Krzysiek 2012-10-27 20:22, Krzysiek

Luderitz Speed Challenge 2012 - pojawią się najszybsi!
Już na początku przyszłego miesiąca namibijski spot Lüderitz stanie się najważniejszą speedową areną tego roku. 5 listopada rozpoczną się tam windsurfingowe zawody w biciu światowego rekordu prędkości, które potrwają do 2 grudnia. Przez niespełna miesiąc blisko 20 windsurferów będzie walczyć z niepokonanym od lat rekordem Antoine'a Albeau (49.09 kts), a być może również z kitesurfingowym wyczynem Roba Douglasa, który 2 lata temu ustanowił rekord świata wynoszący 55.65 węzłów - właśnie w Lüderitz.

 Testy przed zawodami

Po raz pierwszy od wielu sezonów na jednym spocie speed pojawią się największe gwiazdy światowego windsurfingu, m.in. Bjorn Dünkerbeck, Antoine Albeau, Martyn Ogier, Patrik Diethelm, Jurjen Van Der Noord, Anders Bringdal i inni.

Speedowa zbroja Jurjena Van Der Noord'a

Trasę zawodów stanowi sztucznie wykopany kanał w niezwykle wietrznej lagunie. Od 2 lat trwało jego udoskonalanie, tak aby przejazdy były możliwie jak najszybsze i jednocześnie bezpieczne. Wcześniej zawodnicy (szczególnie windsurferzy) narzekali na zbyt wąskie fragmenty kanału oraz na wydmy zasłaniające wiatr w jego końcowej części.

Starcie tytanów prędkości to nie tylko rywalizacja między poszczególnymi zawodnikami ale też sprawdzian rozwoju sprzętu windsurfingowego. Kilka firm przygotowało na tę okazję specjalne prototypowe modele desek, żagli i stateczników. O ich skuteczności dowiemy się już niebawem.

Jurjen prezentuje speedowego Starboarda i żagiel Severne ze specjalną powłoką zmniejszającą opory powietrza.
Na tym sprzęcie wystartuje w Lüderitz.

Zaraz po windsurferach na kanał w Lüderitz wejdą kitesurferzy. Będą jednak mieli nieco mniej czasu na swoje wyczyny. Ich zawody potrwają tylko 2 tygodnie.

http://www.luderitz-speed.com 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.