2001-11-19 12:23, ~Mike Olechnowicz

Nowa uniwersalna konstrukcja kitea


W jednym z pierwszych artykułów na www.windsurfing.pl poruszyłem temat niezwykle szybkiego rozwoju kiteboardingu. Choć jest to dyscyplina bardzo młoda w porównaniu z innymi sportowymi szaleństwami, to jej rozwój technologiczny jest wręcz porażający. Przyczyną tego jest choćby fakt, że producenci sprzętu do kitesurfingu śmiało korzystają z doświadczeń często dość żywcem ściągniętych z innym sportów.

Niewiele trzeba było czekać, aby wręcz nie do przerobienia konstrukcja latawca z dmuchaną krawędzią (Liquid Force, Wipika, etc.), inaczej zwanego jednopłaszczyznowym, została połączona z latawcem typu foil (Quadrifoil, F-One). Ci z Was, którzy mieli już styczność z kiteboardingiem, a tym bardziej wiedzą czym różnią się wyżej wspomniane konstrukcje z miejsca docenią nowatorską myśl firmy Vade Retro (www.vaderetro.com). Osobom, które dopiero rozpoczynają zabawę lub już ją zaczęli, ale mają problem ze znalezieniem najlepszej konstrukcji latawca jest coś, co mogę z miejsca polecić.

Arch Vri to nowy model kite, nad którym firma Vade Retro pracowała przeszło cały rok. Jego metoda konstrukcji już w 2000 r. została ogłoszona technologią XXI w. Łączy on (latawiec) wszystkie te najlepsze cechy jakimi wyróżniały się foil i latawce jednopłaszczyznowe - prostota obsługi, bardzo łatwe starty z wody, a do tego niezwykle szybka reakcja i wspaniałe właściwości aerodynamiczne.

Z zewnątrz przypomina on latawiec jednopłaszczyznowy i odznacza się takimi samymi właściwościami - prostota, łatwe stary z wody, i tak samo jak on posiada dmuchaną krawędĽ oraz dmuchane listwy (o ich znaczeniu już pisałem). Cechą odmienną jest natomiast sposób wykonania płaszczyzny między krawędzią natarcia i listwami. Tu właśnie konstruktorzy posłużyli się metodą tworzenia foil, czy paralotni. W rezultacie powstał latawiec typu foil z dmuchanymi listwami i krawędzią natarcia, co zapewnia mu trwały kształt, tak na wodzie dosyć często przydatny.

Mając do wyboru kupno foil (dość niska cena) albo latawca z dmuchaną krawędzią warto się zastanowić, czy nie lepiej za tą samą kwotę zaopatrzyć się w latawiec, który łączy oba rozwiązania w sensie dosłownym jak w praktyce.

Ewentualne pytania proszę kierować na adres: kitesurf@poczta.onet.pl

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.