2003-08-18 09:24, ~.

Co, gdzie i kiedy...profesjonalna naprawa żagliŻagle windsurfingowe wykonane są głównie z monofilmu oraz dacronu. Monofilm jest materiałem poliestrowym nieodpornym niestety na promienie UV. Nawet nie używany żagiel starzeje się z roku na rok. Monofilm nowy jest jakby „tłusty”, bardziej elastyczny, stary staje się suchy jak pergamin i łatwo wtedy pęka. Słońce przyspiesza ten proces. Trzeba brać to pod uwagę szczególnie przy zakupie używanego żagla – możemy się narazić na większe koszty niż myślimy.

Możemy się zabezpieczyć kupując na żagle specjalny UV bag – pokrowiec na 3 – 5 otaklowanych pędników (szczególnie przydatny w Grecji, Chorwacji, itp.).
Miejscem szczególnie narażonym na przetarcia jest lik dolny aż do listwy. Szczególnie nowy szorstki pokład deski oraz mniej wprawni w wyciąganiu żagla z wody surfiści przyczyniają się do przecierania nici oraz kieszeni listwowej. Sposobem na to jest wzmocnienie liku dolnego specjalną taśmą.

Wąska kieszeń masztowa powoduje trudności z taklowaniem żagla. Koniec masztu często rozpruwa mocny skądinąd materiał. Niewprawny surfista okazuje się czasem silniejszy. Efekt? Dziura w kieszeni masztowej – aby naszyć łatę trzeba odpruć całą kieszeń masztową – nie jest to opłacalna zabawa. A wystarczy tylko nauczyć się tak ubierać maszt, aby obie krawędzie wycięcia na bom „wjeżdżały równocześnie.

Niektóre firmy mają rozwiązania, które są częstym powodem napraw żagli w naszym zakładzie. Np. Zdarza się często, że producenci stosują tak cienkie wzmocnienia przy listwie, która przeciera się szybko o maszt. Dostajemy żagle często po 3 – 4 zejściach na wodę, gdzie musimy odpruwać kieszeń masztową i naszywać na listwę wzmocnienia. Warto jest się przyjrzeć nowemu żaglowi, który chcemy kupić, czy nie będzie musiał wkrótce pójść do remontu. Może trzeba wybrać inny?

Bogatsi o te doświadczenia od wielu już lat stosujemy w naszych żaglach grubą taśmę w miejscach tarcia listwy o maszt. Efekt? Przy 2-letniej gwarancji na nasze żagle, nie mamy żadnych reklamacji. Od 18 lat szyjemy żagle na każdą kieszeń i każde umiejętności.

Ale gdy już mamy żagiel, który wymaga „remontu” należy udać się do profesjonalnego zakładu, który jest do tego odpowiednio przygotowany. Oprócz specjalistycznych maszyn, wykwalifikowanych pracowników z kilkunastoletnim doświadczeniem, ważna jest także powierzchnia stanowisk pracy, aby Twój żagiel nie został kilkakrotnie „zmielony” przy rozwijaniu i zwijaniu oraz przekładaniu żagla.

Istotne jest, by żagiel naprawiała osoba kompetentna – znająca problem kroju żagla. Wszyscy nasi pracownicy dokładnie wiedzą, co jest istotne w funkcjonowaniu żagla.

Ponieważ od 18 lat sami szyjemy własne konstrukcje, doskonale wiemy, jak naprawić żagiel tak, aby nie stracił on walorów użytkowych. Często zdarza się, że po wstawieniu brytu z nowego monofilmu taklujemy żagiel aby się upewnić, że żagiel po naprawie również układa się właściwie. Na nasze naprawy dajemy przecież trzymiesięczną gwarancję!

Zapraszamy wszystkich windsurferów do zakupu żagli, pokrowców i akcesoriów w firmie VAMP SURFING :
oraz do naprawy u nas wcześniej zakupionych żagli w naszej profesjonalnej KLINICE ŻAGLA.
VAMP SURFING s.c.
32-064 Rudawa 163
tel. (012) 283 88 56
e-mail: office@vamp.com.pl
VAMP SURFING :

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.