2010-02-13 20:22, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Jak ustrzec się przed zimnem?
Zimna woda, chłodny wiatr – to wszystkich przyprawia o dreszcze. Niestety w polskim klimacie najlepsze warunki wietrzne przypadają na chłodne wiosenne i jesienne dni. Aby więc, wykorzystać ten okres musimy się odpowiednio ubrać i w tym przypadku zasada "na cebulkę" raczej się nie sprawdzi!

Zacznijmy od pianki, która jest podstawowym elementem chroniącym nas od zimna. W okresie wiosenno - jesiennym nieodzowne jest używanie pianki długiej (długie rękawy i nogawki) minimum 4-5mm grubości neoprenu. Pianki z wysokim/poprzecznym zamkiem często szczelnym będą najcieplejsze, chociaż nie są najłatwiejsze w zakładaniu.

Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed wychłodzeniem, możemy ubrać koszulkę lub pas lędĽwiowy z neoprenu. Jeżeli ktoś posiada cienką, krótką piankę letnią, może ją założyć pod długą piankę. Na pewno zwiększy to izolację, chociaż nie będzie najwygodniejsze.

Przed rozpoczęciem sezonu proponuję również sprawdzić stan naszej pianki. Pamiętajmy, sam neopren nie izoluje nas od zimna. Do środka pianki nalewa się minimalna ilość wody, która po ogrzaniu od naszego ciała stanowi dodatkową izolację. Warunkiem jest odpowiednie dobranie rozmiaru pianki i jej szczelność. Gdy pianka będzie za duża lub nieszczelna, zimna woda będzie ciągle przelewać się przez piankę i nawet nie zdąży się ogrzać. Drobne uszkodzenia możemy zakleić specjalnym klejem do pianek.

Sama pianka to nie wszystko. Nie możemy zapomnieć o naszych stopach, które są prawie cały czas narażone na kontakt z zimną wodą. Polecam używanie wysokich butów (za kostkę), które w wystarczający sposób powinny nas zabezpieczyć. Nie radzę pływać w płytkich butach lub bez butów – wysoki but ochrania również nasze stawy skokowe. Pamiętajmy, że chcemy pływać nie tylko w tym roku, ale również za dwadzieścia lat. Ceny wysokich butów: 80-200 pln.

Również nasze dłonie wymagają należytej ochrony. W tym przypadku krótkie rękawiczki (bez palców) będą raczej nieskuteczne. Potrzebujemy grubszych, długich rękawiczek. Często stosowane są również długie rękawiczki wycięte w wewnętrznej części dłoni, które chronią dłonie przed wiatrem. Cena: 80-160pln

Musimy zadbać również o naszą głowę. Najlepszym zabezpieczeniem przez zimnem i wodą będzie kaptur neoprenowy. Pamiętajmy jednak o odpowiednim jego dobraniu tak, aby nie ograniczał zbytnio naszych ruchów. Cena: 60-150pl. Możemy również zastosować opaskę neoprenową. Cena: 30-80 pln.

Gdy już odpowiednio się ubierzemy, proponuję małą rozgrzewkę przed pływaniem. Gdy mamy dostęp do ciepłej wody (prysznice na campingach) możemy wejść pod prysznic z ciepła wodą przez zejściem na wodę. To samo można zresztą zrobić jak zejdziemy na chwilę odpocząć. Niestety nie wszędzie są prysznice i wtedy najlepszym rozwiązaniem jest termos z ciepłą herbatą.

Po pływaniu nie roztaklowujemy sprzętu w mokrej piance. Najlepiej dla naszego zdrowia będzie rozpocząć od przebrania się. Sprzęt zawsze może poczekać!

Do zobaczenia na wodzie.

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.