2010-02-13 20:15, ~Konrad Jamroz

Kupno dobrej pianki to jeden z ważniejszych wydatków.


Woda jako żywioł potrafi być groĽna i nieobliczalna. My deskarze, tak blisko obcujący z ta potęgą, powinniśmy szczególnie okazywać jej należyty respekt i szacunek. Wychłodzenie organizmu to jedno z najczęściej występujących zagrożeń na wodzie. Nie wolno go bagatelizować, zwłaszcza że w polskich dość chłodnych warunkach pływanie bez jakichkolwiek zabezpieczeń chroniących nas przed utrata ciepła jest praktycznie niemożliwe. Nawet w letnie dni gdy wieje zmuszeni jesteśmy z powodu zimna zakładać stroje ochronne.

Pianki, bo takie najczęściej stroje chroniące Nas przed zimnem stosujemy, wydają się w polskich warunkach być tak samo nieodzowne jak sama deska czy żagiel. Ubiory te wytwarza się z pewnej odmiany kauczuku zwanej neoprenem. Materiał ten stanowi surowiec wyjściowy do produkcji pianki. W cyklu produkcyjnym neopren zostaje podany kolejnym obróbkom: wulkanizacja, rozcinanie, laminowanie, krojenie, sklejanie i łączenie oraz szycie aż powstaje gotowy produkt - pianka windsurfingowa. Ochronne ubiory neoprenowe pozwalają znacznie wydłużyć sezon, uprzyjemniają pływanie i zwiększają bezpieczeństwo. Podstawowym zadaniem kombinezonu jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zabezpiecza on również od skaleczeń i urazów. Pianki produkowane są w różnych kolorach, fasonach i rozmiarach od tych pełnych zasłaniających nam całe ciało po spodenki czy koszulki.

Ja ze swojej strony radziłbym kupować na polskie warunki raczej pełne pianki zwłaszcza jeżeli ktoś chce zacząć pływać już w Maju a kończyć sezon w PaĽdzierniku. Generalnie rozróżniamy trzy rodzaje pianek: pianki suche – hermetyczne, zaopatrzone w wodoszczelny suwak ustawiony poziomo. Najczęściej uzupełnione są kapturem. Są to pianki najbardziej odporne na zimno, stosowane w temperaturach bliskich zeru. Pianki półsuche – wykonane z podobnych materiałów co pianki suche, choć posiadające zwyczajny suwak i mniej szczelne łączenia. Wykonane z neoprenu o grubości 3 do 5 mm, posiadają wstawki neoprenu obustronnie obszytego dżersejem. Woda która przedostaje się do środka tego typu pianek ogrzewając się do temperatury ciała tworzy izolację termiczną. Pianki te stosuje się w temperaturach od 10 do 20 stopni. Pianki mokre – to stroje wykonane w dwóch wersjach jako pianki jednoczęściowe z neoprenu obustronnie pokrytego dżersejem, lub dwuczęściowego z neoprenu o grubości 2,5 mm obszyte jednostronnie. Pianki tego rodzaju najsłabiej chronią przed utratą ciepła dlatego stosuje się je na ciepłych akwenach.

Pianki suche i półsuche przeważnie są koloru czarnego i tylko one zapewniają pływalność. Najnowsze modele pianek posiadają rozbudowane systemy różnego rodzaju kołnierzy, zakładek czy pasów docieplających. Stosuje się również coraz cieńsze neopreny dzięki zastosowaniu materiałów izolujących takich jak folia aluminiowa czy tytan.

W windsurfingu uzywamy również wiele dodatkowych elementów odzieży ochronnej, które mogą być równie ważne i nieodzowne w pływaniu. Rękawice, buty, opaska neoprenowa lub kaptur, pas neoprenowy mają za zadanie poprawić komfort żeglugi i zwiększyć bezpieczeństwo. Wymienione elementy wykonane są podobnie jak pianki windsurfigowe i również służą do ochrony przed niskimi temperaturami.

Nie możemy zapomnieć o kamizelce asekuracyjnej. Jest to bardzo ważny element zabezpieczający, na każdym poziomie zawansowania, a którego znaczenia nie możemy bagatelizować. Przydaje się on bardzo w przypadku wodowania, kiedy to znacznie pomaga w utrzymaniu się na powierzchni, wyjęciu żagla z wody i starcie z wody. Kamizelka powinna być w specjalnym kroju windsurfingowym nie ograniczającym ruchomości ramion i nie zasłaniającym haka trapezowego.
Do roboty, kompletujmy nasz ubiór na deskę, a wtedy będziemy mogli spotkać się na wodzie już na samym początku sezonu!
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.