2010-02-13 10:16, ~Redakcja Windsurfing.pl

SmartFins – rewolucja?


Stateczniki to ta cześć ekwipunku, która od lat nie przechodziła żadnych specjalnych modernizacji. Oczywiście do budowy finów zaczęto stosować najnowsze materiały ale zasada działania nie zmieniła się od lat.


Okazuje się że i w tej materii można jeszcze coś więcej wymyślić. Firma SmartFins opatentowała statecznik będący dość nowatorskim rozwiązaniem. Standardowy fin stanowi jednolitą i stałą płaszczyznę. Holenderscy konstruktorzy czerpiąc ze świata zwierząt i z lotnictwa wpadli na pomysł stworzenia statecznika o zmiennej geometrii.


Statecznik wyprodukowany w technologii SmartFins samoczynnie zmienia swój profil w zależności od warunków hydrodynamicznych. W praktyce oznacza to że możemy używać mniejszych stateczników a to z kolei oznacza mnisze opory statecznika i większą stabilność deski. Producent podaje, że w zamian standardowego statecznika możemy stosować 20% mniejszy fin w systemie SmartFins.


Dodatkową ciekawostką jest zastosowanie do budowy stateczników SmartFins całkiem nowego kompozytu. Nowy materiał charakteryzuje się podobną elastycznością i sztywnością do tradycyjnie stosowanego w statecznikach materiału G10 ale jest od niego bardziej wytrzymały i lżejszy. Warto jeszcze zauważ że powierzchnia SmartFinów jest tak gładka jak polerowana stal.

Obecnie dostępne są jedynie slalomowe odmiany stateczników w systemie SmartFins w długościach 30 i 32 cm przeznaczone do skrzynek tuttlebox system. Producent planuje jednak już niedługo wzbogacić ofertę o finy do Formuły Windsurfing i Speedu.

Więcej informacji na stronie producenta: www.smartfins.nl
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.