Krzysiek 2015-03-05 11:32, Krzysiek

WEZR - przełom w meteo?


Ile to razy jechaliśmy na pobliski spot skuszeni piękną prognozą pogody. Tylko po to by się przekonać, że front akurat przeszedł w nocy, 50 km dalej, lub w ogóle nie miał ochoty dotrzeć w takiej postaci, jaką widzieliśmy na stronach serwisów meteo. Na szczęście francuska firma Wezr opracowała urządzenie, dzięki któremu sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych na obszarze w promieniu kilkunastu kilometrów będzie możliwe zanim jeszcze wyruszycie na spot.

Wezr to zminiaturyzowana stacja pogodowa, mierząca ciśnienie, wilgotność powietrza oraz temperaturę. Dane te przekazywane są przez Bluetooth do telefonu komórkowego, który następnie przesyła je do serwera „w chmurze”, a ten do komputerów obliczających skorygowaną o nasze dane prognozę pogody. Po około 5 minutach aktualna prognoza wraca do naszego telefonu. Nie jest to jednak „zwykła” prognoza, ale bardzo precyzyjny opis panujących warunków w naszej okolicy. Możemy np. sprawdzić jaka temperatura panuje na szczycie oddalonej od nas o 5 km góry, jaki wiatr wieje po drugiej stronie zatoki lub czy np. wciąż pada w sąsiedniej miejscowości. I kiedy przestanie.

Popularne serwisy pogodowe bazują na danych z głównych stacji meteo, które nie są w stanie dostarczać precyzyjnych i aktualnych informacji dla dowolnych mniejszych obszarów. Wezr to zmienia. Dzięki mobilnej stacji pogodowej staje się możliwe skorygowanie i opracowanie znacznie dokładniejszej prognozy meteo dla otaczającego nas terenu.

Wezr jest obecnie w fazie testów prototypowych urządzeń. Jeszcze nie wiadomo jaka będzie jego cena ani kiedy ujrzymy finalny produkt.. Natomiast aplikacje na telefony z systemami Android oraz iOS będą dostępne za darmo.

Więcej o małej stacji pogodowej dowiecie się na stronie: http://www.wezr.co 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.