2010-02-14 13:23, ~Mariusz Goliński

Wybieramy pas trapezowy


Dobór odpowiedniego typu pasa trapezowego ma znaczny wpływ na naszą technikę pływania, wygodę, a nawet zdrowie. Poszczególne typy pasów trapezowych mają różne przeznaczenie i zastosowanie, więc większość zaawansowanych żeglarzy używa więcej niż jednego pasa trapezowego, aby dopasować swój styl żeglowania do konkretnych warunków i sprzętu.
Dwa podstawowe i jednocześnie skrajne typy pasów trapezowych to pas biodrowy, w którym hak jest umieszczony nisko, pokrywając się mniej więcej ze środkiem ciężkości ciała. Pas tego typu posiada paski okalające uda, które zapobiegają przesuwaniu się go do góry (fot. 1).


Całkowicie odmienny jest trapez wysoki, który opasuje tułów w dolnej jego części, poniżej żeber. Hak takiego pasa jest położony znacznie wyżej (ok. 10 cm), a sam pas ma wyjątkowo prostą budowę i nie posiada żadnych dodatkowych pasków (fot.2Nowoczesne modele tego typu pasów mają wewnętrzne, elastyczne zapięcie przeciwdziałające przesuwaniu się pasa do góry.
Zasadnicze cechy obu typów pasów trapezowych są następujące.

Zalety trapezu niskiego (biodrowego):

– bardziej nadaje się do takiego typu żeglugi, gdzie głównym celem jest szybkie pływanie jednym halsem na długich odcinkach
– jest lepszy do żeglugi na wiatr, gdzie wymagane jest precyzyjne przeniesienie ciężaru ciała przez bom na stopę masztu. Z tego samego powodu jest on także lepszy w warunkach słabszego i średniego wiatru, gdy chcemy jak najdłużej utrzymać ślizg bez wychodzenia z uchwytów
– ułatwia kontrolę nad dużymi i bardzo dużymi pędnikami
– idealnie nadają się także do pływania na deskach mieczowych

Cechy te powodują, że ten typ trapezu jest bardzo popularny wśród zawodników ścigających się na deskach i jedynym używanym na wyczynowych deskach mieczowych, a także wśród dużego grona żeglarzy rekreacyjnych pływających na względnie płaskiej wodzie.

Zalety trapezu wysokiego:

– dużo łatwiejsze wczepianie i wyczepianie z haka (to drugie szczególnie gdy wiatr gwałtownie osłabnie, co jest bardzo istotne w trakcie żeglugi i wykonywania manewrów na falach
– uczucie dużej mobilności i mniejszego skrępowania z powodu braku pasków dookoła nóg, co jest zauważalne szczególnie podczas wykonywania trików i manewrów we freestyle’u
– możliwość żeglugi trapezie w warunkach nieślizgowych lub półślizgowych, gdy stopy stoją przed uchwytami
– możliwość łatwiejszego wykonywania skoków (np. jednorącz), będąc wczepionym w linki trapezowe, szczególnie w trakcie manewrów i jazdy na fali
– pozycja żeglugi w takim trapezie dużo bardziej dopasowana do stylu żeglugi z żaglami wave i freestyle, które „lubią” być prowadzone bardziej pionowo
– trapez wysoki, ze względu na umiejscowienie i swoją sztywną budowę, zapewnia dużo lepszą ochronę pleców podczas upadków, szczególnie w trakcie żeglugi na fali i skoków.
– lepsza kontrola nad sprzętem podczas żeglugi przy bardzo silnym wietrze na trudnym akwenie. Z tego powodu niektórzy czołowi żeglarze zmieniają trapezy na wysokie także w slalomie w bardzo trudnych warunkach.
– bardziej ergonomiczna pozycja dla dolnego odcinka kręgosłupa, odciążająca odcinek krzyżowy i utrzymująca naturalną krzywiznę kręgosłupa
– dodatkowa izolacja termiczna szczególnie wrażliwej okolicy nerek
– niezwykła prostota zakładania i zdejmowania

Podsumowując, trapezy niskie stosuje się raczej do żeglugi po prostej, na w miarę płaskiej wodzie, a wysokie – we wszelkiego rodzaju żegludze manewrowej, a także często przy bardzo silnym wietrze.

Od każdej zasady są oczywiście wyjątki. Użycie pasa trapezowego jest często sprawą indywidualnych przyzwyczajeń. Ponieważ wielu zawodników „starej gwardii” nauczyło się pływać w trapezie wysokim (trapez biodrowy został skonstruowany i zastosowany wiele lat później), więc do dzisiaj niektórzy z nich (Naish, Thieritehau, McGain i inni) używają wyłącznie tego typu trapezów.

Konstrukcja trapezów wysokich przeszła w ostatnich latach wiele zmian. Są one obecnie o wiele wygodniejsze, dlatego też częściej używane nie tylko przez specjalistów, lecz także przez żeglarzy rekreacyjnych.
Istnieją również trapezy łączące cechy obu wyżej wymienionych typów, np. Maui Magic Terminator (fot. 3 i 4). Trapez ten ma możliwość regulacji wysokości haka w zakresie około 10 cm poprzez odpowiednie napięcie taśm mocujących hak. Tego typu pasy trapezowe nadają się dobrze dla początkujących. Są dość wszechstronne, jednak za cenę bardziej skomplikowanego mocowania haka i rozbudowanej konstrukcji. Stanowią rozwiązanie kompromisowe i mogą być interesującą alternatywę dla osób, które z różnych powodów chcą posiadać tylko jeden pas trapezowy do wykorzystania w różnych warunkach i w różnych stylach żeglowania.

Marginalne zastosowanie mają ciągle istniejące pasy trapezowe z szelkami (fot. 5). Jeśli nie wiecie, jaki pas trapezowy będzie odpowiedni dla Was, to na pewno nie taki! Pas z szelkami na ramionach jest odmianą pasa do jazdy na fali i jest używany sporadycznie przez niektórych (zapewne z przyzwyczajenia) zaawansowanych żeglarzy uprawiających tę właśnie odmianę windsurfingu.


www.Mariuszgolinski.pl

Zapraszamy na windsurfingowe WYJAZDY SZKOLENIOWE z Mariuszem Golińskim  ->>>>>

Zobacz pełną ofertę WINDSURFINGOWYCH FILMÓW SZKOLENIOWYCH ->>>>
Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.