Krzysiek 2011-09-01 13:01, Krzysiek

Starboard Formula 2012
Po dwuletniej przerwie Starboard powraca na rynek z nowymi projektami desek do formuły windsurfing. Nie da się ukryć, że właśnie na te modele czeka większość wyczynowych zawodników, dla których formuły Starboarda są wyznacznikiem najwyższych osiągów w tej klasie.

W 2007 roku wprowadzono przepisy ograniczające częstotliwość ukazywania się nowych desek. Od tamtej pory każdy producent musiał utrzymać bez zmian dany model przynajmniej przez dwa lata. I tak deski z lat 2008 i 2009 były identyczne, podobnie model 2010 i 2011. Formuły jakie dziś prezentujemy również pozostaną bez zmian do 2013 roku.

Starboard zdecydował się wypuścić dwa modele formuły: Formula 167 i Formula 167 Wide. Mają tą samą długość, maksymalną szerokość i pojemność. Różnią się szerokością rufy - i to aż o niecałe 6 cm, minimalnie grubością oraz wycięciami na dnie rufy - węższy model ma je większe. Obydwie deski spełniają to samo zadanie - maksymalnie szybka żegluga pod wiatr i z wiatrem, oraz wyjątkowo wczesne wchodzenie w ślizg. Węższy model zapewnia jednak lepszą kontrolę/prędkość przy silniejszym wietrze.

W stosunku do poprzedniego modelu nowa formuła otrzymała:
- bardziej płaski rocker (lepsze przyspieszenie przy słabym wietrze)
- cieńszy dziób (mniejsza podatność na podwiewanie)
- zaokrąglone krawędzie dziobu(mniejsze ryzyko haczenia o fale)
- nową węglową konstrukcję
- obniżoną w pokładzie szynę masztową (lepsza kontrola nad pędnikiem)
- wygodniejsze pozycje strzemion używanych podczas kursów z wiatrem.
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.