Aktualności

Rewa Speed Team – pasja prędkości

Niedawno opublikowaliśmy film z jeziora Gardno, w którym mogliśmy zobaczyć fragment slalomowego treningu jednych z najszybszych polskich windsurferów. Niedługo potem napisał do nas Kamil Tyniewicki, zachęcając nas do obejrzenia i wrzucenia na stronę kolejnego filmu z Gardna, z jeszcze dłuższą akcją. A wszystko po to, by rozpowszechnić ideę slalomowych treningów i zachęcić kolejne osoby do wspólnej rywalizacji. Jednak temat wydał nam się zbyt ciekawy, by zakończyć go samym filmem. Tak oto powstał wywiad, w którym Kamil opowie nam m.in. o pasji do slalomu, treningach na jeziorze Gardno, szalonych prędkościach oraz zdradzi, kto jest najszybszy w jego grupie… Zapraszamy do lektury i obejrzenia filmu!

Zacznijmy od prezentacji. Z ilu osóbskłada się Wasza grupa?

Nasza grupa składa się z około 25 osób, którzy lubią się ścigać, jest to oczywiście rotująca liczba osób, w przypadku ujęć, które znalazły się w filmie nie mieliśmy typowego treningu ze startami, kilkoma bojami oraz wynikami… spotkaliśmy się typowo spontanicznie. Adam Mróz zaprosił nas do pływania na boi, a miał do tego świetną kamerę 360, która umożliwiła pokazanie pełnego spektrum. Nie chodziło nam o typowy wyścig, ponieważ zaprosiliśmy do pływania kilka osób, które zaczynają przygodę ze slalomem, czy speedem, lub też pływają freeride, ale chcieli spróbować swoich sił w bardziej bezpośredniej rywalizacji i poczuć ten klimat. Zależało nam aby być blisko siebie, dlatego wyszły takie ujęcia na „grubość lakieru” 😉

Gdzie jest wasz główny spot, na którym trenujecie?

Spotów jest kilka, warto w tym miejscu podkreślić, że również teamów jest kilka i są to:

  • Rewa Speed Team – Trójmiasto
  • WTŻ Żnin – Żnin i województwo Kujawsko – Pomorskie
  • Gardno Speed Team – grupa zapaleńców speedowych z Surfcamp Gardno Zegrze Team – chłopaki z Warszawy
  • Szkwał Michalice – pasjonaci z południa Polski

Każdy z tych Teamów trenuje lokalnie, oczywiście my jako Rewa Speed Team mamy delikatną przewagę logistyczną ponieważ trenujemy głównie w Rewie, półwyspie Helskim oraz nad jeziorem Gardno, które nigdy nie zawodzi pod względem prognoz wiatrowych. Część z osób z Teamów pływa również na otwartym morzu i tutaj mamy takie miejsca jak Karwia, Lubiatowo, Łeba, Ustka czy Rowy.

Dlaczego właśnie Gardno?

Śmiało można powiedzieć o jeziorze Gardno, że jest to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do pływania freeride jak i treningów oraz wyrabiania pamięci mięśniowej, czy wyuczania konkretnych ruchów. Jest zróżnicowane pod względem warunków na wodzie, czyli mamy tu miejsca płaskie do szlifowania ruf, miejsca z bardzo delikatnym zafalowaniem oraz sporo miejsc z różnej wielkości czopem. Dodatkowo bardzo często wieje tu mocniej niż w prognozach, a dodatkowym atutem jest głębokość rzadko sięgająca 2 m. Ostatnie lata pokazały również potencjał tego miejsca do speedu i okazuje się, że na tę chwilę jest to najlepsze miejsce do pływania powyżej 40 kts. Rewa jest spotem trudniejszym i bardziej wymagającym, ale dającym bardzo dużo frajdy i uśmiechu po wspólnych pływaniach.

W jaki sposób umawiacie się na pływanie?

Mamy wspólną grupę na Messenger, na której komentujemy i wstępnie się umawiamy obserwując prognozę. Na dzień przed planowanym pływaniem zdzwaniamy się i wspólnie się nakręcając wszystko poza pływaniem odchodzi na dalszy plan.

Od jakiej prognozy zaczyna się Wasz „alert na trening”?

Generalnie każda prognoza, na której da się pływać ślizgowo, jest naszym alertem do obserwacji. Potem zaczyna się wyszukiwanie miejsca z najlepszymi warunkami. Ale najwygodniej zaczynać wspólne pływanie od 16 kts, w zasadzie bez górnego limitu. Poniżej 16 kto zdarzają się dziury wiatrowe np. na boi, które bardzo dezorganizują wspólne pływanie.

Co głównie trenujecie podczas danej sesji?

Dopasujemy nasz „trening” do panujących warunków, czyli pływamy free szlifując dany element indywidualnie, lub pływanie na jedną bójkę w małej grupie np 3 – 4 osoby. Wtedy jesteśmy w stanie ćwiczyć elementy taktyczne. Często pływamy speed, robimy Alpha Racing, czyli 250m zwrot 250m, pływamy po czopie, fali itd. Slalom jest to składowa wszystkich elementów… startów, prędkości, zwrotów i taktyki, czyli zachowania na halsie i wybierania sobie najlepszego miejsca względem boi i zawodników.

Czy Waszym celem jest przygotowanie do startu w regatach, czy robicie to wyłącznie dla własnej przyjemności?

Jeszcze dekadę temu slalom w Polsce był na wysokim poziomie, niestety PSW zaczęło ograniczać go na korzyść Formuły i teraz Foil… w tej chwili możemy mówić o całkowitej rezygnacji z konkurencji slalom przez PSW. Bardzo szkoda, bo im większe zaangażowanie stowarzyszenia, tym większa jakość zawodników…

Jeśli regaty, to do jakich konkretnie się przygotowujecie?

W tej chwili w Polsce jeżeli mówimy o slalomie, jedyne zawody, w których mamy możliwość startować, to te, które organizowane są przez pasjonatów slalomu, czyli Lestera Staniszewskiego ze Żnina i Pawła Prokopiaka z Warszawy – Windsurf Slalom Tour. I są to jedyne rozgrywane zawody slalomowe wraz z nagrodami, organizowane na prognozę, zazwyczaj z dwudniowym wyprzedzeniem.

Bardzo ciekawa alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie oczekują bezpośredniej rywalizacji, ale czują taką potrzebę, jest stworzony z inicjatywy Kuby Sałka, Sławka Zielińskiego i Adama Mroza profil facebookowy GPS Speedsurfing Poland, gdzie chłopaki organizują różne konkursy: np. King 4 Speed czy GPS Polish Speed Challenge którego zalążkiem był GPS Speed Master z Waszego Portalu. Obecna forma konkursu: K4S, pozwala robić progress w czterech konkurencjach V2sMax – najwyższa dwu sekundowa prędkość maksymalne

  • 5x10s – średnia 10s z 5 przejazdów
  • Nautical Mile – czyli płyniemy na maxa przez 1852m
  • @500 – 500m ze zwrotem, płyniemy 250m robimy zwrot i kolejne 250m ale początek i koniec nie mogą być oddalone od siebie o więcej niż 50m

Taka forma konkursu zachęca wiele osób które robią swoje rekordy życiowe, właśnie przez chęć rywalizacji.

Jak dużą rolę obecnie odgrywa sprzęt, a jaką technika, podczas typowego slalomowego wyścigu?

Ktoś kiedyś powiedział „jesteś tak dobry jak najsłabsza część Twojego zestawu, czyli Ty” w dzisiejszych czasach gdzie sprzęt jest na najwyższym poziomie i bardzo małe są w tej chwili różnice między producentami, co nie oznacza, że nie ma ich wcale… Podczas slalomowego wyścigu największą rolę według mnie odgrywa taktyka, ale nie da się szybko i skutecznie płynąć na źle ustawionym sprzęcie, więc kolejność tą ustawiłbym tak, technika, taktyka, sprzęt przy czym powiedzmy sobie szczerze nie da się pływać z takimi prędkościami (jak choćby te na filmie) bez slalomowego sprzętu, ale też nie da się wsiąść na sprzęt slalomowy, który jest zdecydowanie trudniejszy i pływać szybko.

Na jakich zestawach najczęściej pływacie? (rozmiar deski i żagla)

Najczęściej wykorzystywanymi zestawami to 7.8 z deską 72 oraz 6.3 z deską 62 w silnym wietrze

Czy macie w grupie swojego lidera, którego reszta próbuje dogonić, czy wyścigi są bardziej wyrównane?

Jeżeli chodzi o slalom, umiejętności w stawce są bardzo zbliżone, ale jeżeli chodzi o speed to od lat pierwsze miejsca należą do Adam Mróz i Rafał Kapuściński, a reszta ich goni z sukcesami 😉

Jakie są największe korzyści ze wspólnych treningów?

Pływanie samemu nie daje takiej przyjemności oraz adrenaliny jak rywalizacja podczas ścigania się, ale też niezastąpionym punktem szczególnie letnich sesji na wodzie jest wspólny grill.

Jakie prędkości udaje się Wam uzyskiwać?

Żeby zobrazować widzom, w tym filmie prędkości przelotowe na boje były na poziomie 33 kts (61km/h) a ogólnie w tym dniu 35 kts (65km/h) Warto podkreślić, że osoby które dołączyły do nas pierwszy raz, zrobiły swoje życiowe rekordy prędkościowe i to pokazuje jak każdy z pływających daje z siebie maksa (nikt nie chce odpuścić i nie odpuści) i tym samym każdy zyskuje.

Pływacie głównie na tradycyjnych statecznikach, czy próbujecie też wyścigów z foilami?

Raczej z naszej grupy wszyscy są tradycjonalistami 😉

Co sądzicie o tym nowym trendzie foil?

Wiele lat pływania na finie… slalom… speed… nie czujemy teraz potrzeby pójścia w Foil, Wielkie nadzieje pokładane są w Foilu jako dyscyplinie olimpijskiej zastępującej RSX, niewątpliwie będzie to coś nowego… ale sami zobaczymy.

Czy można w jakiś sposób dołączyć do Waszej grupy?

Zawsze i wszędzie, grupa cały czas się powiększa, nawet jeżeli ktoś nie ma sprzętu racing to zachęcamy do dołączenia do wspólnych treningów. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania czy wątpliwości niech śmiało piszę do danej grupy na Facebook

Są jakieś wymagania, np. umiejętności czy sprzętowe?

Świetnie jeżeli ktoś umie robić rufę bo nawiązują wtedy rywalizację, ale są osoby które jeszcze się wywracają i podpatrują lepszych… jednym słowem wszyscy coś wynoszą 🙂

Gdzie można obserwować relacje z Waszych treningów?

Jak wspominałem wcześniej jest kilka grup:

Rewa Speed Team www.facebook.com/Rewa-Speed-Team-1881950558522537

WTŻ Żnin www.facebook.com/WTŻ-ŻNIN-1482843625343513

Zegrze Team www.facebook.com/groups/352786715185

Szkwał Michalice www.facebook.com/groups/760833837396158

Kamil od czasu do czasu dodaje filmiki na YouTube www.youtube.com/channel/UCZzA5TQZcwDLiAxLYFQuNPg

oraz organizatorzy jedynych konkurencji Slalom i Speed w Polsce Windsurf Slalom Tour www.facebook.com/Windsurf-SlaloTour-104247701181200/

GPS Speedsurfing Polandhttps://www.facebook.com/GPS-speedsurfing-Poland-102697621782911

Dziękujemy za wywiad i życzymy jak najwięcej rekordowych sesji!

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top