Aktualności

Polscy windsurferzy na medalowym kursie

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczył srebrny medal, a Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski) brązowy medal w regatach międzynarodowego cyklu iQFoil Games. Z hiszpańskiego Kadyksu z medalami w olimpijskiej klasie iQFoil wraca także polska windsurfingowa młodzież. 

Trwa dobra passa polskich windsurferów. Kilka tygodni temu Paweł Tarnowski wywalczył tytuł wicemistrza świata w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil, a teraz reprezentant Sopockiego Klubu Żeglarskiego potwierdził wysoką formę kończąc na drugim miejscu regaty iQFoil Games. To międzynarodowy cykl, w którym rywalizują zarówno seniorzy, młodzieżowcy, jak i juniorzy. 

W Kadyksie reprezentanci Kadry Narodowej PZŻ od początku spisywali się rewelacyjnie. Wśród seniorów Michał Polak i Paweł Tarnowski pewnie przebrnęli przez serię eliminacyjną i odpowiednio z pierwszego i drugiego miejsca awansowali do serii medalowej. Michał Polak miał zapewniony start w wyścigu finałowym, a Paweł Tarnowski najpierw musiał przebrnąć przez wyścig półfinałowy. W wielkim finale, odbywającym się w ekstremalnie ciężkich warunkach, ich rywalem był Hiszpan Nacho Baltasar Summers i to właśnie on pogodził biało-czerwonych. 

– Wyścig finałowy prowadziłem od samego początku, jednak na przedostatniej boi oddałem prowadzenie rywalowi z Hiszpanii. Na ostatnim kursie z wiatrem już znowu miałem go na widelcu, ale uderzyłem w coś dryfującego w wodzie, wywróciłem się i ostatecznie dopłynąłem drugi. Była to jedna z najfajniejszych i najciekawszych serii medalowych w mojej karierze. Ścigaliśmy się przy bardzo dużej, trzymetrowej fali oraz w mocnym, sztormowym wietrze dochodzącym do 30 węzłów. Uwielbiam takie warunki i na wodzie czułem się doskonale – mówi Paweł Tarnowski.

– Jako lider po eliminacjach, czekałem na wodzie 2 godziny na wyścig finałowy, było bardzo zimno, deszczowo, wiało potężnie, do tego gigantyczne fale. Z taką falę właśnie się zderzyłem, co skutkowało wywrotką. Żagiel wpadł pod wodę i dużo czasu zajęło mi pozbieranie się. Szkoda, bo dobrze z Pawłem wystartowaliśmy, walczyliśmy ze sobą, a Nacho Baltasar Summers został z tyłu. Hiszpan popłynął w drugą stronę, tam załapał się na mocną zmianę wiatru i zdołał nas wyprzedzić. Mimo wszystko, jestem zadowolony, brąz w seniorach i srebro w kat U23 to dobry prognostyk przed najważniejszymi regatami – mówi Michał Polak (PGE Sailing Team Poland).

W Kadyksie świetnie spisali się także polscy juniorzyi młodzieżowcy. W kategorii do lat 17 triumfowali Gustaw Trybek (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), zaś brązowe medale wywalczyli Leon Jankowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Zofia Zarzecka (YKP Warszawa).

W kat. U15 złoty medal wywalczyła Kalina Szostek (Gdański Klub Żeglarski), a srebrny Julia Przybył (UJKS Szturwał Kalisz). Z brązowym medalem w kat. U19 do Polski wraca Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski). W tej kategorii wśród kobiet Martyna Duzowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zakończyła rywalizację na 5 miejscu. 

Wyniki i miejsca pozostałych Polaków:

https://2024iqsryjgamescadiz.sailti.com/en/default/races/race-resultsall

Źródło: https://pya.org.pl/, fot. Sailing Energy

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top