2010-02-13 20:14, ~Konrad Jamroz www.windsurfing.pl

Jaki trapez wybrać?


Jaki trapez wybrać?
To pytanie zadaje sobie wielu deskarzy. Duża ilość i różnorodność pasów trapezowych na rynku powoduje, że odpowiedz na to pytanie nie jest wcale taka prosta!

Mam nadziej, że poniższy artykuł pomoże Wam dobrać odpowiedni dla siebie trapez i wykażę wady i zalety każdego z dwóch omawianych rodzajów trapezów.

Trapezy możemy generalnie podzielić na dwa typy:
- trapez wysoki
- trapez niski (biodrowy)

Dzięki uprzejmości dystrybutora sprzętu Dakine, firmie ArcusBoard dostaliśmy do testów dwa trapezy będące przedstawicielami każdej z grup:
Trapez Dakine Tabu - typowy trapez wysoki obejmujący sylwetkę w dolnej części tułowia. Hak umieszczony jest wysoko. Trapez posiada wewnętrzny pas zapinany na rzepę zapobiegający przesuwaniu się trapezu, tak jak większość obecnie dostępnych modeli wysokich trapezów.


Trapez Slalom Seat – przedstawiciel trapezów niskich – biodrowych. Hak jest umiejscowiony dość nisko a trapez dodatkowo mocowany jest za pomocą pasków okalających uda. Niektóre z modeli, tak jak testowany, posiadają regulacje wysokości haka.Pierwszymi trapezami były konstrukcje wysokie. Dzięki swoje prostej budowie świetnie sprawdzają się na falach. Trapezy biodrowe pozwalają natomiast lepiej wybrać żagle i wycisnąć z nich jak największą prędkość. Rozwój technologii i ewolucja sprzętu pozwoliły jednak na udoskonalenie obu konstrukcji, które stały się bardziej wygodne i uniwersalne.

W moim przypadku żeglowanie na desce rozpocząłem od trapezu niskiego. Przez długi czas byłem przekonany, że jest to jedyny, słuszny wybór dla dekarza rekreacyjnego. Takie zalety jak:

-> lepsze dociążenie żagla, które jest odczuwalne zawłaszcza w marginalnych warunkach wiatrowych i przy żegludze z większymi pędnikami
-> skuteczniejsze pływanie na wiatr
-> bardzo skuteczne mocowanie – głównie dzięki zastosowaniu pasków okalających uda

utwierdzały mnie w wyborze. Trapez wysoki wydawał się być wyłącznie przeznaczonym do żeglugi na falach.

Trapezy wysokie przeszły jednak długą drogę ewolucji i obecnie stanowią naprawdę skuteczny i uniwersalny łącznik pomiędzy naszym ciałem a pędnikiem. Przede wszystkim podstawowy problem jakim było przesuwanie się pasa do góry został rozwiązany dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów i zapięć. Obecnie dostępne modele (zakładając, że są odpowiednio i mocno osadzone) stanowią nie tylko solidne ale i komfortowe oparcie.

Z założenia trapez wysoki ma zapewnić:

-> dużą mobilność i swobodę ruchów nieodzowną dla pływania na falach i freestylu (brak pasów na udach, wysokie umiejscowienie haka, które ułatwia wczepianie się w linki)

Pas wysoki posiada również kilka bardzo istotnych cech, które mogą się przydać początkującym i deskarzom pływającym w warunkach płaskiej wody:

-> łatwe wpinanie i wypinanie się z linek trapezowych okazuje się nie tylko przydatne w trudnych warunkach ale również w początkowym etapie nauki pływania w trapezie.

-> wysokie umiejscowienie haka umożliwia pływanie w warunkach nieślizgowych.

-> zapewnia dodatkową ochronę przed uderzeniem i niską temperaturą.

W moim przypadku niezwykle istotnym czynnikiem przemawiającym za wyborem wysokiego trapezu był komfort. Używając niskiego trapezu narzekałem na ból kręgosłupa w odcinku lędĽwiowym. Za namową znajomego zmieniłem trapez na wysoki idealnie dopasowany do krzywizny kręgosłupa, dzięki temu dolegliwość odeszła w niepamięć. Pływając w wysokim trapezie pozbyłem się również dokuczliwego uczucia skrępowania nóg (wywołanego przez paski na udach), które było odczuwalne zarówno na wodzie (zwłaszcza podczas startu z wody) jaki i podczas chodzenia.

Duże znaczenie w rozpropagowanie wysokich trapezów miała również rewolucja freestylowa. Zaawansowane triki freestylowe wymuszają bowiem użycie wysokiego trapezu. Radzę jednak zastanowić się czy jest to w Waszym przypadku bardziej moda czy rzeczywista potrzeba.
Najlepszą alternatywa dla Tych niezdecydowanych będzie trapez łączący zalety dwóch wyżej opisywanych pasów niskich i wysokich. „Surf Seat Convertible” firmy Dakine to trapez biodrowy i wysoki w jednym. Dzięki funkcjonalnej regulacji (odpinanie dolnej części wraz z paskami okalającymi uda) możemy w prosty sposób przerobić ten model w zależności od potrzeb na pas wysoki lub niski.Pamiętajmy! Nie dajmy się ponieść modzie, podejdźmy spokojnie i rozsądnie do wyboru pasa trapezoewego. Niestety testy trapezów to naprawdę rzadkość, jeżeli jednak jest to tylko możliwe sprawdĽmy w praktyce kilka modeli trapezów (np: pożyczając od znajomych) a dzięki temu nasz wybór będzie bardziej trafny.
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.