J. Niegocin

Polska - Jezioro Niegocin

W poniższym tekście opisze pare spotów znajdujących się w okolicy Giżyck(wielkie jeziora mazurskie).Głównymi akwenami z których korzystamy są : jez. Kisajno Niegocin Dargin oferują one w zależności od kierunku wiatru wiele dobrych miejsc zarówno dla początkujących jak i zawansowanych żeglarzy.

Ogólne warunki wiatrowe – na mazurach pływa się od kwietnia do końca września (chociaż zdarzył mi się sezon od końca lutego do połowy listopada). Co do wiatru nie prowadzi się żadnych oficjalnych statystyk. Najczęściej jest tak że wiosną i jesienią wieje dość często (od 4 do 6 boforta ) latem szczególnie w lipcu wiatr jest znacznie słabszy 2 czasami 3(czasami są dni że nie wieje nic) w sierpniu jest troche lepiej 3 do 4. Wiosną i latem przeważnie wieje z kierunków zachodnich jesienią częściej wieje ze wschodu i południa. Z reguły wiatr nie jest równy czasami różnica pomiędzy szkwałami wynosi nawet do 2 stopni. Bardzo często szczególnie w lipcu pływa się przed burzami. Najlepsze warunki do pływania są w czerwcu i we wrześniu wieje wtedy najczęściej i z najlepszych kierunków. Pogode najlepiej sprawdzać na www.icm.edu.pl .

1.Baza Giżycko

Położenie - praktycznie w samym centrum miasta na ulicy nabrzeżnej bardzo trudno jest tu nie trafić. Położona na maksymalnie wysuniętym na północ brzegu Niegocina.

Dojazd – bardzo łatwo tu trafić jadąc od strony Olsztyna należy za stadionem skręcić w stronę miasta. Zaraz po przejechaniu przez most obrotowy w Giżycku należy skręcić w prawo i jechać wzdłuż kanału aż do jego końca po przejechaniu pod mostem kolejowym ukarze się parking po lewej stronie znajduje się dojazd do Bazy. Wjeżdżając do Giżycka od drugiej strony (Łomża, Ełk, Suwałki)należy wjechać w stronę centrum miasta za przejazdem kolejowym w okolicy stacji Lotosu a następnie kierować się głównymi ulicami(Białostocka, Warszawska, plac Grunwaldzki, Olsztyńska) aż do mostu obrotowego i przed mostem skręcić w lewo i postępować według wskazówek powyżej. W sezonie mogą być spore problemy z parkowaniem szczególnie w czasie kiedy w Giżycku są organizowane regaty.

Warunki wiatrowe – w tym miejscu warto pływać przy silniejszym wietrze południowym, południowo-wschodnim i wschodnim. Przy takich kierunkach wiatru tworzy się tu naprawdę stroma fala, szczególnie przy wietrze ze wschodu fala potrafi się nieźle rozbujać. Kierunek fali względem wiatru ułatwia skoki na lewym halsie. Takie wiatry zdarzają się tu najczęściej jesienią w połowie albo pod koniec września, bardzo sporadycznie w czasie lata najczęściej przed burzą. Częstym wiatrem przy którym schodzi się z bazy jest południowy lekko odkręcający na zachodni. Trzeba wtedy lekko odpłynąć od samego portu w poszukiwaniu najbardziej optymalnego miejsca do pływania.

Warunki brzegowe i zaplecze – nie są najciekawsze jest to port jachtowy także jest dość głęboko najlepiej startuje się za wodną stacją paliw jest tam jedyne płytsze miejsce w porcie jednak ze względu na kamieniste wzmocnienie keji przydaje się czyjaś pomoc może nie tyle co w zniesieniu a wyjęciu sprzętu z wody. Po za sezonem jest znacznie łatwiej ze względu na możliwość wykorzystania plaży miejskiej znajdującej się obok bazy daje ona 20 metrów piaszczystej płycizny. Sama baza daje niezłe zaplecze znajduje tu się sklep windsurfingowy, żaglownia, stacja WOPRu, sklepy, bary, sanitariat, strzeżony parking i jest kilka trawników do rozłożenia sprzętu.

Na wodzie – warunki bywają czasami ciężkie jest dość tłoczno dużo jachtów, motorówek, kajaków, rowerów wodnych i statków żeglugi mazurskiej jest to spowodowane bliskością jeszcze dwóch portów jachtowych portu białej floty i wyjścia z kanału. Wraz ze wzrostem siły wiatru jest coraz luźniej.

Zima – jedno z najlepszych miejsc w Polsce do latania na iceboardzie czy zimowej odmianie kitesurfingu. Jeżeli nie ma za dużo śniegu bardzo często organizowane są tu regaty jezioro daje wtedy dużo możliwości uważać tylko trzeba na rybaków i przeremble przez nich pozostawione. Przed zejściem na lód warto zapytać kogoś z klubu o jego grubość.

Podsumowanie – miejsce to ze względu na trudne zejście na wodę i duże zagęszczenie ruchu jest za trudne do rozpoczęcia zabawy z windsurfingiem. Przy odpowiednim wietrze daje dużo możliwości dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Przed zejściem na wodę warto zapytać kogoś z klubu gdzie dokładnie pływać.


2.AZS Wilasy

Położenie – wschodni brzeg Niegocina. Na obrzeżu Wilkas(wioska przyległa do giżycka).

Dojazd – ośrodek mieści się na trasie Giżycko – Mikołajki. Jadąc od strony Giżycka wystarczy trzymać się drogi na Olsztyn a w Wilkasach przy rozjeździe Olsztyn Mikołajki skręcić w stronę Mikołajek (rozjazd znajduje się przy budynku PTTKu). Jadąc od Olsztyna dokładnie na tym samym rozjeździe należy się zachować podobnie. Po przejechani jakiegoś kilometra jesteśmy na miejscu.

Warunki wiatrowe – jest to miejsce z przeznaczeniem raczej do nauki. Przy większości kierunków wiatru wiatr jest tu słabszy. Jednak ze względu na ukształtownie linii brzegowej i pobliską wyspę przy zachodnim i wschodnim wietrze wiatr jest silniejszy o jeden stopień i wieje wzdłuż brzegu. Przy takim wietrze lepiej jest wystartować z pobliskiego portu Silinowa. Nie tworzy się tu duża fala świetne miejsce do nauki trików.

Warunki brzegowe i zaplecze – ośrodek położony jest w niedużej zatoce, którą od reszty jeziora oddziela wyspa. Na potrzeby windsurfingu najlepsza jest niewielka plaża z kawałkiem piaszczystej płycizny. Idealne warunki dla początkujących. W zatoczce znajdują się dwa porty jachtowe AZSu i port Silinowa. AZS posiada naprawdę solidne zaplecze są tu dwie szkółki windsurfingowe korty tenisowe boiska do kosza, nogi i plażówki, sanitariat, domki letniskowe, hotel, parking płatny strzeżony. Od czerwca do końca września działa tu bar i dyskoteka Wabędź. W wakacje ośrodek jest pełny studentów i żyje przez 24 h na dobe. W porcie Silinowa jest trochę trudniej z wystartowaniem zaplecze jest tu również w miarę dobre jest tu mała wypożyczalnia sprzętu wodnego, w tym windsurfingowego, hotel, domki do wynajęcia jest bezpłatny parking przy samym porcie. W samym porcie jest możliwość wynajęcia motorówki przystosowanej do holowania nart weakboardu czy spadochronu, fajna alternatywa na bezwietrzną pogodę.

Na wodzie – jest tu znacznie luźniej na wodzie zazwyczaj jest sporo deskarzy którym towarzyszy asekuracja na motorówkach. Naprawdę dobra atmosfera na wodzie.

Podsumowanie – naprawde dobre miejsce na rozpoczęcie zabawy z deską obie szkółki prowadzą obozy szkoleniowe dla młodzieży i studentów. Przy dobrym kierunku wiatru daje dobre warunki do prostego freestylu i slalomu.

3.Strzelce

Położenie – jest to pole namiotowe położone w południowo zachodniej części Niegocina niedaleko wejścia na jezioro Boczne.

Dojazd – Strzelce znajduja się na trasie Giżycko Mikołajki 5 km za Wilkasami. Jadąc od Giżycka w Wilkasach należy skręcić na Mikołajki. Strzelce to pierwsza wioska za Wilkasami
Od razu za znakiem granicznym wioski znajduje się pierwsze pole namiotowe jakiś kilometr dalej znajduje się drugie. Jadąc od Olsztyna należy postąpic alnalogicznie na krzyżówce w wilkasach.

Warunki wiatrowe – bardzo dobre miejsce przy każdym wietrze odkręcającym lekko od wschodu. Najlepsze warunki panują tutaj przy wietrze północno wschodnim. Dobre warunki są również przy wiatrach południowym i północnym. Miejsce na każdy stopień zaawansowania.

Warunki brzegowe i zaplecze – Strzelce położone są nad jedną z większych płycizn Niegocina. Sama plaża nie jest szeroka (około 50 m) jednak piaszczyste dno i około 200-250 metrów metrowej płycizny stwarza idealne warunki do nauki. Najlepsze miejsce na Niegocinie do odpalenia kita. Jest to świetne miejsce biwakowanie i odpoczynek od cywilizacji. Najczęściej schodzi się na wodę z pierwszego pola namiotowego poza wychodkami nie ma tu żadnego zaplecz. Jest to po prostu polana w lesie z kilkoma stolikami. Wjazd na teren campingu jest płatny.

Na wodzie – warunki są tu naprawde świetne przy słabszym wietrze miejsce idealne do nauki. Ze względu na płycizne jachty raczej omijają to miejsce przez co jest tu naprawde luźno. Przy silniejszym wietrze ze względu na wypłycenie tworzy się tu naprawde dobra stroma fala do skakania której kierunek najczęściej pokrywa się z kierunkiem wiatru. Fajne miejsce do ćwiczenia nowych rzeczy szczególnie przy wietrze wiejącym wzdłuż brzegu.

Podsumowanie - jedno z najlepszych miejsc na mazurach. Na uboczu od głównych szlaków turystycznych dające spore możliwości jeżeli chodzi o windsurfing i kitesurfing nie ma żadnego zaplecza ale to chyba i lepiej.


4.Bystry

Położenie – północno wschodnia część Niegocina. Bystry to wioska na wschodnich obrzeżach Giżycka.

Dojazd – Jadąc od Olsztyna najprościej jest przejechać całą obwodnice wokół Giżycka po wyjechaniu poza granice miasta znajdujemy się w Bystrym. Są tu dwa miejsca do pływania dla początkujących: znajduje się przy głównej drodze na polu namiotowym jakiś kilometr za przejazdem kolejowym, i dla bardziej zaawansowanych jest położone jakiś kilometr za tym polem jadąc betonową drogą w stronę oczyszczalni ścieków, zjazd na tą drogę znajduje się przy polu namiotowym.. Jadąc od strony Łomży albo Suwałk wystarczy zwolnić i w odpowiednim miejscu zjechać na pole namiotowe.

Warunki wiatrowe – pływa się tutaj przy wietrze południowo zachodnim i zachodnim. Przy południowo zachodnim trzeba znaleźć miejsce w którym szkwały schodzą z wyspy przy wilkasach i trzymać się tego miejsca.

Warunki brzegowe i zaplecze – pole namiotowe położone jest w niewielkiej zatoczce dającej dobre warunki do nauki pływania na desce. Dno jest tutaj raczej kamieniste. Nie ma tu praktycznie żadnej płycizny. Na polu znajduje się szkółka windsurfingowa i wypożyczalnia sprzętu. Pole jest naprawde dobrze wyposażone. Znajduje się tu również niewielki motel. Obecnie w planach jest budowa lotniska i większej mariny jachtowej ale prace nie zostały jeszcze rozpoczęte. Dla bardziej zaawansowanych bardziej opłaca się pływać troche bardziej na południe od zatoczki która hamuje wiatr i fale. Jadąc betonową drogą należy wyszukać kawałek miejsca na złożenie sprzętu i zejście na wode. Dno jest tu również kamieniste i nie ma dużo płycizny ale warunki wiatrowe i fale są znacznie lepsze niż na polu. Fala zachęca do skoków na prawym halsie.

Na wodzie – miejsce jest położone na uboczu od głównych szlaków żaglowych także jest tu w miarę luźno. Zatoczka pola namiotowego daje dobrą osłone od wiatru i fal co daje dobre warunki dla początkujących. W drugim miejscu fala nie jest niczym ograniczona i jest dość regularna ale niezbyt stroma.

Podsumowanie – na polu jest naprawde dobre miejsce do rozpoczęcia zabawy z deską. Dla zaawansowanych pole może troche nie odpowiadać a dalsze miejsce jest daje dość trudne warunki do rozłożenia sprzętu i zejścia na wode ale już na samej wodzie daje dużo satysfakcji z pływania.


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.