Krzysiek 2018-05-16 22:56, Krzysiek

Relacja z wolsztyńskich regat
W dniach 12 – 13 maja 2018 roku, już po raz osiemnasty, odbyły się Regaty Windsurfingowe na Jeziorze Berzyńskim w Niałku Wielkim, w gościnnym Powiecie Wolsztyńskim.

Tradycyjnie już od lat patronat nad nimi objęli Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński, oraz Starosta Powiatu Wolsztyńskiego Janusz Frąckowiak, ufundowali oni skromne nagrody, za co serdecznie im dziękujemy. Podziękowania również płyną w stronę Hydrosfery, która od lat wspiera windsurferów nagrodami.Nie sposób nie podziękować również przy tej okazji Wolsztyńskiemu Klubowi Żeglarskiemu za żeglarską gościnę, komandorowi klubu, wraz z bosmanem i żeglarzami zaangażowanymi wokół tej imprezy, którzy również, jako gospodarze, po raz osiemnasty stworzyli dla zawodników przyjazną atmosferę. Podziękowania dla przybyłych zawodników, pokonujący często 400 km, którzy do końca nie wiedzą czy startować będą w tylko w kilku biegach, lub w ogóle z powodu braku wiatru, co się zdarza.

Bardzo ważne wsparcie udzielił Wolsztyński WOPR, współpracujący z Wolsztyńskim Klubem Żeglarskim, ratownicy czuwali nad bezpieczeństwem zawodników, przy tak szybkich ślizgach windsurferów na wodzie, o kolizję szczególnie przy zwrotach i starcie do biegów niejest trudno.

Zawodnicy startowali w konkurencjach windsurfingowych w klasach Raceboard, Formuła oraz Slalom. Przy tej okazji, rozegrano również pierwszą w tym roku edycję Amatorskiego Pucharu Polski (A.P.P.). Żeglarze deskowi na zawody przyjechali z tak odległych miejsc, jak Warszawa, Będzin, Pabianice, Michałowice, Wągrowiec, Dolsk, Gniezno, Jarocin, Nowy Tomyśl, Kutno, nie zabrakło przedstawicieli powiatu grodziskiego i wolsztyńskiego.W sobotę rano aura nie sprzyjała zawodnikom, mgła i sztil, dopiero późnym popołudniem obudził się wiatr, który sprowokował rozegranie pięciu biegów Raceboardowych. Wspomnieć tu należy, że do pięknej tradycji tych zawodów ugruntowanej przez lata, wieczorem rozlosowano nagrody ufundowane przez firmę Hydrosfera, i przy wsparciu patronujących starostw. Tym sposobem nawet początkowy adept amator tego sportu może wrócić do domu z cenną surfingową nagrodą.W niedzielę przy wzmagającym wietrze, od godziny dziewiątej rozegrano cztery biegi w klasie Formuła. Ponieważ na regatach szczególnie windsurfingowych „rządzi” wiatr, a prognoza silno wiatrowabyła bardziej optymistyczna na niedzielę, to dojechało jeszcze pięciu zawodników i tak do kategorii Slalom zapisało się aż szesnastu zawodników, co jest w tej klasie bardzo dobrym wynikiem. Rozegrano cztery biegi, ponieważ komisja sędziowska była na pomoście, obserwatorzy regat,starty i zakończenie biegów mieli na wyciągnięcie ręki, a walka o dobre miejsce toczyła się do ostatniej boi, było to szczególnie widowiskowe i emocjonujące. W klasie Formuła i Slalom, zawodnicy z licencją startują tylko przy odpowiednim limicie wiatru, ponieważ taki był poczuliśmy się jak prawdziwi zawodnicy.Otwarcia i zakończenia regat, a przy okazji główny sędzia zawodów z racji swojego wieloletniego instruktorsko-żeglarskiego doświadczenia dokonał Starszy Ratownik WOPR, członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny. W sędziowaniu Raceboard wspierał go Bartosz Sarbak, w biegach Formuły i Slalomu oprócz w/wymienionych pomagała Pani Maria Kędziora i moja skromna osoba.Regaty to logistyka, informacja, promocja, ubezpieczenia regat, zadbanie o bezpieczeństwo na lądzie i wodzie, finanse, rozliczenia, zaproszenia zawodników, rozmowy ze sponsorami, partnerami, wszelkimi władzami, catering, dyplomy, pisma, zamówienia itp., itd. i wszystkie drobne szczegóły, których nie sposób wymienić… a tym wszystkim rządzi wiatr. Chcę powiedzieć, że organizowanie regat poza satysfakcją, wywiera na mnie pewną presję. W tym sporcie, dzisiaj w dobie internetu, windsurferzy bardzo rzetelnie śledzą prognozy wietrzne, i może się zdarzyć, że na zawody przyjedzie kilku, lub kilkudziesięciu zawodników. Na wszystkie warianty trzeba być przygotowanym.

Stąd moje podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych już na samym początku. Zawody takie odbywają się w całej Polsce i zawodnicy poprzez portale społecznościowe oceniają je również i komentują. Na szczęście dla tego sportu, promocji regionu, różnych form żeglarstwa jako sportu dla wszystkich,aktywnego spędzania czasu, imprez towarzyszących regatom, oceny wystawione przez żeglarzy i osoby im towarzyszące są bardzo wysokie.

Zachęcam wszystkich do aktywnego uprawiania sportu, instruktor windsurfingu- pomysłodawca i współorganizator regat - Henryk Obiegała.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Raceboard

1 miejsce – Tomasz Kómoch – Dolsk

2 miejsce – Witold Smętek – Będzin

3 miejsce – Henryk Obiegała – Wolsztyn

Formuła

1 miejsce – Dariusz Baranowski - Gniezno

2 miejsce - Bartosz Sarbak - Wolsztyn

3 miejsce – Witold Smętek – Będzin

Slalom

1 miejsce – Jakub Litke – Pabianice

2 miejsce – Tomasz Kómoch – Dolsk

3 miejsce – Witold Smętek – Będzin

Wyniki [PDF]
http://www.wkz.org.pl
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.