Krzysiek 2012-03-05 12:27, Krzysiek

Wodny świat Bic'aKiedy baron Marcel Bich w 1945 r. zakładał swoją firmę, pewnie tylko mógł marzyć, że po ponad połowie wieku stanie się ona na światowym liderem na rynku sprzętu wodnego. Wszystko zaczęło się od słynnych długopisów, maszynek do golenia i latarek.

Gdy pod koniec lat 70-tych światem zawładnęło windsurfingowe szaleństwo, baron Bich wyczuł koniunkturę. Jako zapalony miłośnik sportów wodnych oraz utalentowany żeglarz (czterokrotnie brał udział w regatach Pucharu Ameryki), postanowił połączyć swoją życiową pasję z talentem do interesów. W 1979 roku Bic przejął fabrykę sprzętu wodnego Dufour Wing, z której na początku lat 80-tych wyszło ponad 186 000 desek.

Pierwsza deska Bic'a - Wing Dufour: 378 cm, 68 cm, 200 l, 21 kg.

Lata 80-90 były dla Bica niezwykle szczodre. Stosunkowo tani i nowoczesny sprzęt z Francji sprzedawał się na tyle dobrze, że zapewnił Bic'owi tytuł największego producenta desek windsurfingowych na świecie.Idąc za ciosem w 1994 roku Bic wpuszcza na rynek pierwszą wielkoseryjną deskę do surfingu - Natural Surf. I odnotowuje kolejny sukces. Początek nowego wieku przynosi krach popularności desek windsurfingowych, ale płynąc na fali przebojowej serii Techno, Bic nie musi narzekać na słabą sprzedaż. Mimo to już w 2001 r. w jego ofercie pojawia się kolejna nowość - kajak Bilbao, za którym szybko pojawiają się następne modele.W 2003 roku Bic wchodzi w kitesurfing, powołując markę Takoon. Jak do tej pory jest to jedyne nieudane przedsięwzięcie - w ubiegłym roku Bic sprzedał cały kajtowy interes firmie P&J Design.

Rok 2006 to moment pojawienia się na rynku następnego premierowego produktu - łódki O'pen Bic, skierowanej do młodych żeglarzy, mającej bezpośrednio konkurować z przestarzałą klasą Optymist.Nowa dekada i kolejny nowy produkt. W 2010 roku na rynek trafia pierwszy SUP Bic'a. Obecna oferta desek SUP i do surfingu jest już większa od palety windsurfingowej.


Wszystkie deski do surfingu i windsurfingu Bic'a są wytwarzane w Europie, co czyni go jedynym takim producentem na świecie. Co roku fabrykę w Vannes opuszcza 65 000 produktów, z czego 60% jest eksportowanych do ponad 90 krajów. Na koniec zajrzyjmy do środka hal Bic'a. Niektóre z etapów produkcji wyglądają dość niesamowicie


 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.