2010-03-06 19:36, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Przeżaglowanie


Przeżaglowanie sprowadza się generalnie do sytuacji kiedy żeglujemy na zbyt dużym żaglu w stosunku do panujących warunków wietrznych. W świadku zawodniczym, w którym liczy się tylko wynik, zawodnicy praktycznie zawsze żeglują przeżaglowani. W ich przypadku komfort jest sprawą drugorzędną, najważniejsza jest natomiast maksymalna prędkość. Wśród amatorów, przeżaglowanie jest z reguły niezamierzone i zdarza się zazwyczaj w sytuacji kiedy wychodzimy na wodę niedoceniając warunków panujących na akwenie lub w przypadku kiedy już na wodzie dopada nas silniejszy podmuch wiatru.

Czym charakteryzuje się przeżaglowanieNajczęściej objawiające się problemy w sytuacji kiedy żeglujemy na zbyt dużym żaglu do panujących warunków to:

Zazwyczaj z powodu zbyt dużego ciągu "otwieramy żagiel". Nasze ciało z pozycji wychylonej w trapezie poza oś deski, przechodzi nad deskę. Asekurując się zmniejszamy obciążenie na trapezie i zaczynamy płynąć na samych rękach. Jednocześnie przechodząc z pozycji wychylonej do pozycji pionowej nad deską zaczynamy obciążać rufę deski prostując nasze nogi. Deska zaczyna "stawać dęba" i wychodzi z pod naszej kontroli.


Jak opanować osprzęt w sytuacji przeżaglowaniaPodstawowym czynnikiem, który pozwoli nam opanować sprzęt przy przeżaglowaniu jest wybranie żagla. Jeżeli jesteśmy wychyleni w trapezie, wybieramy pędniki tym samym dociskamy stopę masztu automatycznie deska prowadzona jest płasko po wodzie a my mamy pełna kontrole nad sprzętem.

Jeżeli nie możemy wybrać żagla warto przesunąć linki trapezowe lekko do tyłu ( Uwaga nie przesadzajmy jednak z przesuwaniem linek do tyłu, może to doprowadzić do katapulty)

Bardziej wyprostowana przednia noga również pomoże nam utrzymać deskę płasko na wodzie. Tylna noga powinna być lekko ugięta. Wyprostowana przednia ręka pozwoli utrzymać pędnik pod kontrolą natomiast ugiętą, tylnią ręka będziemy mogli regulować wybranie żagla.

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.