2002-09-13 11:15, ~.

Sprzęt - przed i po sezonie


Koniec sezonu ostanie pływanie...było super. W napływie emocji zapomnieliśmy o sprzęcie. Zwinęliśmy tylko mokry i zapiaszczony żagiel i schowaliśmy go szczelnie w pokrowcu. Deska i reszta osprzętu nie doczekał się również lepszego traktowania. Cały sprzęt będzie tak musiał przetrwać zimę.

Pamiętajmy! takie postępowanie może zaowocować bardzo niemiła niespodzianka na początku sezonu. Aby więc ustrzec się przykrych niespodzianek radzimy odpowiednio przygotować nasz drogocenny sprzęt do snu zimowego:
  • Nie zostawiajmy naszego żagla na zimę mokrego i zapiaszczonego, do tego szczelnie zapakowanego w pokrowiec. Żagiel należy porządnie wysuszyć, wytrzepać z piasku i poluzować listwy.
  • Tym bardziej troskliwym radzimy wyjęcie listew z kieszeni i dokładne ich obejrzenie pod względem ewentualnych zniszczeń lub pęknięć
  • Deski również nie powinniśmy zostawiać mokrej w szczelnie zamkniętym pokrowcu. Wilgotne i zgniecione Footstarp mogą zgnić lub się odkształcić. Najkorzystniej jest odkręcić korek odpowietrzający i footsrapy i najlepiej pozostawić deskę w miejscu ciepłym i suchym. W takich warunkach z ewentualnych uszkodzeń i wycieków będzie mogła odpłynąć (odparować) woda. Miejsca, w których deska jest uszkodzona i następują wycieki łatwo jest rozpoznać po charakterystycznych zakwitach z soli (z wody wytracają się kryształy soli w postaci białego nalotu).
  • Deska generalnie nie wymaga jakiejś specjalnej pozycji w trakcie przechowywania, niemniej może się okazać, że pozycja dnem do góry czyli otworami: odpowietrzającym i na footsrapy do dołu jest korzystniejsza, gdyż pozwala skuteczniej odpłynąć (odparować) wodzie.
  • Aby wykryć ewentualne uszkodzenia niewidoczne dla nas gołym okiem sprawdźmy również, czy deska nie ugina się pod naciskiem. Dobrze jest również opukać nasza deskę. Jeżeli deska ma suchy, twardy dĽwięk nie powinna być uszkodzona, natomiast jeżeli dĽwięk będzie głuchy może oznaczać to uszkodzenie. Generalnie obecne konstrukcje desek są bardzo delikatne. To zazwyczaj cieniutka skorupka i wypełniacz najczęściej styropian. Najważniejsze jest więc sprawdzenie czy ta struktura gdzieś nie pękła lub się rozstrzelniła i rozwarstwiła.

Artykuł powstał przy współpracy z Boards-Sails Serwis Wojtek Zych
www.boardserwis.pl/

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.