2010-03-02 23:03, ~.

Technika żeglugi i trymowanie na desce typu Formula


Zawody rozgrywane w konkurencji race zostały zdominowane przez deski Formula Windsurfing, powoli również amatorzy skłaniają się w kierunku tych konstrukcji. Deski tego typu gwarantują bowiem pływanie w ślizgu już od zaledwie 6-8 węzłów, różnią się jednak znacznie budową od tradycyjnych desek Fun. Z tego względu, aby wykorzystać w pełni walory desek typu Flapper/Formula potrzebna jest specjalna technika.

Konstrukcja deski

-> deski Formula mają zazwyczaj znacznie krótszy, płaski odcinek rockera (parametr określający uniesienie rufy deski od płaszczyzny płaskiej części dna w górę). Konwencjonalne deski są dłuższe i bardziej płaskie w budowie.
->na Formule stoisz znacznie dalej od linii centralnej deski.
-> największa grubość desek Formula jest w okolicy tylniego footstrapu z maksymalną pojemnością rozłożoną pomiędzy rufą a przednim strzemionem.

Postawa

Najczęściej popełnianym błędem w czasie pływania nie-ślizgowego jest stawianie stóp za bardzo z przodu i zbyt blisko krawędzi deski.


Zbytnie obciążenie krawędzi spowoduje ostrzenie deski i zredukuje możliwości wejścia w ślizg.

Aby ustawić się prawidłowo upewnij się, że twoje stopy ustawione są dokładnie na linii centralnej deski na wysokości przedniego footstrapu. Palce przedniej stopy powinny znajdować się dokładnie na linii centralnej deski w odległości ok. 30 cm od szyny masztowej, to pozwoli utrzymać deskę płasko na wodzie.


Wchodzenie w ślizg

Aby maksymalnie wykorzystać własności deski upewnij się, że stoisz prawidłowo (jak wyżej).

-> upewnij się, czy twój bom jest zamocowany wystarczająco wysoko. Pozwoli to maksymalnie przenieść ciężar ciała z deski na pednik.
-> odciąż deskę, przenieś ciężar na przednią nogę i zrób pompę żaglem to przyspieszy wejście w ślizg.
-> gdy osiągniesz ślizg, włóż przednią nogę w footstrap a gdy podwyższysz prędkość włóż również tylnią nogę w strzemiona.

Pozycja w ślizgu

Podstawowym błędem w czasie żeglugi w ślizgu, na desce Formula jest zbytnie skręcenie ciała w przód. Najlepiej jest ustawić linie bioder i barków równolegle do linii podłużnej deski. Dodatkowo wskazane jest opuścić lekko przednie ramię i kierować przez nie wzrok.

W żegludze na wiatr, skręć delikatnie przednią stopę w tył i przechyl się do przodu. Pamiętaj, że różnica w układzie ciała pomiędzy pozycją na wiatr, w pół-wietrze i z wiatrem jest subtelna.

Deski Formula mogą płynąć głęboko z wiatrem, potrzebne są jednak do tego umiejętności. W tym celu lekko dociąż zawietrzną burtę deski, przednią stopą i przyjmij pozycję lekko z przodu. Podczas pływania z wiatrem wykorzystuj zafalowanie do utrzymania prędkości i gładkiego przechodzenia przez wodę.

Upewnij się, że dobrze dociążasz pędnik wisząc na trapezie. Wychyl się wyraĽnie za deskę, skręcając lekko bark. Niektórzy z zawodników zwisają na bomie na podciągniętych rękach.

Zwroty

Duża szerokość desek Formula ułatwia utrzymywanie ich w ślizgu w czasie zwrotu, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

-> nie przechylaj się zbyt do przodu, to bowiem spowoduje zatopienie rockera a tym samym zmniejszy prędkość.
-> Stan szeroko na nogach aby przechylić bardzo szeroką deskę jaka jest Formula
-> używaj pędnika podczas zwrotu aby cały czas utrzymać ciąg w żaglu. Trzymaj pędnik daleko od siebie na wyprostowanych ramionach.
-> nie przenoś nogi, po obrocie żagla, zbyt do przodu

Trymowanie

Strzemiona w deskach Formula są przesunięte bardzo do tyłu. Najlepszym wyjsciem jest ustawić tylny footstrap najdalej jak to możliwe z tyłu a potem ustawić przednie strzemiona w najbardziej komfortowej pozycji. Jeżeli tylnie strzemiono okaże się zbyt z tyłu przesuń je do przodu aż uzyskasz komfortowe dla siebie ustawienie w każdych warunkach wietrznych.

Ustawienie stopy masztowej

Wymaga opływania i dobrego poznania sprzętu, jest również bardzo indywidualna sprawa. Proponujemy zacznij od stopy ustawionej maksymalnie do tyłu. Jeżeli dziób podskakuje na fali przesuń stopę delikatnie do przodu aż deska będzie gładko przechodziła falę.

Od redakcji: Materiał jest wolnym tłumaczeniem z witryny www.bluefinz.com
Zdjęcie: W. Brzozowski, NAMAXA

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.