Porady

EASY Wing cz. 4 – Wodowanie

Najwyższy czas wypłynąć na nowym sprzęcie na szerokie wody. Na początek proponuję oswoić się w wodzie z samą deską. Kilka prob wejścia na deskę, ćwiczenia balansu i stania napewno przyda się później. 

Wejście do wody

Na początek najlepiej zorientować się w charakterystyce dna danego akwenu. Pamietajmy że mamy pod deską prawie metrową konstrukcję foila. 

Noszenie sprzętu poznaliśmy już na sucho w poprzednim artykule. Pamietajmy jednak szczególnie o kierowaniu foila na nawietrzną a winga na zawietrzną. Jeśli płycizna się przedłuża, dla ułatwienia kładziemy deskę na wodzie foilem do góry i tak wychodzimy na głębszą wodę.

Jeśli chcemy wypłynąć dalej ze sprzętem to są na to generalnie dwa sposoby:

Kładziemy się brzuchem na pokładzie deski a „kraulowymi” ruchami napędzamy deskę. Winga mamy puszczonego wolno na leashu, najlepiej jednak jak przytrzymujemy go stopami za krawędź natarcia. 

Płynąc w pław, napędzamy się nogami i jedną ręką (uwaga na nogi, pamiętajcie że w wodzie jest szeroki foil). Drugą ręką trzymamy winga i strzemiono jednocześnie.   

Wejście na deskę

Na deskę wchodzimy od strony nawietrznej trzymając w ręce zawietrznej winga za przedni uchwyt, który będzie dla nas dodatkowym podparciem. Na deskę wspinamy się trzymając oburącz burt deski do pozycji klęczącej, równolegle do osi deski. Teraz jak najszybciej staramy się przechwycić winga do pozycji startowej na halsie, dzięki temu będziemy mieć dodatkowe wsparcie i balans. Gdy poczujemy ciąg w wingu możemy wstać z kolana nawietrzną nogą, odrazu wkładając stopę do fotsrapa. Zaraz po tym, cały czas wspierając się na wingu, wstajemy na desce do pozycji na halsie. 

Czynnikami, które mogą nam utrudniać pierwsze próby wejścia na deskę bedą:

– za słaby wiatr. Brak wsparcia i ciągu na wingu utrudnia pierwsze ćwiczenia 

– zafalowany akwen

– mała, niestabilna deska 

Jeśli mamy możliwość to zacznijmy wodowanie i wejście na deskę od ćwiczeń z dużą deską windsurfingową lub SUP. Ćwiczcie, wchodzenie na deskę i pływania, na jednym i na drugim halsie. 

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top