

Piankę do testu udostępnił sklep Hydrosfera.pl

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top