Krzysiek 2014-03-24 18:49, Krzysiek

SUP - gdzie bezpiecznie pływać?


SUP to uniwersalny sport, który pozwala Ci na trening i zabawę w każdych warunkach.
Wiosłować możesz przez cały rok, jedyne czego potrzebujesz, to oczywiście woda. 
Wszędzie… to znaczy gdzie?Jeziora i stawy
Najłatwiej dostępne i bardzo urozmaicone akweny. Ze względu na panujące warunki: płaska woda i z reguły bezwietrznie to doskonałe miejsce na weekendową zabawę ze znajomymi i rodziną – wyścigi, wędkowanie, hokej wodny…

Dla osób aktywnych – możliwość wypadu w trakcie pracy na krótki, intensywny trening na świeżym powietrzu.

Na co należy uważać?
Jeziora i stawy są zazwyczaj bezpiecznym wyborem z uwagi na bliskość brzegów, jednak nawet na nich może nas potkać przykra niespodzianka. Jeśli wybieracie się na jeziorową eskapadę, szczególnie na większych akwenach, zawsze sprawdzajcie prognozę pogody. Zrywający się nagle wiatr jest nam w stanie mocno pokrzyżować plany. W sztormowych warunkach powrót do brzegu pod wiatr może być wręcz niemożliwy (ciało surfera działa tu jak mały żagiel, spychając deskę z wiatrem).Rzeki i kanały
Miasto oglądane z perspektywy rzeki kryje mnóstwo zagadek i to własnie dzięki SUP masz możliwość zwodować się w jego środku i dopłynąć w najdalsze zakątki.
Nic nie stoi również na przeszkodzie zorganizowania długodystansowego spływu – większość desek typu Cruiser posiada mocowania na plecaki i namioty!Na co należy uważać?
Rzeki, choć najbardziej urokliwe, mogą kryć w sobie najwięcej niebezpieczeństw. Jednym z nich są powalone drzewa, często niewidoczne na lustrze wody. Zahaczenie statecznikiem o gałąź (lub inną przeszkodę) zwykle powoduje gwałtowne zatrzymanie SUPa i… lot nurkowy surfera przez dziób deski do wody. Nawet przy niewielkiej prędkości! Jeśli pod wodą będzie więcej gałęzi, skutki takiej kąpieli mogą być naprawdę niewesołe. Dlatego pływając po rzekach i kanałach z brzegami urozmaiconymi powalonymi drzewami należy zachować szczególną ostrożność.Inną niespodzianką są bystrza, czyli miejsca, gdzie następuje lokalne przyspieszenie przepływu wody. Mogą występować w obszarach zwężenia koryta rzeki, np. pod mostami. Na mniejszych rzekach często towarzyszą im wypłycenia, nawet do 20 cm. Warto wtedy pamiętać o naszym stateczniku!

Do jednych z największych rzecznych niebezpieczeństw zaliczane są odwoje. To miejsca, w których występuje uskok koryta rzeki za jakąś przeszkodą, np. jazem czy zaporą. Choć wyglądają niepozornie, upadek do wody zaraz za uskokiem może skończyć się tragicznie. Samodzielne wydostanie się z odwoju jest bardzo utrudnione m.in. przez silne prądy wciągające i dużą głębokość, sięgającą niekiedy kilku metrów.

Wybierając się SUPem na wycieczkę po nieznanej nam rzece warto wypytać doświadczonych kajakarzy o potencjalne zagrożenia. Z pewnością chętnie Wam pomogą!


 
Zatoki i laguny

Płytka, ciepła woda, często oddalona o krótki dystans wyspa lub drugi brzeg to rewelacyjne warunki na malownicze wycieczki i opalanie się. Deski SUP posiadają bardzo krótkie stateczniki, dzięki czemu można pływać przy bardzo niskim poziomie wody docierając do samego brzegu wysp i mielizn.
Zatoka to również bardzo bezpieczne miejsce do pływania na deskach SUP przez dzieci – pewny, stały grunt stwarzają komfortowe warunki do zabawy.

Na co należy uważać?
Podobnie jak w przypadku jezior, zawsze sprawdzajmy prognozę pogody by nie dać się zaskoczyć niekorzystnemu kierunkowi wiatru.

Morza i oceany

SUP daje również możliwość pływania na otwartych, zafalowanych akwenach… w końcu wywodzi się z surfingu! Ze względu na kształt i wyporność desek, to doskonała opcja na Bałtyk – zdecydowanie łatwiej łapać małe fale na deskach SUP niż surfingowych.

Oczywiście można zaopatrzyć się również w bardziej radykalny sprzęt na dużo większe fale i z powodzeniem surfować na oceanach.

Na co należy uważać?
Przede wszystkim sprawdzamy prognozę pogody i unikamy zabawy na falach przy silnym wietrze. Prąd i wiatr szybko zniosą nas wzdłuż plaży i zamiast surfingu czeka nas spacer z deską pod pachą. Na spotach opanowanych już przez surferów zawsze wybadajmy lokalnie panujące zasady. Najlepiej nie pchajmy się tam, gdzie surfuje więcej ludzi. Deski SUP są większe i cięższe od małych surfboardów, przez co znacznie bardziej niebezpieczne dla otoczenia w sytuacji mielenia przez falę. Na początku wybierajmy mniejsze, równiejsze fale i brzegi bez przeszkód typu falochorny.
 


Baseny
SUP Fitness & Yoga pobudzają wszystkie mięśnie, uruchamiając czucie głębokie i wymagając poczucia równowagi. Deski SUP bez problemu mieszczą się na większości basenów sportowych i można na nich wykonywać większość ćwiczeń wykonywanych zazwyczaj na stabilnej powierzchni np. podłodze.
Drużynowe gry i zabawy, wyścigi, hokej wodny – to również sposoby na dobry trening, a przy tym świetna zabawę! 

Na niektórych basenach wyposażonych w generatory fal można też bawić się w surfing. Jak choćby na tym filmie z basenu w Kanadzie:


Źródło: www.isup.pl
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.