Aktualności

Deski wingfoil JP-Australia 2024

Przeprojektowany X-Winger i trzy wyspecjalizowane modele to konkretny zastrzyk nowości, jakie pojawiły się w tegorocznej wingfoilowej palecie JP-Australia. Przedstawiamy ich najważniejsze cechy: 

X-Winger

X-Winger, czyli najbardziej wszechstronny model w palecie JP-Australia, został w tym roku całkowicie przeprojektowany. Dłuższy i węższy kadłub, w połączeniu z niewielkim rockerem dziobu, oferuje teraz lepsze przyspieszenie oraz wcześniejszy, łatwiejszy pasywny start do lotu. Wyraźnie zmienił się też kształt rufy. Na jej dnie pojawiły się mocne wycięcia, efektywnie zmniejszające powierzchnię zamoczoną deski przy większych prędkościach. Dzięki nim deska nie tylko lepiej przyspiesza, ale też szybciej odbija się od powierzchni wody po niechcianych „międzylądowaniach”. Kolejną zmianą w rufie X-Wingera jest jej zwiększone podgięcie. Krzywizna rockera powoduje, że deska leci z lekko uniesionym dziobem, tworząc większy prześwit pomiędzy kadłubem a wodą. Można teraz mocniej przycisnąć foila na kursie pod wiatr, zmniejszając ryzyko zahaczenia deską o fale. Ponadto zapewnia lepsze wybicie podczas skoków i ogólnie wygodniejszą pozycję.

X-Winger dostępny jest w dwóch wersjach konstrukcyjnych (PRO i IPR) oraz w rozmiarach: 88, 99, 111, 122, 133 i 144 litrów. 

F-Winger

Kompaktowa maszyna do freestyle’u i freeride’u. W porównaniu do pierwszych X-Wingerów, nowe deski są nieco dłuższe, węższe i mają gładszą linię rockera, co przekłada się na ich wcześniejszy start. Kształt dziobu został lekko zwężony, dzięki czemu zmniejszono trochę wagę kadłuba i zniwelowano opory powietrza. W ramach rekompensaty za mniejszą objętość dziobu, dodano w jego obszarze nieco więcej grubości. Lekko wklęsły pokład daje wingsurferowi bardziej bezpośrednie czucie foila. Podobnie do X-Wingera zastosowano tutaj mocniej zakrzywioną linię rockera rufy, pozwalając desce na lot z wyżej poniesionym dziobem, co przekłada się na lepszą skoczność i mniejsze ryzyko zahaczenia o wodę podczas ostrzejszych kursów. 

Model F-Winger dostępny jest w technologii PRO i w trzech rozmiarach: 55, 66 i 77 litrów. 

S-Winger

S jak SURF. Oto najnowsza deska JP-Austrlia do pływania na falach z foilem. Może być używana do wingfoilingu na falach, prone foilingu, tow-foilingu i wingfoilingu przy silnym wietrze. Lekka waga, cienkie burty, zwężona rufa i dziób o niskiej masie sprawiają, że S-Winger doskonale sprawdza się w ciasnych zakrętach oraz zapewnia niezwykłe wyczucie połączenia z foilem. Gładka linia rockera ułatwia start i wybacz niechciane „międzylądowania”. 

S-Winger dostępny jest w technologii  PRO i w dwóch rozmiarach: 33 i 44 litry. 

R-Winger

Kompaktowa maszyna regatowa i deska na słaby wiatr. R-Winger to kolejny krok w kierunku jeszcze lepszych osiągów przy słabym wietrze lub z małymi foilami. Widząc korzyści płynące z wczesnego startu na długich i wąskich deskach SUP do foil downwindu, Werner Gnigler, projektant JP-Australia, postanowił zaczerpnąć część z ich charakteru i przystosować do bardziej wszechstronnego zastosowania ze skrzydłem. Podczas gdy starty na downwindowych SUPach odbywają się błyskawicznie, ich zalety ze skrzydłem kończą zaraz po rozpoczęciu lotu. Deski te są zbyt długie, co utrudnia pompowanie, i zbyt wąskie, aby wygodnie przekładać stopy. Dlatego Werner Gnigler opracował nową linię węższych i dłuższych desek wingfoilowych.

W modelach R-Winger wszystko koncentruje się na generowaniu prędkości początkowej. Wąski i dłuższy kształt w połączeniu z ostrymi krawędziami burt oraz mocnymi wycięciami na dnie rufy zapewniają szybkie starty i jeszcze szybsze odbicia po niechcianym kontakcie z wodą. Minimalne opory R-Wingera pozwalają wprowadzić deskę w lot z jak najmniejszym foilem. Lekko uniesiony rocker na rufie umożliwia mocniejsze dociskanie folii, pozwalając ostrzej lecieć pod wiatr i z większą prędkością maksymalną. Aerodynamiczny kształt dziobu minimalizuje opór nawet przy bardzo silnym wietrze.

Deski z serii R-Winger produkowane są na customowej linii CNC w fabryce Cobry z pełną przekładką PVC na pokładzie i dnie. Usunięto z nich uchwyt do przenoszenia, aby uzyskać czystszą powierzchnię startową i jeszcze bardziej zmniejszyć wagę.

Modele R-Winger dostępne są w wersji PRO i trzech rozmiarach: 65, 80 i 95 litrów.

Więcej informacji na temat nowych desek JP-Australia znajdziecie na stronie: https://jp-australia.com

Ceny dostępnych nowych modeli poznacie na stronie polskiego dystrybutora: https://easy-surfshop.pl/deski-wing?producer=JP-Australia

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top