Aktualności

Defi Wind Superstars – dobry start Maćka Rutkowskiego

Wczoraj we Francji wystartowały wyścigi tegorocznej edycji największych regat świata – Defi Wind. Tym razem w innej formie i w późniejszym terminie niż zwykle. Z powodu pandemii regaty przesunięto na koniec roku, ograniczając liczbę uczestników do 200. Aby zachować tradycyjny charakter imprezy, w której jedną z głównych atrakcji jest możliwość startu amatorów z profesjonalnymi zawodnikami, organizatorzy przeprowadzili wstępną eliminację wśród rekreacyjnych windsurferów. Z 300 amatorów do głównych wyścigów zakwalifikowano 100 najszybszych zawodników, którzy wczoraj stanęli na starcie z ze światową czołówką PWA. 

Choć prognozy zapowiadały nadejście słynnego uderzenia Tramontany, wczorajszy wiatr okazał się słabszy i bardziej kapryśny. Przy podmuchach od 12 do 25 węzłów kluczową sprawą odegrał właściwy dobór sprzętu. W tym oczywiście stateczników foil. Przeprowadzono dwa wyścigi na krótszej trasie, wynoszącej 20 km, co i tak było sporym wyzwaniem, szczególnie dla pilotów na foilach. 

W pierwszym wyścigu zwycięstwo odniósł Thomas Goyard, z widoczną przewagą odstawiając goniącego go Antoine’a Albeau. Jednak w drugim wyścigu popełnił fatalny błąd na starcie. Chcąc uniknąć zderzenia z łodzią sygnalizującą rozpoczęcie biegu, musiał gwałtownie wyhamować, czym zaprzepaścił szanse na uzyskanie wysokiego miejsca. Ten błąd wykorzystał Antoine Albeau, który wygrywając drugi wyścig wskoczył na pozycję lidera. Nasz reprezentant, Maciek Rutkowski, ponownie pokazał, że jest zawodnikiem najwyższej klasy, uzyskując w dwóch wyścigach trzecie miejsca, co w ogólnej klasyfikacji dawało mu wczoraj 2. miejsce. Na 8. miejscu uplasował się kolejny nasz zawodnik – Michał Polak.

Dziś, przy nieco równiejszym wietrze, rozegrano kolejne dwa wyścigi. Tym razem niedoścignionym okazał się Nicolas Goyard, wygrywając każdy z biegów. Maciek Rutkowski zajął odpowiednio 5. i 6. miejsca, co w ogólnej klasyfikacji daje mu obecnie trzecie miejsce. Michał Polak plasuje się po czterech wyścigach na 18. miejscu. Liderem Defi Wind Superstars jest aktualnie Thomas Goyard. Czekamy co przyniesie jutrzejszy, ostatni dzień zawodów! 

Zdjęcia i wyniki na stronie: https://www.windmag.com/defi-wind

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top