2004-12-06 22:19, ~Leszek Gadacz

Ukształtowanie terenu a wiatr


Jednym z czynników wpływających na zmiany kierunku wiatru istotne znaczenie ma również ukształtowanie terenu otaczającego akwen na którym żeglujemy. Przeszkody występujące na drodze przepływających strug powietrza w istotny sposób mogą wpłynąć na prędkość i kierunek wiatru. Oto kilka najczęściej występujących zaburzeń przepływu powietrza:

Zakłócenie wiatru przez wysoki brzeg zawietrzny


Jak widać na rysunku, przy samym brzegu występuje obszar bezwietrzny, w pewnym oddaleniu kierunek wiatru może zmienić się na przeciwny do wiejącego w okolicy i dopiero w znacznej odległości od obniżenia terenu (zależnej od wysokości brzegu) następuje wyrównanie przepływu strug powietrza.

Zakłócenie wiatru przez wysoki brzeg nawietrzny


Stromy brzeg, w kierunku którego wieje wiatr powoduje zatrzymanie strug powietrza w jego pobliżu. Tworzy się tak zwana poduszka powietrzna gdzie panuje obszar ciszy. Po zbyt bliskim podpłynięciu do tej strefy będziemy musieli zastosować inny środek napędu niż żagiel.Zmiana kierunku wiatru przy przechodzeniu strug powietrza przez linię brzegową


Na zmianę kierunku wiatru ma wpływ nie tylko wysoka linia brzegowa. W przypadku niewielkich różnic wysokości między powierzchnią wody i lądu też dochodzi do zmiany kierunku wiatru. Tak jak widać to na rysunku przy przechodzeniu z nad jednego środowiska nad drugie strugi powietrza zawsze układają się bardziej prostopadle do linii brzegowej niż w otaczającej masie powietrza. Ma to miejsce zarówno w przypadku gdy wiatr wieje od wody do lądu jak też od brzegu nad wodę. Można to zjawisko wykorzystać żeglując na przykład tak, jak pokazuje ślad deski oznaczonej zielonymi strzałkami. Chcąc przepłynąć z punktu A do B, deska czerwona niewłaściwie wykorzystała zmianę kierunku i musiała przebyć dłuższą drogę od zielonej, wykonując dodatkowo jeden zwrot więcej.

Efekt dyszowy


W sytuacji kiedy wiatr przepływa przez obniżenie terenu otoczone wzgórzami tak jak jest to pokazane na rysunku, następuje przyspieszenie ruchu powietrza i na akwenie leżącym w pobliżu przewężenia siła wiatru jest większa niż na sąsiednich obszarach. Tego typu zjawiska występują szczególnie intensywnie na jeziorach górskich lub na morzu między wyspami.

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.