Aktualności

Niełaskawa Fuerteventura zaskoczyła liderów

Maciek Rutkowski – aktualny Mistrz Świata w windsurfingu, zajął szóste miejsce w Pucharze Świata PWA rozgrywanym na Fuerteventurze. Czwarte zawody w cyklu PWA okazały się niefortunne dla liderów touru ze względu na zmienne warunki pogodowe, bardzo silny wiatr a co za tym idzie problemy ze sprzętem. Mimo tego walka była zacięta a Maciek Rutkowski pozostał na pozycji lidera touru! 

3 imprezy, 3 różnych zwycięzców i 7 różnych osób na podium – to pokazuje zaciętość rywalizacji w tym sezonie. Fuerteventura miała być łatwiejsza od Gran Canarii a wydarzyło się zupełnie na odwrót. Zawodnicy używali tylko najmniejszych żagli a nawet klasycznych desek ze statecznikami, które w stosunku do „latających” desek z hydro skrzydłem są konkurencyjne tylko w najsilniejszym wietrze. „Ten ostatniego dnia przekraczał 40 węzłów, więc piasek z różnych części ciała będę wygrzebywał jeszcze z tydzień” – podsumowuje Maciek Rutkowski

Od początku stawka nie była wyrównana a pływanie można zaliczyć do najbardziej nierównych w dotychczasowym tourze. „Wygrałem pierwszy finał, a w drugiej eliminacji odpadłem już w półfinale – pierwszy raz w tym sezonie.” – opisuje przebieg zawodów Maciek Rutkowski i dodaje: „Potem już taka sinusoida się utrzymała. Dobry wyścig, zderzenie z rywalem. Dobry wyścig, złamany maszt. I tak dalej.” Przedostatniego dnia Rutkowski złapał dobry rytm, wskoczył nawet na chwile na podium, żeby ostatniego dnia sam z siebie przewrócić się w półfinale. „Wystarczyło ustać na desce i pewnie byłbym na podium, ale to pokazuje poziom trudności takich 5-dniowych regat. Po prostu w którymś momencie błędy przyjdą i wygrywa ten kto popełni ich najmniej.” – komentuje lider touru. 

Zawody były bardzo wyrównane, 6-7 osób miało szansę na podium do ostatniego dnia. Co najciekawsze najbliżsi rankingowi konkurenci Rutkowskiego też nie zaliczyli najlepszych zawodów. Pierre Mortefon skończył 5, a Enrico Marotti 9. To oznacza, że aktualny Mistrz Świata wciąż prowadzi w rankingu, ale przewaga stopniała już do 100 punktów. „Przed nami jeszcze Sylt i Japonia, więc wszystko się może zdarzyć, ale mając na koncie wygraną we Włoszech i drugie miejsce z Gran Canarii nadal jestem w zdecydowanie najlepszej sytuacji. 

W zawodach wzięło udział 40 zawodników z blisko 20 krajów. Pierwszy był Nicolas Goyard z Francji, drugi Duńczyk Johan Soe a trzeci Matteo Iachino, reprezentant Włoch.

Kolejne zawody, w których wystartuje Maciek Rutkowski to 5 eliminacja Mistrzostw Świata na Sylcie w dniach 22.09 – 1.10. Więcej informacji o Maćku na stronie www.maciekrutkowski.pl a o Tourze PWA na www.pwaworldtour.com

Fot. www.pwaworldtour.com

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top