2010-02-13 20:13, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Przyrządy do wybierania linki halsowej


Jak uniknąć obtarć i odcisków w czasie wybierania linki halsowej

Knagi i akcesoria do wybierania linek

Większość z deskarzy doznała pewnie tej wątpliwej przyjemności jaka jest obtarcie dłoni w czasie wybierania linki halsowej. Niestety nowoczesne żagle wymagają bardzo mocnego naciągu w liku dolnym. Często próby wykonania tego nie łatwego w końcu zadania, jakim jest odpowiednie naciągnięcie linki, kończą się odciskami lub ranami na dłoni, które w kontakcie z słona morska wodą mogą przyprawić o łzy nawet największego twardziela.

Łatwo dostępnym rozwiązaniem tego problemu jest użycie śrubokręta lub zwykłego patyka jako poręcznego wybieraka na który nawijamy linkę halsową. To sposób może nie profesjonalny ale dość skuteczny, pod warunkiem że odpowiednio zamocujemy linkę na śrubokręt/patyk, tak aby się nie ześlizgiwała.

Rozwiązaniem bardziej fachowym jest użycie specjalnych urządzeń do naciągania linek:
Aluminiowa lub plastikowa Knaga do trymowania
Trwalsza aluminiowa lub plastikowa knaga zaciskowa, dopasowana do dłoni, która ułatwi wybieranie linki. Cena aluminiowej knagi 30-60 zł
Power Trimm
Plastikowa rura z knagą zaciskową na linkę. Umożliwia wydajniejsze wybieranie linki (oburącz).Wyciągarka


Wyciągarka to rozwiązanie, które pozwala prawie bez wysiłku wybrać żagiel. Przytwierdzamy urządzenie do stopy masztu, mocujemy i naciągamy linkę. Bardzo wydajne i łatwe w obsłudze urządzenie.

Power Extension


Najnowszym, jeszcze nie wprowadzonym na rynek rozwiązaniem ułatwiającym wybieranie linki halsowej jest przedłużka Power Extension firmy North Sails. Dzięki nowej przedłużce masztowej ze zintegrowanym systemem do napinania liku przedniego wybieranie żagla ma stać się dziecinne łatwe. Power Extension działa na podobnej zasadzie jak żeglarski kabestan umożliwiając bez wysiłku wybieranie nawet największych żagli. Dodatkową zaleta systemu jest możliwość regulacji napięcia również na wodzie (Ľródło i zdjęcia Magazyn Windsurfing).


Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.