2002-05-10 11:00, ~.

Laminowanie deski


Najczęstszym uszkodzeniem deski jest dziura na dziobie (uderzenie bomem po katapulcie). Prowizorycznie możemy naprawić to uszkodzenie i inne uszkodzenia poszycia deski, zaklejając pęknięcie "kitem reparacyjnym". W tym przypadku możemy to zrobić nawet na mokrej desce, wystarczy ja wytrzeć szmatą.Lepiej jest oczywiście przesuszyć deskę i dać wodzie wycięć na tyle ile jest to możliwe. Potem zmatawiamy powierzchnie w miejscu uszkodzenia papierem ściernym, przecieramy ją. Odcinamy nie dużą ilość kitu reparacyjnego i mokra dłonią aby plastelina nie kleiła się do dłoni, rozgniatamy plastelinę. Następnie przyklejamy kit w miejscu uszkodzenia. Mokrą dłonią rozgniatamy powierzchnie zwłaszcza jej brzegi.Tak obrobioną masę pozostawiamy do wyschnięcia. Pamiętajmy jednak, że nie jest to środek trwały i przy uderzeniu może nam się odłupać dlatego aby go dodatkowo zabezpieczyć możemy zakleić tą powierzchnie taśma hydrauliczną jeżeli nie jest to cześć deski będąca w ciągłym kontakcie z wodą.Aby usunąć całkowicie uszkodzenie musimy je zalaminować. W pierwszym etapie suszymy dokładnie deskę (odkręcamy korek odpowietrzający i stawiamy deskę w tym przypadku uszkodzonego dziobu - dziobem do doły, dodatkowo możnemu wysuszyć ją strumieniem ciepłego powietrza - farelką.Rozpoczynając reperacje musimy usunąć całą powierzchnię miękką - ściąć cały laminat, który jest popękany (dokładnie szlifujemy powierzchnie papierem ściernym). Jeżeli uszkodzenie jest bardzo głębokie, najprościej i najkorzystniej będzie wyciąć kawałek burty czy dziobu i wkleić na to miejsce nowy styropian czy nową płytę "ajreksową".W dalszej kolejności docinamy na kształt wyszlifowanej powierzchni, z lekkim zapasem, kawałki włókna szklanego. W zależności jak mocna ma być powierzchnia i jaka mamy gramaturę włókna, nakładamy odpowiednią ilość warstw (najczęściej 2-3 warstwy o gramaturach miedzy 100 a 200). Pamiętajmy aby używać gumowych rękawiczek!Na początek nakładamy żywicę wcześniej zmieszaną z utwardzaczem w odpowiednich proporcjach. Pamiętajmy, że stosujemy żywice odpowiednią, a więc przy deskach ze styropianem w środku, używamy tylko i wyłącznie żywicy epoksydowej (najbezpieczniej np. Epidian E 5).

imageNa żywice nakładamy warstwy przesączonego włókna szklanego. W zależności od rodzaju konstrukcji deski nakładamy tyle warstw ile to konieczne, laminat odstawiamy na jeden dzień a następnie obrabiamy powierzchnie papierem ściernym.Następnie nakładamy szpachle epoksydowe, żelkoty lub najczęściej używane szpachle poliestrowe z włóknem szklanym, które już w tym momencie możemy użyć gdyż nie grozi nam uszkodzeniem styropianowego rdzenia deski i wystarczająco trwale zwiąże się ona z podłożem.Po stwardnieniu obrabiamy i wyprowadzamy powierzchnie papierem ściernym lub mechanicznie, zwracając uwagę na to aby nie przeszlifować powierzchni, którą nałożyliśmy. Na koniec nakładamy jeszcze delikatna warstwę szpachli do wykończenia i drobniejszymi papierami wyprowadzamy końcową powierzchnię.Lakierujemy deskę dobrymi lakierami samochodowymi w spreju na bazie akryli. Na koniec pokrywamy powierzchnie przeĽroczystym lakierem.

Jest to uproszczony przepis na domową, trwałą naprawę uszkodzonego laminatuPamiętajmy aby w 100% wysuszyć uszkodzone miejsce przed laminowaniem.Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi (szczegółowymi) informacjami na temat konserwacji i naprawy deski prosimy o nadsyłanie pytań na adres: konradj@hotsports.plArtykuł powstał przy współpracy z Boards-Sails Serwis Wojtek Zych

www.boardserwis.pl/

e-mail: zych.serwis@wp.pl

Tel. 0 - 22 6160419


Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.