Krzysiek 2012-01-29 17:22, Krzysiek

Bic Sport 2012. SUP z wiosłem, żaglem i na pompkę
Kto by pomyślał, że jeszcze nie tak dawno największy producent desek windsurfingowych na świecie, dziś będzie zwracał uwagę głównie dzięki kajakom, łódkom i deskom do surfingu. Niestety o czasach świetności Bic'a na rynku desek z żaglem możemy już mówić tylko w czasie przeszłym. Firma obrała inny kurs i raczej źle na tym nie wychodzi.W najnowszej windsurfingowej ofercie Bic'a na rok 2012 znajdziemy tylko dobrze znane deski z serii Techno, Nova oraz Beach. Firma kompletnie wycofała się z produkcji bardziej wyczynowych i zaawansowanych technologicznie kadłubów. Największy potencjał handlowy widzi wyłącznie w modelach przeznaczonych dla początkujących i średniozaawansowanych windsurferów. Oraz oczywiście w monotypowej klasie Techno 293 OD, która sama z siebie nakręca sprzedaż. Czy to źle? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Skoro każda inna firma na rynku specjalizuje się w wyczynowym sprzęcie, opanowanie przez francuskiego producenta takiej niszy nie wydaje się pozbawione sensu.Znacznie ciekawsze produkty znajdziemy w nieco innym dziale, który wbrew pozorom wcale tak daleko nie odbiega od windsurfingu. Mowa o deskach do surfingu z wiosłem - SUP'ach. Na pierwszy rzut oka SUP'y mogą wydawać się tylko na siłę nakręcaną modą. Dopóki nie zobaczmy na żywo z jaką łatwością nawet średnio wprawiony surfer łapie na takim sprzęcie fale. Duże deski nie tylko są prostsze do opanowania, ale też znacznie szybciej wchodzą w ślizg nawet na małych falach. Poza tym dopłynięcie do fal posługując się wiosłem wymaga mniejszego wysiłku i jest szybsze od jakiegokolwiek innego sprzętu przy słabym wietrze. Na koniec jeszcze jeden bonus - wywrotka z wiosłem na dużej fali jest prawie bezstresowa w porównaniu z mielonką z żaglem.SUP'y mogą być wykorzystywane zarówno przez zaawansowanych surferów do zabawy na falach jak i przez kompletnych żółtodziobów do rekreacyjnego pływania na jeziorach. Nic więc dziwnego, że Bic, firma która od lat stara się opanować najbardziej popularne dziedziny sportów wodnych, tak poważnie potraktowała deski z wiosłami…Jak rozpocząć przygodę z SUP'em? Podpowie Wam urocza pani Carine Camboulives:


W ofercie na sezon 2012 znajdziemy aż 20 modeli podzielonych na 4 grupy, różniące się technologią wykonania. Pierwsza z nich - ACE-TEC - składa się z 4 modeli od 130 do 215 litrów pojemności. Są one przeznaczone dla początkujących i bardziej zaawansowanych surferów, a ich konstrukcja przypomina dobrze znane deski Techno, czyli kompozyt mat szklanych powleczony odporną na uderzenia skorupą ASA. Deski z serii ACE-TEC charakteryzuje korzystny kompromis niskiej wagi, mocnej konstrukcji i umiarkowanej ceny.


Znajdziemy tu bardzo ciekawy model - specjalnego SUP'a dla windsurferów - 16'6 ACE-TEC SUP Wind. Deska jest długa na 320 cm, szeroka na 80 cm, waży 13.5 kg i ma 185 litrów pojemności. Dzięki zamontowanej szynie masztowej możemy ją używać nie tylko z wiosłem, ale też z żaglem windsurfingowym.Dla kobiet Bic przygotował specjalną serię dwóch modeli ACE-TEC: Wahine, wyróżniającą się różowym kolorem grafiki na pokładzie.Osoby zaczynające przygodę z SUP'ami, mogą najpierw rzucić okiem na kolejną grupę desek: ACS SUP. Są to również 4 modele, nieco różniące się parametrami od ACE-TEC, ale wykonane w cięższej i mocniejszej technologii polietylenowej. Są to też najtańsze deski w ofercie Bica. Tutaj również znajdziemy model przeznaczony do windsurfingu: 11'4 ACS (345 cm, 81 cm, 205 l, 18,5 kg).Trzecią grupę stanowią najbardziej wyczynowe deski wykonane w kompozytowej technologii C-TEC. Jest to aż 9 modeli, których przeznaczenie rozciąga się od typowego surfingu do długodystansowych podróży po płaskiej wodzie. Tutaj jednak nie znajdziemy modelu, który umożliwiałby podpięcie żagla. Na SUP'ach C-TEC popłyniemy tylko z wiosłem.Ostatnią grupą są 3 modele SUP Air & Soft. Deski 10'6 i 11'6 mają ten sam kształt co odpowiadające im modele z grupy ACE-TEC, różnią się jednak pełną powłoką z pianki EVA na pokładzie. Trzeci model - SUP Air 11'0'' - to odpowiedź Bic'a na rosnący trend dmuchanych desek, które po pływaniu możemy spakować do poręcznego plecaka (niedawno pisaliśmy o podobnym SUP'ie firmy Naish).

Jak wiemy, deski SUP do małych nie należą, więc taka opcja powinna przypaść do gustu wszystkim tym, którzy mają problem z transportem i przechowywaniem ponad 3 metrowego kadłuba. Bic SUP Air charakteryzuje 335 cm długości, 75 cm szerokości, 205 litrów pojemności i 12 kg wagi. Zbudowany jest z odpornego na uderzenia i promieniowania UV materiału PCV.

Wszystkie deski SUP Bic'a zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Europie, co jest ewenementem w dzisiejszych czasach, kiedy większość produkcji przenoszona jest do Azji.

 I na koniec filmowa prezentacja gamy desek na sezon 2012. Udanego wiosłowania! :)


www.bicsup.com
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.