Administrator serwisu 2012-05-29 19:50, Administrator serwisu

Jazda na fali


Jazda na fali jest najbardziej charakterystycznym elementem dla pływania wave. Z jednej strony wymaga to umiejętności a z drogiej odpowiednich warunków. Zachęcamy jednka wszystkich do spróbowania jazdy na falach.
 
Tak jak w innych elementach technicznych najkorzystniej rozpocząć naukę od sprzyjających warunków - mała równa fala. W miarę jak opanowujemy kolejne elementy podwyższamy stopień trudności.


Wave ride, backside
  
Naukę jazdy na fali rozpoczynamy od jazdy Beckside. Ten element nie powinien przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza ze można go wykonać nawet na małych falkach.

Ewolucja ta jest dodatkiem do repertuaru trickow. Jest łatwa i nie wymaga zbyt wielu umiejętności. Najpierw należy znaleźć odpowiednią fale. W odpowiednim momencie przed załamaniem fali trzeba wyostrzyć tak by podjechać pod fale(zdj 2). Najlepiej wybrać moment tuz przed załamaniem fali. Będzie to wyglądało bardziej dynamicznie gdyż załamująca fala powinna uderzyć w deske odwracając dziób w kierunku brzegu.

Wave ride, front side
 
Jest to trudny trick. Wymaga wielu prób. Jest wielu na świecie zawodników skaczących robiących forward loopy ale nie wielu potrafi radykalnie jeździć po dużych falach. Kluczem do sukcesu jest doświadczenie i opływanie w warunkach zafalowania.

Najtrudniejszy jest moment gdy podjeżdżając pod fale z ustawionym żaglem w pozycji clew first ( bottom turn ) musimy zawinąć i skręcić jak najradykalniej odbijając się od fali ( off the lip ). To jest naprawdę trudne. W pierwszym momencie skrętu należy się wychylić do przodu a tylną rękę przesunąć daleko do tyłu. Do przodu trzeba się po to przesunąć by deska utrzymała jak największą szybkość a tylną ręką przesuniętą do tyłu w początkowym momencie pociągnąć żagiel do siebie. Później należy żagiel trochę odepchnąć od siebie tylną ręką tak by pozwolić mu złapać wiatr płynąc clew first po przejściu linii wiatru. W końcowym momencie zawijania się z falą należy mocno odepchnąć żagiel tylną ręką.

BŁĘDY
 
Podstawowe błędy najczęściej popełniane to duszenie rufy w momencie żłobienia przez co szybko wytracamy prędkość i czasami nie jesteśmy już w stanie dojechać do zawijającej się fali. Aby tego uniknąć należy mocno przesunąć ciało do przodu .
 
Drugi błąd to nie otworzenie żagla w końcowym momencie zawijania się z falą , a więc musimy wypchnąć żagiel tylną ręką tuż przed zawinięciem się na fali
 
Bardzo ważne jest wyczucie fali ( timing ), czy zgranie z falą, nie możemy za bardzo wyprzedzić fali. Trzeba też uważać aby nie zacząć skręcać zbyt późno, bo wówczas nie zdążymy podjechać na czubek fali, gdyż zostaniemy wciśnięci w wodę przez pianę.


Autor i demonstrator: Jacek Bednarski, wspólpraca Lukasz Konski

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.