Aktualności

Polacy na podium regat Lanzarote Foil Challenge 

Za nami trzecia edycja Lanzarote Foil Challenge. Podczas ekscytującego dnia wyścigu windsurferom towarzyszył sprzyjający wiatr, umożliwiając im loty na foilach wzdłuż wybrzeża kanaryjskiej wyspy z prędkościami dochodzącymi do 30 węzłów. 

Tegoroczna edycja została naznaczona niestabilnymi warunkami pogodowymi, co skłoniło organizatorów do podjęcia decyzji, by regaty odbyły się w ciągu dwóch dni: w czwartek 30 listopada i sobotę 2 grudnia. W ten sposób wyzwanie zostało ukończone, z pokonanymi ponad 200 kilometrami, pozycjonując Lanzarote Foil Challenge jako jedyne na świecie regaty ultramaratońskie.

Windsurferzy rywalizowali w kategoriach Open Pro (kobiety i mężczyźni), IQ Foil, Locals i Kite Foil. W czwartek wyścig punktowy rozpoczął się o 12 rano z Marina Rubicón, zaczynając od Faro de Pechiguera i kierując się wzdłuż El Golfo do La Santa. Stamtąd kontynuowano do Famara, gdzie zawodnicy dotarli około 14:30. 

Niemiec Nico Prien i Francuz Adrien Mestre ukończyli tę pierwszą część wyścigu z remisem punktowym, a za nimi uplasował się Szwed Hugo Sjöberg w kategorii Open Pro. W IQFoil jako pierwszy linię mety przekroczył Polak Paweł Tarnowski przed swoim rodakiem Michałem Polakiem, a trzecie miejsce zajął Węgier Máté Bors.

W sobotę regaty zostały wznowione z Famary z większymi niż oczekiwano falami, co dodatkowo skomplikowało trudność wyścigu. Żeglarze dopłynęli do La Graciosa, gdzie pierwszy dotarł Francuz Adrien Mestre, a za nim Nico Prien z Niemiec i Paweł Tarnowski. Czwarty etap zakończył się w Costa Teguise, z Michałem Polakiem na prowadzeniu oraz Tarnowskim i Mestre na kolejnych pozycjach. Stamtąd do Marina Rubicón, czyli mety wyścigu, Michał dotarł jako pierwszy. 

Tym samym klasyfikacja w kategorii Open Pro wyglądała następująco: Adrien Mestre na pierwszym miejscu, za nim Nico Prien, a trzecią pozycję zapewnił sobie Hugo Sjöberg. „Pobiliśmy rekord, ponieważ przez większość czasu jeździmy po prostej, więc było naprawdę szybko i zabawnie”, powiedział zwycięzca Adrien Mestre.

Francuzka Marion Mortefon i Anastazja Valkevich z Polski, startujące w kategorii Open Foil, były jedynymi kobietami, które wzięły udział w regatach i z powodzeniem ukończyły wyścig. Marion zajęła pierwsze miejsce, a Anastazja drugie. 

W kategorii IQ Foil zwyciężył Paweł Tarnowski, a Michał Polak i Máté Bors zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. „To było świetne doświadczenie, móc ścigać się wokół tej pięknej wyspy. Mieliśmy silniejszy wiatr niż się spodziewaliśmy, co było miłe i zrobiliśmy wszystko zgodnie z planem” – powiedział Paweł Tarnowski. 

W kategorii Locals warto odnotować występ Federico Moralesa, Rafaela Lasso i Rafaela Ortegi, którzy ukończyli wyścig. Najmłodsi uczestnicy wyścigu Włosi Luca Conforti w IQFoil i Diego Gargallo w Open, zdołali ukończyć wyścig, wyrażając ogromną satysfakcję z podołania wyzwaniu.

Regaty przebiegły bez incydentów i pozostawiły pozytywne wrażenia wśród uczestników, którzy byli zgodni co do spektakularnego charakteru i wymagającego wyzwania tego wydarzenia. Dzień zakończył się ceremonią wręczenia nagród na placu kapitańskim Marina Rubicón, w której wzięli udział Juan Monzón, radny ds. sportu Cabildo de Lanzarote i María Martín, kierownik ds. marketingu i PR Lanzarote European Sport Destination. 

Po raz kolejny regaty Lanzarote Foil Challenge osiągnęły swój cel. Zorganizowane przez Klub Windsurfingowy Los Charcos, we współpracy z Mariną Rubicón i Kanaryjską Federacją Żeglarską, to sportowe wyzwanie potwierdza, że Lanzarote jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu. Warto zauważyć, że wyspa stała się już przedolimpijską zimową bazą treningową dla żeglarzy z całego świata. 

Regaty były możliwe dzięki sponsoringowi Promotur-Turismo de Canarias i Cabildo de Lanzarote za pośrednictwem Departamentu Turystyki (SPEL-Turismo de Lanzarote z marką European Sports Destination) i Island Sports Service, a także Departamentu Sportu Urzędu Miasta Teguise i współpracy Hotelu Dreams Lanzarote Playa Dorada Resort & Spa, Cicar Canary Islands Car, Salinas de Janubio oraz Centrum Sztuki, Kultury i Turystyki Cabildo de Lanzarote. 

Lanzarote Foil Challenge aspiruje do stania się wydarzeniem punktowanym w ramach międzynarodowych mistrzostw windsurfingowych. To już jego trzecia edycja, a organizatorzy będą nadal pracować nad tym, aby zawody te stały wzorem do naśladowania.

Fot. John Carter.

Źródło: https://lanzarotefoilchallenge.com

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top