2010-02-13 20:11, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Pianki suche i półsuche
Koniec lata zwiększa zainteresowanie cieplejszymi neoprenami. Postanowiliśmy więc przybliżyć temat pianek półsuchych i suchych, które pod koniec sezonu w szczególności interesują naszych czytelników.


Sezon wiosenno - jesienny w naszym kraju charakteryzuje się dość kapryśną pogodą i niższymi temperaturami wody i powietrza. Jednak właśnie w tym okresie wiatr w naszym kraju wieje najmocniej i najczęściej. Co roku wiec coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa wiosenno - jesiennych podmuchów.Warunkiem pływania w niższych temperaturach wody i powietrza jest odpowiednie zabezpieczenie naszego organizmu przed wychłodzeniem. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów poprawiających komfort cieplny: buty neoprenowe, rękawiczki, kaptury i opaski neoprenowe. Jednak podstawowym zabezpieczeniem przed zimnem jest kombinezon neoprenowy.W sezonie letnim pływamy w szortach i koszulce albo stosujemy cienką piankę letnią. Neopren letni o grubości nie przekraczającej 2-3 mm występuje w wersji z krótkimi rękawami lub dodatkowo z krótkimi nogawkami. Gdy jednak przyjdą chłodniejsze dni, a te w polskim klimacie przeważają, trzeba sięgnąć po lepsze zabezpieczenie termiczne naszego ciała.Bardzo często jesteśmy pytani o pianki suche. Jednak większość osób pytając o ten typ pianki ma na myśli skafandry półsuche, które są najczęściej używane przez windsurfingowców w kapryśnym klimacie.


Na wstępie więc wyjaśniamy pojęcie pianki/skafandra suchego. Należy podkreślić, że to najcieplejszy rodzaj skafandrów nurkowych. To już właściwie nie tylko strój, ale całe urządzenie, zintegrowane z butami, wyposażone w zawory: dodawczy i upustowy, manszety uszczelniające kołnierz, rękawy i nogawki oraz gazoszczelny zamek. Skafander taki zapewnia oddzielenie prawie całej powierzchni ciała od kontaktu z wodą. Skafandry suche pomimo swoich walorów cieplnych są praktycznie wykorzystywane wyłącznie przez nurków, a jedynie sporadycznie przez windsurferów. Ich waga, ograniczenie swobody ruchów, skomplikowanie i znaczna cena (waha się od 4000-7000 zł) praktycznie wykluczają je z użytkowania na desce z żaglem.


W nomenklaturze windsurfingowej pianka półsucha często jest nazywana suchą, pomimo że nie zapewnia 100% izolacji od wody. Często również sami producenci windsurfingowych ubiorów neoprenowych nadużywają określenia „pianki suchej” do swoich najcieplejszych ubiorów półsuchych.
Tak wiec wszystkim tym, którym zależy na jak największej ochronie termicznej w połączeniu z komfortem użytkowania polecamy pianki półsuche. Pianki półsuche wykonane są z neoprenu o grubości od 4 do 6 mm grubości. Dodatkowo zaopatrzone są w uszczelnienia kołnierza, nogawek i rękawów (manszety) zapobiegające swobodnemu wlewaniu się wody. Bardzo charakterystyczny dla tego typu pianek jest szczelny zamek umieszczany poprzecznie do długości ciała na linii barków lub specjalne wstawki pod zamkiem od wewnętrznej strony, których zadaniem jest minimalizowanie ilości wlewającej się do środka zimnej wody. Niektórzy producenci oferują pianki nie posiadające w ogóle zamka. Pamiętajmy jednak, że pianka półsucha nie izoluje całkowicie od wody. Jej zadaniem jest minimalizować wymianę wody pod pianką. Ceny pianek półsuchych zaczynają się od 1000 zł wzwyż.Niestety pianki półsuche z uwagi na dość wysoka cenę i małą popularność są trudno dostępne na polskim rynku. Niektórzy dystrybutorzy w ogóle nie sprowadzają takich neoprenów albo są one dostępne wyłącznie na zamówienie. Dlatego najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w okresie jesienno - wiosennym są długie pianki, 3/4/5 mm neoprenowe, z dodatkowymi akcesoriami ocieplającymi (buty, skarpety, kaptury, opaski, rękawiczki).
Dodatkowo pod długa piankę można tez stosować ocieplacze neoprenowe w postaci krótkich spodenek i koszulki z neoprenu. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzać z grubością, aby nie wpłynęło to niekorzystnie na komfort i swobodę ruchów naszego ciała.
Wybór odpowiedniej pianki dla siebie pozostaje kwestią indywidualną. Zakup powinien być jednak przemyślany. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na:
-> warunki i temperaturę w jakich pływamy na desce
-> nasze umiejętności (czy często przebywamy zanurzeni w wodzie)
-> jak często i w jakich warunkach pływamy


W polskich warunkach dość częstym rozwiązaniem stosowanym przez windsurferów jest zakup dwóch pianek: pianka letnia najczęściej z krótkimi rękawami (grubość neoprenu 2/3 mm) i pianka z długimi rękawami (grubość neoprenu 3/4/5 mm) dobrze jeśli jest to pianka półsucha. Takie rozwiązanie pozwala maksymalizować czas spędzony na wodzie. Ostateczna decyzja należy jednak do Was i często jest również uwarunkowana finansowo.


Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami przybliżającymi kwestie zabezpieczenia termicznego windsurfera:

->>Wszystko o piankach

->>
Jak ustrzec się przed zimnem?

->>
SurfShop.pl - największy wybór pianek


Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.