Administrator serwisu 2012-05-29 19:25, Administrator serwisu

Bezpieczeństwo na falachW Tym miejscu chcieli byśmy podkreślić aspekt bezpieczeństwa przy pływaniu na falach. Wiatr i woda zwłaszcza w wydaniu morskim może przy nieodpowiednim postępowaniu stanowić wielkie zagrożenie nawet dla życia. Dlatego nie osłabiając waszego zapału do pływania nalegamy na przestrzeganie opisanych poniżej zasad tak aby pływanie na falach dostarczyło jak najwięcej pozytywnych emocji.


NIGDY NIE PŁYWAJCIE SAMI. Towarzysząca osoba może w razie jakiś kłopotów istotnie pomóc.


Nie wypływajcie za daleko od brzegu. Zakładajcie kamizelki wypornościowe. Przydają się również przy pierwszych próbach forward-loopa kiedy spada się często na plecy. Dobrze jest mieć ze sobą schowany gdzieś, zwinięty sznurek, który możemy użyć w razie jakiejś usterki. Kiedyś po nieudanym skoku pękła mi rurka bomu. Udało mi się związać końce linką i dzięki temu jakoś wróciłem do brzegu. Można też użyć fału startowego, choć nie zbyt nadaje się w takich sytuacjach z powodu swojej grubości i rozciągliwości.


Stopniujcie sobie trudności. W razie jakiejś awarii jeśli już opadacie z sił to lepiej odczepić pędnik i spłynąć do brzegu na samej desce. Wybierajcie sobie plaże gdzie nie ma falochronów ani innych przeszkód wystających z wody. Pływać można przy każdym kierunku wiatru. Problemem może być jedynie wiatr wiejący mocno od brzegu gdy fala jest dosyć duża. Możemy mieć wtedy problemy z przejściem przez przybój ze względu na dziurawy wiatr przy brzegu, unikajmy wiec pływania przy tym kierunku wiatru.


PORADY

->> Najlepiej jest pływać 'trójakmi' i obserwować się. W razie gdy jednej osobie złamie się np. bom, to druga osoba podpływa do niej i najlepiej jeśli pływa cały czas bardzo blisko - pozwala to dostrzec poszkodowanego między falami.
W tym samym czasie trzecia osoba płynie do brzegu po pomoc, np. po linkę do holowania.

->> Jeśli stojąc na brzegu nie jesteście pewni, czy wchodzić do wody ( jest np. bardzo wysoka fala, silny prąd, może wasz żagiel jest zbyt duży? ), to lepiej zostańcie na plaży.

->> Nie pływajcie zbyt daleko od brzegu!!!

Im dalej wypłyniecie, tym jest bardziej niebezpiecznie!!!


Autor i demonstrator: Jacek Bednarski, wspólpraca Lukasz Konski

Przecztaj również tekst:

->>> Pływanie na morzu zasady

->>> Pływanie na morzu przepisyWasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.