2001-07-02 11:27, ~Artur Chorzępa

"Jezioro Klimkówka"


Jezioro Klimkówka położone jest w województwie małopolskim, około 19 km na południe od Gorlic. Jest pięknym, zalanym w 1995 roku sztucznym, górskim jeziorem. Zbiornik ten powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Ropa. Powierzchnia zbiornika to około 300 ha, głebokość ponad 25 metrów. Zalew ma wydłużony kształt w kierunku południowy-wschód, północny-zachód. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych jest doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu i stanowi pewną alternatywę dla osób uprawiających ten sport na poludniu Polski.

Bliskość gór, usytuowanie i znaczna wysokość powodują, że wieją tu znacznie silniejsze wiatry niż na innych jeziorach regionu. Należy podkreślić, że dotyczy to jedynie wiatrów z kierunkow południowych. W przypadku kierunku wiatru innego niż południowy nad jeziorem jest cisza lub wiatr bardzo kręci. Nad zalewem najsilniej wieje w okresie gdy nad Polskę napływa ciepłe powietrze z południa, wówczas możemy zastać najlepsze warunki do surfowania. W takich warunkach możemy się spodziewac sytuacji w której, na nizinach jest prawie cisza, a nad jeziorem (4-5)B. Przy wietrze halnym może wiać nawet 7B.

Jak na śródlądzie wiatry sa bardzo równe. Cechą charakterystyczną jest również to, że prędkość wiatru nasila się po poludniu i wieje do wieczora. Napływające powietrze z południa zwykle jest suche, co pociąga za sobą fakt, że w wietrzne dni zawsze jest piękna, słoneczna pogoda. Woda w jeziorze jest I klasy czystosci i jest zimniejsza od jezior nizinnych o jakies 3-4 stopnie. Niestety na brzegach nie ma piasku, a zamiast tego "muł", w którym człowiek zapada się po kostki (można się przyzwyczaić).

Windsurferzy zjeżdżają nad jezioro w dwoch miejscach: pierwsze przy przystani WOPR, drugie w połowie jeziora i tu jest chyba nalepiej. W obu miejscach dużo placu na camping, brak wędkarzy, spokój. Najbliższy sklep spożywczy znajduje się na początku jeziora, jest dobrze zaopatrzony.

Dojazd widoczny jest na mapie . W miejscowosci Ropa należy odbić w boczną drogę przy stacji benzynowej, za miejscowością Łosie musimy przejechać przez most i po chwili jesteśmy nad samym jeziorem. Obszar bardzo ładny widokowo, dużo ścieżek rowerowych.

Praktyczna wskazówka: jeżeli na Śnieżce prędkość wiatru wynosi powyżej 50 km/h z południa, to na Klimkówce pływanie w ślizgu jest prawie pewne.

OD redakcji:
Zapraszamy do pobliskiego Pensjonatu - Gospodarstwo Agroturystyczne Anny Kłapyk w Łosiu - www.master.dit.pl/index.html - pokoje gościnne, parking, wyżywienie.
Podajemy również namiary na właściciela pola namiotowego z bardzo korzystnym dojazdem do akwenu: Paweł Masternak
tel. 018 353 40 42
tel. kom. 0502 425 314Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.