Porady

Wybór żagla – z kamberami czy bez?

Temat kamberów w żaglu od lat dzieli windsurferów na dwa obozy. Jedni uważają, że tylko niepotrzebnie komplikują zabawę, inni nie widzą bez nich szans na uzyskanie satysfakcjonujących osiągów. Każda strona ma swoje racje, często bardzo racjonalne, choć wśród nich nierzadko pojawiają się powtarzane od dawna mity, które ze współczesnym sprzętem nie mają wiele wspólnego.

Co dają kambery?

Jednym z najpopularniejszych mitów od lat powtarzanych przez windsurferów jest przekonanie, że dzięki kamberom żagiel ma dobry ciąg. Otóż tak naprawdę ich rola sprowadza się do innego zadania. Polega ono na utrzymywaniu stabilnego profilu oraz środka ożaglowania w jak najszerszym zakresie wiatru, głównie w przeżaglowaniu. Właśnie dlatego wszystkie żagle regatowe wyposażone są rotatory. Dzięki nim zawodnicy mogą lepiej kontrolować swoje ogromne żagle, które zwykle wybiera się według zasady – największy rozmiar dla danych warunków.

GA Sails Cosmic

Jednak tak naprawdę to bardziej elastyczne, mniej sztywne i efektywniej „oddychające” żagle ze słabiej pofałdowanym likiem wolnym gwarantują najlepszy ciąg w marginalnych i średnich warunkach. Tutaj kambery w niczym nie pomagają. Wręcz odwrotnie. Zwróćcie uwagę jak łatwo „odpalają” niewielkie (w porównaniu do żagli race) żagle freestyle.

Innym argumentem często powtarzanym na korzyść żagli kamberowych jest ich wpływ na stabilność pędnika. To absolutnie prawda. Usztywniająca rola kamberów znacząco poprawia równe prowadzenie pędnika na halsie, nawet przy szarpiącym i silniejszym wietrze. Warto jednak pamiętać, że współczesne żagle bezkamberowe to zupełnie inne kosntrukcje niż np. 10 lat temu, kiedy faktycznie można było mówić o dużej przepaści pod względem stabilności. Dobry współczesny żagiel bez rotatorów na pewno nie rozczaruje większości rekreacyjnych windsurferów.

Kambery dają prędkość – kolejne popularne przekonanie. Otóż kambery same w sobie nie przekładają się na żaden wzrost prędkości. One po prostu umożliwiają zachowanie lepszej kontroli przy silniejszym wietrze, usztywniając żagiel i trzymają środek ożaglowania w jednym miejscu. W ekstremalnych warunkach im wyższa kontrola tym wyższa prędkość. Jednak podczas „niedzielnych” halsów połówkami przy 15 węzłach, kiedy trudno mówić o jakiejkolwiek walce z żywiołem, dobry rekreacyjny żagiel potrafi zapewnić bardzo podobne, a niekiedy nawet lepsze osiągi. Szczególnie w amatorskich rękach.

Zalety żagli bezkamberowych

Jednym z najmocniejszych argumentów przeciw żaglom kamberowych jest ich uciążliwość taklowania. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż faktycznie otaklowanie żagla z kamberami wymaga dłuższej i bardziej uważnej procedury. Nie jest to jednak jakiś straszny problem, wymaga po prostu nabrania odpowiedniej wprawy. Jeśli wasza cierpliwość kończy się na wsunięciu masztu, zapięciu bomu i pociągnięciu za dwie linki, wtedy żagle z rotatorami nie są dla was.

Zaletą żagli bezkamberowych, z którą nie da się dyskutować, jest ich lekkość. Tu po prostu nie ma kontrargumentów. Żagle no-cam są wyraźnie lżejsze, przez co przyjemniejsze w rękach.

GA Sails Matrix

Kolejnym często wspominanym plusem żagli bez rotatorów jest łatwość manewrowania. Owszem, odpowiednio skrojone żagle wave, freestyle i freeride najszybciej, najlżej i najbardziej komfortowo rotują na drugą stronę podczas manewrów. Nie ma co do tego dyskusji. Jeśli jednak porównamy żagle bez kamberów o bardziej slalomowej charakterystyce, wtedy sprawa nie jest już tak oczywista. Czasami dobry rekreacyjny żagiel z kamberami (szczególnie z rolkowymi na maszcie RDM) potrafi lepiej i szybciej rotować od mocno naprężonego żagla freerace bez kamberów.

Podsumowując – nie ma jednoznacznej odpowiedzi który żagiel powinniście wybrać. Wszystko zależy od specyfiki waszego pływania, waszych upodobań i kierunku w jakim chcecie podążać. Spróbujmy jednak pogrupować kilka rodzajów żagli i przypisać im najlepiej pasujących odbiorców:

Regatowe żagle race/salom

Dla kogo: zawodnicy, doświadczeni windsurferzy startujący w regatach

Plusy: osiągi, szczególnie w górnym zakresie wiatru, najwyższa stabilność

Minusy: ciężar, trudniejsze taklowanie, w marginalnych warunkach wymagają większego rozmiaru od żagli no-cam, wymagają najdroższych masztów, konstrukcja często pozbawiona wzmocnień, niska manewrowość i kłopotliwe starty z wody

Rekreacyjne żagle z kamberami

Dla kogo: rekreacyjni windsurferzy lubiący prędkość lub startujący w amatorskich regatach

Plusy: osiągi zbliżone do żagli race, łatwiejsze uzyskiwanie wyższych prędkości, bardzo dobra stabilność w przeżaglowaniu, lepszy ciąg w dolnym zakresie od żagli race w tym samym rozmiarze, współpracują z tańszymi masztami

Minusy: średnio trudne taklowanie, nieco większy ciężar od żagli bez kamberów, kłopotliwe starty z wody (jednak łatwiejsze do żagli race)

Żagle bez kamberów

Dla kogo: rekreacyjni i wyczynowi windsurferzy, preferujący bardziej manewrową zabawę (wave, freestyle, bump&jump, freeride)

Plusy: najprzyjemniejsze żagle w typowych warunkach wiatrowych, lekkość, łatwość taklowania, dobry ciąg w dolnym zakresie, często wzmocniona konstrukcja, współpracują z tańszymi masztami, najlepsza manewrowość i łatwość startów z wody 

Minusy: mniejsza odporność na przeżaglowanie

Źródło: http://blog.easy-surfshop.pl

Napisz komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top