2007-05-31 09:55, ~Redakcja Windsurfing.pl

Super łatka do naprawy monofilmu

Jeżeli posiadacie żagle na których pływacie w ekstremalnych warunkach proponuje zastosować wzmocniony wariant naprawy rozdartego monofilmu. Do tego celu potrzebne będą dwa rodzaje folii naprawczej. Pierwszy rodzaj folii to dość cienki monofilm pokryty po obu stronach klejem.Wycinamy dwie formatki naprawcze zaokrąglone na końcach. Taki kształt utrudni odklejenie się końców łatek. Wielkość powinna być o 2-3cm większa jak obrys rozdarcia.

Następnie odklejamy jeden z zabezpieczających papierów. Drugi pozostawiamy, ułatwi on nam naklejenie formatki na uszkodzone miejsce.Bardzo starannie naklejamy folię poliestrową na uszkodzenie, starając się mocno i dokładnie rozmasowywać papier (pod którym jest folia), aby nie było pęcherzów powietrza.

Taki sam zbieg powtarzamy po drugiej stronie żagla.Uwaga Pozostawiamy papiery zabezpieczające po obu stronach brytu, jeżeli oderwiemy je przed przyklejeniem folii zabezpieczającej posklejamy wszystko dookoła.Kolejny etap naprawy to wycięcie dwóch formatek z folii PE (polietylenowej).


Powinny być większe od poprzednich o 2-3cm. Podobnie postępujemy z rogami zaokrąglając je.

Teraz precyzyjnie odklejamy zabezpieczający papier z już przyklejonej folii.Zabezpieczamy i wzmacniamy miejsce sklejenia folią PE dokładnie i równo naklejając ją na wcześniej przygotowaną bazę z monofilmu.

Łatę należy bardzo dokładnie wmasować w monofilm tak, żeby nie było uwięzionego powietrza pod jej powierzchnią.


Robimy dokładnie to samo po drugiej stronie naprawianego miejsca.
Doskonale widać, że łaty się na siebie nakładają. Taka technologia powoduje, że sklejone miejsce ma bardzo dużą wytrzymałość i trwałość. Niestety nic nie jest wieczne, podobnie jak monofilm tak i łaty podlegają erozji pod wpływem promieniowania UV, słonej wody itp.:

PS. jeżeli zdarzy wam się, że uwięzicie maleńkie bąbelki powietrza nie odklejajcie raz przyklejonej łaty zepsujecie całą pracę, niech one sobie tam będą, ucierpi trochę na tym estetyka.Tekst & foty & naprawa Jerry200 - Grzegorz Szatkowski z Płocka

www.surfomania.pl


Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.