Krzysiek 2013-09-16 21:05, Krzysiek

Piankowy świat XCELa




Firma XCEL powstała 30 lat temu na Hawajach, założona przez Eda D'Ascoliego, który przybył na wyspy z atlantyckiego wybrzeża New Jersey. Najpierw szył pianki dla znajomych surferów w swoim domu, jednak z biegiem czasu, i wzrostem zamówień, uruchomił seryjną produkcję. A to z przyczyn logistycznych zmusiło firmę do przeniesienia swojego sztabu z powrotem na kontynent - do Kalifornii. Dziś XCEL jest jedną z wiodących marek na rynku amerykańskim, a od niedawna zdobywa renomę wśród naszych surferów. Postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco produkty tego producenta. Przewodnikiem po gąszczu modeli pianek będzie Jacek Zakrzewski z firmy Liquid Sports, zajmującej się dystrybucją XCELa na Polskę.




Zacznijmy od ogólnego pytania. Co wyróżnia firmę XCEL od innych producentów pianek?

Pianki XCELa są produktem głównie technicznym. Najważniejsza jest w nich jakość i funkcjonalność. XCEL nie przywiązuje większej wagi do grafiki i tego typu ozdobników. Od innych firm wyróżnia nas też własna hala produkcyjna. Pianki powstają w Tajlandii, gdzie ci sami ludzie zajmują się szyciem wyłącznie naszych produktów. To sprawia, że mamy doświadczony zespół pracowników, wyspecjalizowany w produkcji paianek XCELa. W innych firmach często jest tak, że produkcja trafia do fabryki wykonującej zlecenia dla różnych producentów, przez co zespół zajmuje się daną marką tylko w określonym oknie produkcyjnym. Własna fabryka pozwala nam też szybciej reagować na zmieniające się zapotrzebowanie, nawet krótkich serii towaru.

XCEL stawia na materiały o dużej elastyczności takie jak jersey. Dlaczego nie tradycyjna guma?

Guma to przede wszystkim znacznie mniejszy komfort z uwagi na gorszą elastyczność. Ale też mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Gumową piankę łatwo naciąć choćby statecznikiem podczas przenoszenia deski czy startu z wody, a nawet podczas zakładania, gdy ktoś ma dłuższe paznokcie. Nasze pianki są bardziej elastyczne i wytrzymałe, również na szwach.


Quick Dry System

Windsurferzy trudniej łykają nowinki. Dla nas ciepła pianka zawsze musiała być gumowana. Wasza filozofia zdaje się temu przeczyć. Jak przekonujecie deskarzy do swoich pianek?

Często sami się przekonują. Najpierw kupują lekką piankę na ciepłe dni, a po czasie tak przyzwyczajają się do komfortu, dopasowania i elastyczności, że sięgają po grubsze modele np. 5/4 mm. Nawet jeśli weźmiesz nasz model Competition, który nie jest w żadnym miejscu gumowany, to jeśli woda oraz powietrze mają ok. 10 C, możesz bez problemu w niej pływać. W ostatnich latach bardzo zmieniły się materiały, ich skład. Nasze grubsze pianki wyposażone są w różne docieplające warstwy, których jeszcze 5 lat temu nie było w żadnych jerseyowych produktach. To sprawia kolosalną różnicę. A przy okazji, poza ciepłem, masz nieporównywalnie lepszy komfort.


Test szczelności

Wymieńmy najważniejsze modele i czym się charakteryzują.

DRYLOCK - to nasze najcieplejsze i najlepiej wykonane pianki. Znajdziemy w nich następujące technologie i materiały:
  • Quick Dry System - specjalny meszkowaty materiał sprawia, że pianka jest jeszcze cieplejsza i jeszcze szybciej schnie. Włoski w materiale poprawiają spływanie wody a wiatr czy słońce może szybciej i głębiej dotrzeć w strukturę materiału, co sprzyja jego wysychaniu. Patent ten został zapożyczony z pianek do nurkowania. Można orientacyjnie przyjąć, że taka pianka schnie od 30 do 50% szybciej od normalnego materiału.
  • Power Seam Technology - bezszwowa technologia klejenia paneli. Zamiast tradycyjnych nici użyto siedmiokrotnego klejenia specjalnym kompozytem, dzięki któremu pianka jest bardziej rozciągliwa i szczelniejsza.
  • Drylock Wrist Seals - bezszwowe, elastyczne i ściśle przylegające zakończenia rękawów, chroniące przed dostawaniem się wody do środka.
  • Airprene - neopren z mini komorami powietrza, dzięki którym znacząco poprawiono właściwości termiczne
  • Fusion Seam Taping - specjalna szczelna taśma zabezpieczająca od wewnątrz łączenia górnych paneli, tam gdzie szczególnie istotna jest elastyczność.
Modele Drylock występują tylko w wersji X2 - z zamkiem z przodu. Dostępne grubości: 3/2, 4/3, 5/4/3. Wersje z kapturem i bez.

REVOLT - trochę tańszy odpowiednik DRYLOCKa. Zamiast Power Seam Technology zastosowano nieco lżejszą technologię klejenia paneli.

INFINITY - nasze najlepiej sprzedające się pianki. Wyposażone w szybkoschnące wkładki i zabezpieczone gumą szwy. Dostępne w wersji X2 - z zamkiem z przodu oraz OS - z zamkiem z tyłu, z kapturem lub bez, grubości: 3/2, 4/3, 5/4/3

INFINITY COMP - wersja bez gumowanego panela na klatce piersiowej i minimalną ilością szwów dla zachowania maksymalnej rozciągliwości. Tylko X2 i bez kaptura.


Infinity Comp

INFINITY WIND - wersja ze specjalnymi otworami odprowadzającymi wodę u spodu nogawek i ściągaczem na rzepy uszczelniającymi nogawki. Tylko X2, z kapturem lub bez. Dodatkowo specjalna grubość na chłodne dni 6/5/4.

AXIS - uniwersalne pianki z szybko schnącymi wkładkami i klejonymi szwami. Dostępne wersjach X2 i OS, bez kaptura.

Axis

EXPLORER - tańsze pianki z klejonymi szwami na cieplejsze dni. Tylko wersje OS.

Do tego dochodzi podobnie rozbudowana paleta butów, rękawic, kapturów i pozostałych akcesoriów. Trochę trudno się w tym połapać…

Wszystko zależy od tego co jest tak naprawdę dla ciebie ważne. Czy cena czy jakość wykonania. Jeśli cena, wtedy sięgasz, na przykładzie butów, po takiego XFLEXa, jeśli masz trochę więcej pieniędzy do wydania, łatwo skusisz się na DRYLOCKa. Widzisz jak taki but jest zrobiony - ściągacz w środku, ocieplacz z bambusowej tkaniny itp. Pomiędzy tymi modelami masz INFINITY, który jest najczęściej kupowanym naszym butem. Każdy z nich jest naprawdę fajnie zrobiony, co widać gołym okiem. Owszem, wydaje się, że jest tego dużo, ale gdy będziesz w sklepie, zobaczysz na półce trzy takie buty, szybko wyłapujesz różnicę, czy to w budowie podeszwy czy materiałach docieplających i możesz łatwo dobrać model do swoich potrzeb. Podobnie z piankami i resztą produktów.



Sporo pianek oferujcie w 2 wersjach umiejscowienia zamka: X2 - z przdodu oraz OS - z tyłu. Jakie są zalety tych wersji?

Zamek X2 jest trochę trudniejszy do wejścia ale za to szczelniejszy. 80% naszych sprzedawanych pianek to są pianki z zamkiem z przodu.



Ułatwmy czytelnikom wybór. Jaką piankę poleciłbyś na koniec sezonu, początek zimy?

Jeśli mamy osobę, która szuka pianki na chłodniejsze dni, ale ma też inną piankę na cieplejszą porę, zdecydowanie polecam wersję z kapturem. Może to być model 5/4 ze zintegrowanym kapturem, czy 6/5/4 z kapturem, np. Infinity z zamkiem X2, z dużą ilością docieplenia (quick dry). Jeśli masz cieplejszy dzień zawsze możesz zsunąć kaptur do tyłu. Później można od razu przesiadać się na piankę 4/3 i pływać w niej całe lato.

Drylock Wrist Seals

Do jakiej temperatury można pływać w takiej piance?

W 6/5/4 ludzie pływają całą zimę. Mamy nawet zdjęcia z takich zimowych sesji, na których widać jak na daszku od kaptura zwisały nam sople lodu. Ważne jest aby mieć dobre buty, 5 czy nawet 7 mm, oraz odpowiednie rękawiczki. Wtedy możesz pociągnąć całą zimę. Nawet w połowie grudnia, gdy za oknem mamy jakieś 10 stopni, tam gdzie pływam jest z 30 osób na wodzie. Wszystko dzięki coraz lepszym materiałom w piankach, a także bardziej przystępnym cenom.



Dlaczego warto wybrać właśnie taką piankę a nie np. suchy kombinezon?

Przede wszystkim masz dużo większą elastyczność. Pianka jest tak zrobiona, że zdejmując ją, oczywiście pod warunkiem, że miałeś dobrze zabezpieczone połączenia między butami i rękawiczkami, wychodzisz z praktycznie suchej pianki. Nawet nie musisz zakładać czegoś pod spód, żadnego docieplacza itp. W suchym kombinezonie wcale nie jest tak do końca, że go zdejmujesz i jesteś suchutki. Zawsze przecież się pocisz, a trochę wody może przedostać się przez jakąś nieszczelność. Pianka jest też tańsza o jakieś 30% od dobrego kombinezonu.



Gdzie można kupić wasze pianki?

Wyłącznie w surfshopach, ponieważ sami nie zajmujemy się sprzedażą detaliczną. Np. w sklepach Energysports w Szczecinie, Easy-Surfshop w Poznaniu, Surfshop w Warszawie, Funsurf w Chałupach i innych. 

Dziękujemy za rozmowę!

Dystrybutor produktów XCELa: www.liquid-sports.de
XCEL Polska: http://www.facebook.com/Xcelpolska
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.