2005-07-01 10:08, ~Redakcja Windsurfing.pl

Surfing - Technika cz. 1Tym razem znajdziecie u Nas info o podstawach samego pływania.

Zakładamy, że macie już swoją pierwszą deskę, i że ma ona ok. 8 stóp, nawoskowaliście ją, macie przypiętą linkę do kostki tylnej nogi i - o rozgrzewce nie wspominając - stoicie na brzegu i zastanawiacie się co tu teraz zrobić.

Proponuję na początek wejść do wody i przez pierwsze 10 min położyć się na desce tam gdzie woda ma +/- metr głębokości i pływać w pław równolegle do brzegu. Jeśli nie będziecie się wywracać co chwilę, można przejść do etapu następnego.

Stajecie w wodzie po pas, trzymając dwoma rękoma deskę obok siebie skierowaną ku plaży. Jak fala zbliży się na ok. 1 metra wskakujecie na deskę odpychając się równocześnie od dna aby ułatwić fali porwanie was ze sobą.
Jeśli dobrze wyczułeś/aś moment udało Ci się właśnie złapać pierwszą falę.
W wersji bardziej zaawansowanej powyższe możną wykonać leżąc cały czas na desce z tą różnicą, że tu zamiast odepchnięcia przebieramy wodę rękoma.

Przy pierwszych podejściach łatwiej będzie złapać falę spienioną. Jest to znacznie łatwiejsze niż łapanie fali, która się jeszcze nie załamała. "Zieloną falę" znacznie łatwiej jest przegapić (tj. gdy przejdzie ona pod tobą), a jeśli będziesz w miejscu gdzie osiąga największe nachylenie może wywrócić cię przez dziób.

Bardzo ważne jest rozpoznanie dna i tego jak się fale na danym spocie łamią.
Bez tego trudno będzie się Wam ustawić we właściwym miejscu do złapania fali
Z reguły jest to tam gdzie będzie najwięcej surferów czekających na kolejną fale (popularne spoty).

Jeśli będzie to Bałtyk liczyłbym raczej na własną intuicję (brak innych surferów) - dno jest piaszczyste i te idealne miejsce do łapania fal stale się przesuwa. Kluczem jest przewidywanie gdzie załamie się kolejny set (czyli 3-5 fal przychodzących w grupach). Z reguły będzie to tam gdzie jest mielizna.

Na początek polecam złapanie kilka fal leżąc na brzuchu - o wstawaniu na deskę, wypływaniu i technikach pokonywania upierdliwego przyboju już w kolejnym odcinku Tabasco.

PS. Nie chcemy wstawiać zdjęć generycznych, własnych dobrej jakości nie posiadamy więc jak Bałtyk się ociepli zrobimy sesje i wsadzimy.


MAHALO

Artykuł pochodzi z witryny www.surfstyle.pl

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.