Wyjazdy

Mauritius – spot marzeń!

Mauritius – niezwykłe miejsce na ziemi – istny raj. Jak napisał Mark Twain: Mauritius został stworzony zanim powstał raj i posłużył jako model do jego budowy i biorąc pod uwagę piękno wyspy nie ma w zdaniu tym przesady. Mauritius jest jednym z najbardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie, jest marzeniem o egzotycznych dalekich podróżach z turkusowym oceanem oraz białym białym, pudrowym piaskiem. Nie można oczywiście zapomnieć o zakwaterowaniu w jednym z eleganckich hotelach położonych przy samej plaży w zielonym ogrodzie porośniętym tropikalną roślinnością. Pełen luksus. I taki jest Mauritius. Można tu spędzić swoje idealne wakacje z wyobrażeń.

Ta egzotyczna wyspa o powierzchni 1865 km2 (60 km długości i 40 km szerokości) położona jest na Oceanie Indyjskim ok. 900 km na wschód od Madagaskaru. Pomimo małej powierzchni jest tu całe mnóstwo zachwycających miejsc. Piękne drobno-piaszczyste plaże, niezwykła bujna przyroda, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, luksusowe hotele, znakomite jedzenie sprawiają, że wyspa jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Najbardziej znanym miejscem na wyspie jest położony na północy rejon Grand Baie – romantyczny raj znany z pocztówek. Tu najczęściej przybywają zakochane pary aby rozkoszować się wypoczynkiem wśród nieziemskich widoków. Znajdują się tu eleganckie hotele, bardzo dobre restauracje, ekskluzywne butiki, knajpki z owocami morza. Ci co kochają bogate życie nocne mają możliwość imprezowania do białego rana w dyskotekach a także w licznych knajpkach przy zmysłowych kreolskich rytmach. Poza tym wszystkim jest to idealne miejce dla pasjonatów nurkowania – poza koralowcami znakomitą atrakcją są zatopione wraki. Na wschodnim wybrzeżu znanym ośrodkiem turystycznym jest rejon Belle Mare z długimi pażami, polem golfowym oraz rafą.

Wśród wind- i kitesurferów najbardziej znanym a jednocześnie jednym z najpiękniejszych miejsc na Mauritiusie jest półwysep Le Morne Brabant. Jest to najbardziej wysunięty na zachód O jego wyjątkowości świadczy fakt, że został wpisany na liste UNESCO. Wizytówkę tego miejsca stanowi skała-góra o tej samej nazwie – Le Morne Brabant o wysokości 556 m n. p. m. Jak na Mauritius przystało nie brakuje tam również zachwycających, białych, piaszczystych plaż z przyległymi do nich ogrodami palmowymi oraz turkusowego oceanu zachęcającego do kąpieli a także snurkowania przy koralowcach. Atrakcją na półwyspie jest też przepiękne, położone pomiędzy górą Le Morne i oceanem, 18-dołkowe pole golfowe. Le Morne ma duże znaczenie dla kreolskiej ludności Mauritiusa. Tu w XIX wieku schronili sie zbiegli niewolnicy, którzy rzucili się w przepaść widząc oddziały policji. Mylnie sądzono, że oddział ten przybył aby spacyfikować zbigłych niewolników, natomiast faktycznym celem było przekazanie informacji o wprowadzeniu abolicji. Na półwyspie nie brakuje luksusowych hoteli choćby sieci RIU (Riu CreoleRiu Le Morne) w dość przystępnej cenie, jak i tych ekskluzywnych dla bardzo wymagających gości (Lux Le MorneBeach Comper Hotel Paradis & Golf). I właśnie tu w Le Morne znajduje się baz wind i kite ION-Club. A warunki do uprawiania tych sportów są idealne co sprawia, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez miłośników tych sportów.

Spot marzeń

Biała piaszczysta plaża, turkusowe laguny i płytkie wody. Cała laguna otoczona jest rafą, która znajduje się ok. 600 metrów od plaży. W zależności od pływów, wody może być tak mało, że czasami nie da się surfować. W lagunie jest wystarczająco dużo miejsca do wyścigów lub świczenia startów z wody.Tylko na Mauritiusie 300 dni wiatru w roku!  Poza laguną są dwa spoty wave: „Little Reef” ze średnimi falami i „Manawa” dla doświadczonych windsurferów oraz słynny „One Eye” przeznaczony tylko dla ekspertów!

Kursy windsurfingu odbywają się bezpośrednio przed bazą Ion-Club, w obszarze wspólnym dla doświadczonych kitesurferów i windsurferów. Kursy kitesurfingu dla początkujących odbywają się w chronionej, głębokiej po pas lagunie. Zaleca się noszenie obuwia w lagunie. W przypadku, gdy nie ma wystarczająco dużo wiatru do wind- i kitesurfingu, baza oferuje wiele desek SUP. Ponadto na Mauritiusie jest kilka doskonałych miejsc do surfowania, do których można dotrzeć bezpośrednio z centrum. Wynajem sprzętu surfingowego jest dostępny tylko z nadzorem i możliwy wyłącznie na miejscu. Ważne jest, aby przestrzegać wskazówek pracowników bazy (jakie prądy, pływy i fale, które czasem mogą być nieco niebezpieczne).

Wiatr i fale

Zwykle wieje wiatr ze wschodu lub południowego wschodu (sideshore od lewej) i osiąga siłę 3-5 Bft średnio w okresie letnim, a około 4-6 Bft w okresie zimowym (od kwietnia do października) i wtedy wiatr jest najpewniejszy. Od stycznia do marca mogą pojawiać się intensywne opady deszczu. 

Baza wind- i kitesurfingowa- ION-Club znajduje się w Le Morne na terenie kompleksu hotelowego Riu Resorts. Baza windsurfingowa jest ulokowana w cieniu palm, z doskonałym widokiem na spot przed hotelem RIU Creole. Baza kitesurfingowaznajduje się przed hotelem RIU Coral. 

Więcej informacji o wyjeździe na Mauritius znajdziecie na stronie:

https://surftravel.pl/mauritius-spot-marzen-na-kite-i-windsurfing/

Fot.: https://www.facebook.com/mauritius.ion.club

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top